aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Societatea care deţinea staţia GPL, amendată în 2020; punctul de lucru, închis

Societatea care deţinea staţia GPL, amendată în 2020; punctul de lucru, închis

la 27 August 2023 14:35
5 Comentarii

Societatea care deţinea staţia GPL, amendată în 2020; punctul de lucru, închis

Foto: IGSU
27 August 2023 14:35
General maior Benone Gabriel Duduc, din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, a anunţat că staţia pentru distribuţia GPL din Crevedia a primit trei amenzi în 2020, în valoare totală de 50.000 de lei, iar Adunarea Generală a Acţionarilor a emis la momentul respectiv o hotărâre privind închiderea punctului de lucru respectiv.
General maior Benone Gabriel Duduc, din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, a anunţat că staţia pentru distribuţia GPL din Crevedia a primit trei amenzi în 2020, în valoare totală de 50.000 de lei, iar Adunarea Generală a Acţionarilor a emis la momentul respectiv o hotărâre privind închiderea punctului de lucru respectiv.

Trimite articolul

X

Crevedia. El a prezentat istoricul controalelor realizate la compania respectivă, evidenţiind faptul că nu au fost respectate măsurile de siguranţă care au stat la baza emiterii autorizaţiei de securitate la incendiu în anul 2011 şi că a fost utilizată o pompă neomologată.

„Obiectivul a fost autorizat de către instituţia noastră, de către ISU Dâmboviţa, în octombrie 2011, ca instalaţie de tip skid pentru distribuţia de GPL la autovehicule, cu o capacitate de 4.000 de litri. În 30.07.2020, în urma sesizării, se efectuează un control inopinat la acest obiectiv şi se constată că nu se respectă măsurile de siguranţă care au stat la baza emiterii autorizaţiei de securitate la incendiu în anul 2011, respectiv acea instalaţie de tip monobloc a fost mutată pe amplasament şi nu se mai respectau distanţele de siguranţă care au stat la baza emiterii de securitate la incendiu. În consecinţă, ISU constată pierderea valabilităţii autorizaţiei de securitate la incendiu şi totodată constată utilizarea unei pompe neomologate pentru transvazarea GPL-ului dintr-o cisternă în cealaltă şi aplică şi sancţiunea contravenţională de 10.000 de lei, în data de 30.07”, a declarat, duminică, Benone Gabriel Duduc.

Totodată, după ce a constatat pierderea valabilităţii autorizaţiei de securitate la incendiu, ISU a notificat Instituţia prefectului, Oficiul Registrului Comerţului, Consiliul Judeţean, Inspectoratul de Stat în Construcţii, Agenţia de Protecţia Mediului şi Primăria Crevedia. Reprezentantul IGSU menţionează că pe 28 septembrie s-a efectuat un nou control inopinat şi s-a constatat că „obiectivul funcţionează” în continuare.

„Se constată, ca faptă contravenţională, funcţionarea fără autorizaţie de securitate la incendiu şi se aplică sancţiunea contravenţională de 30.000 de lei. De asemenea, se constată pe amplasament un rezervor neomologat în care se transvaza GPL şi se mai aplică o sancţiune de 10.000 de lei. Deci 40.000 de lei – sancţiune în 28.09. În 30.09, societatea emite o hotărâre a adunării generale a acţionarilor, prin care închide punctul de lucru de la Crevedia. (…) Se notifică Oficiul Registrului Comerţului. În 12.09, Oficiul Registrului Comerţului emite certificat constatator prin care ia act de hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor, în 12.10. Şi în 13.10, notifică ISU Dâmboviţa cu privire la faptul că punctul de lucru a fost închis şi anexează hotărârea AGA şi certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerţului”, a spus el.

Pe de altă parte, întrebat de ce nu s-a descoperit că firma funcţiona clandestin, Benone Gabriel Duduc a declarat că IGSU nu are rol de autorizare a altor activităţi decât cele de distribuţie a GPL în autovehicule.

„Vizavi de funcţionarea lui sub altă formă, alte activităţi decât cele de distribuţie a GPL în autovehicule nu se mai substituie rolului nostru de autorizare”, a spus el.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Crevedia ,
Dâmbovita ,
din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă ,
explozie ,
fara autorizatie ,
General maior Benone Gabriel Duduc ,
închiderea punctului de lucru
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Maior General Bobi in rezervă says:
    August 27, 2023 at 3:40 pm

    Mamă ce de grade are, General maior Benone Gabriel Duduc, și general și maior. Demisia tuturor celor care freacă menta pe banii noștri. Plin de piloși, penali, incompe-tenți, cu diplome care mai de care.

