Potrivit Rompan, aceasta nu va fi singura majorare a preţurilor din acest an. Din cauza producţiei mici de grâu, în toamnă preţul pâinii ar putea creşte din nou. Patronatele din industrie susţin, însă, că scumpirea ar putea fi evitată dacă Guvernul va fi de acord cu reducerea Taxei pe Valoare Adăugată de la 19% la 7%.
Ministrul Agriculturii a declarat că analizează propunerea producărilor din domeniul panificaţiei. Şi Federaţia Sindicatelor din Industria Alimentară anunţă creşteri de preţuri. Preşedintele Federaţiei susţine că, din cauza crizei de materie primă, toate alimentele se vor scumpi, din această tomană, cu 30%- 40%. Dragoş Frumosu aprecizază că recoltele obţinute în această vară sunt de doar 30% din estimările iniţiale.
Trimite articolul
Xtoate se scumpesc numai salariile nu
asai wsm de conducerea asta !!! in loc sa ieftineasca profita fraierii dupa prosti rusine!
omul nu are apa dar bani de pita o sa aiba!ce prosti sunt astia, pina cand nu o sa sara scinteia tot incearca si incearca, dar odata sper ca poporul nostru orb,handicapat si surd tot o sasi revina, si tilharii vor arde in sucul lor propriu ca altceva nu merita!
lasa oamenii de rind sa se sufoce incet, iar ei cu zimbetul pe gura mai string un pic streangul!
Sa nu uitam ca in ultimii 10 ani am mai avut perioade secetoase, care au afectat recoltele. Atunci ne-am dat peste niste scumpiri uriase… Apoi recoltele au fost chiar bune… sa nu uitam de crizele provocate de recolte excesive… Atunci am avut mult mai mult decat cum ne trebuia… dar preturile nu au scazut… Apoi, amu de ce maresc? Sa ia “pierderile” pe seama perioadelor cand n-au scazut preturile, asa cum ar fi trebuit… Sa fim totus la egal!
daca graul se vinde mai scump cu 30%decit anul trecut,daca moara vinde faina cu 30% mai scump di grau nou,atunci diferenta de 30%cine sa suporte brutarii!cand vine vorba de majorari numai de paine se vorbeste dar de la grau si pana la painee drum lung!mergeti intrun abc si intrebati azi cate bucati de paine a vandut si cate flacoane de bere,pe urma trageti concluzia!