    Reply
  2. #. says:
    August 27, 2023 at 3:59 pm

    Corupția UCIDE
    Organizația criminală PSD are primarul din Caracal al cărui fiu era patronul. Ciolacu- Demisia,precum Ponta
    În strada cetățeni
    Coruptia Ucide

    Reply
  3. cetaatean says:
    August 27, 2023 at 7:14 pm

    Asa se spala e maini toate autoritatile. Vezi si cazul Colectiv, dar vor urma si altele.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      August 29, 2023 at 9:55 am

      Pomanagiii ca tine ii voteaza pe acesti hoti si corupti in cunostinta de cauza, stiind foarte sigur ca voteaza hoti, dar sperand ca primiti si voi un os de ros din ce au furat ei. Nu va plac occidentul si tarile precum Islanda, Danemarca, Finlanda, unde coruptia este la un nivel minim, voua va place unde omul “se desc urca”, unde lucrurile se “pot rezolva si altfel” si unde “merge si asa”. Asta inseamna distrugerea vietilor nevinovate si a generatiilor urmatoare.

      Reply
  4. Emil says:
    August 28, 2023 at 1:39 pm

    Pai na.. au invatat de la cei de sus. Daca platesti amenda (spaga sub acoperirie) , totul este in regula.
    DIn pacate usuza de echipament nu prea are legatura cu birocratia si echipamentul si-a dat demisia sa nu fie tras la raspundere.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Senatul și-a ales noul Birou permanent
    2
    Prima replică a autobuzului „Marta”, fabricat în urmă cu un secol, va circula până la vară
    3
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    4
    Dosarele Epstein: Guvernul american nu intenționează să deschidă noi proceduri în justiție după publicarea documentelor suplimentare
    5
    Trei șpăgi primite de polițistul din Arad
    6
    „Jurnal arădean a scris, la propriu, istorie”
    7
    „Vladi” are ambiţii mari în retur
    8
    Marinos Tzionis, discuții pentru un transfer de la UTA!
    9
    Human Rights Watch: Donald Trump transformă SUA într-un stat autoritar
    10
    Andrei Gorcea şi-a prelungit contractul cu UTA

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.

    Local

    Violența domestică, sub lupa autorităților județene
    Se cer intervenții în cazurile de violență domestică, un flagel care se extinde puternic în județul nostru.

    Advertorial

    Cum transformi grădina într-un spațiu trăit, nu doar admirat
    Există momente în care o grădină pare doar un cadru frumos, o scenă decorativă în care luminile și umbrele își joacă rolurile în tăcere. Dar există și acele zile în care spațiul exterior devine parte din viața ta de zi cu zi: când îți bei cafeaua în aer liber, când aduni prieteni pentru o cină improvizată sau când cauți un colț de liniște după o zi aglomerată.

    ARADON Sport local

    20 medalii la Trofeul ,,Gaspar Ervin”
    BEKESCSABA. Înotători veterani din trei ţări (România, Serbia şi Ungaria) şi-au dat întâlnire la Trofeul ,,Gaspar Ervin”, concurs internaţional ajuns la a 27-a ediţie.

    UT Arad

    UTA-FC Botoşani a fost programat în sâmbăta Paștelui
    BUCUREŞTI. După ce a debutat în play-out în zilele de vineri: 3-2, acasă, cu Hermannstadt Sibiu și 0-1, în deplasare, cu FCSB, iar în runda a treia o găzduiește duminică, 5 aprilie, pe Metaloglobus, UTA va juca într-o zi de sâmbătă, cu FC Botoșani, în runda cu numărul 4.

    Local

    POLITIC. Bani pentru Baza Sportivă Moneasa
    ARAD. Amendamentul depus de deputatul Răzvan Cadar aduce bani pentru baza sportivă din Moneasa.

    România

    Ședința extraordinară de guvern, reprogramată. CES a amânat avizarea ordonanței privind criza pe piața carburanților
    Ședința extraordinară de guvern programată pentru marți, la ora 17:00, a fost amânată pentru o dată care va fi anunțată ulterior, a informat executivul. 4

    Local

    Circulație închisă temporar în zona intersecției str. Lalelelor – str. Mioriței
    ARAD. Primăria Municipiului Arad informează cetățenii că, în perioada 25 martie 2026 – 9 aprilie 2026, circulația rutieră va fi închisă în zona intersecției dintre strada Lalelelor și strada Mioriței, pentru traficul care traversează calea de tramvai.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.