aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Ultima hotărâre CNSU interzice pelerinajele și instituie carantina pentru 49 de țări

Ultima hotărâre CNSU interzice pelerinajele și instituie carantina pentru 49 de țări

De Sorina Ambrus
la 5 October 2020 22:44
12 Comentarii

Ultima hotărâre CNSU interzice pelerinajele și instituie carantina pentru 49 de țări

5 October 2020 22:44
Comitetul Național pentru situații de Urgență a emis o nouă hotărâre care impune noi măsuri, în contextul pandemiei de coronavirus
Scris de Sorina Ambrus - Comitetul Național pentru situații de Urgență a emis o nouă hotărâre care impune noi măsuri, în contextul pandemiei de coronavirus

Trimite articolul

X

Având în vedere situația complexă generată de evoluția cazurilor noi de îmbolnăvire în Europa și implicațiile majore determinate de intrarea pe teritoriul național a unui număr mare de persoane din țările/zonele de risc epidemiologic ridicat, Comitetul Național pentru Situații de Urgență a publicat noua listă a țărilor cu risc epidemiologic ridicat, care va intra în vigoare din data de 7 octombrie.

Persoanele care sosesc din țările aflate pe listă vor intra în carantină pe o perioadă de 14 zile.

Persoanele care sosesc în România din țările/zonele de risc epidemiologic ridicat și intră în carantină pentru o perioadă de 14 zile, pot ieși din carantină după a 10 zi, dacă efectuează un test pentru SARS-CoV-2 în a 8 a zi de carantină, iar rezultatul acestuia este negativ și nu prezintă simptomatologie specifică.

Lista țărilor pentru care se instituie carantina:

Israel

Andorra

Muntenegru

Bahrain

Aruba

Argentina

Guam

Bonaire, Saint Eustatius and Saba

Spania

Cehia

Costa Rica

Puerto Rico

Bahamas

Republica Moldova

Franta

Olanda

Gibraltar

Polinezia Franceza

Sint Maarten

Liban

Belgia

Panama

Capul Verde

Statele Unite ale Americii

Peru

Kuweit

Columbia

Brazilia

Armenia

Marea Britanie

Islanda

Oman

Irak

Maldive

Paraguay

Luxembourg

Belize

Emiratele Arabe Unite

Palestina

Danemarca

Libia

Ungaria

Chile

Slovacia

Ucraina

Austria

Cura§ao

Georgia

Qatar

Se interzice pelerinajul

Organizarea de sărbători religioase este permisă numai cu participarea persoanele care au domiciliul sau reședința în localitatea unde se desfășoară activitatea, fără participarea persoanelor/pelerinilor din alte localități.

Jurământ online pentru aleșii cu simptome

De asemenea, se propune ca, persoanele alese la scrutinul electoral organizat în luna septembrie 2020, pentru alegerea primarilor, președinților consiliilor județene și a membrilor consiliilor locale și județene, să poată depune jurământul prevăzut în Ordonanța de Urgenţă a Guvernului nr. 57 din 3 iulie 2019 privind Codul administrativ, fără prezența fizică, prin mijloace electronice de comunicare de la distanță, atunci când persoana în cauză se află în izolare sau carantină, în condițiile legii.

Toate instituțiile publice și private, precum și operatorii economici care își desfășoară activitatea în localitățile unde incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor este mai mare de 1,5/1.000 de locuitori, au obligația analizării modului de desfășurarea a activității în vederea organizării programului de lucru în regim de muncă la domiciliu/telemuncă, iar acolo unde acest lucru nu este posibil se recomandă decalarea programului de lucru.

Întreaga hotărâre a CNSU poate fi consultată mai jos ⇓

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
carantina ,
lista ,
romania ,
tari
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ...! says:
    October 5, 2020 at 11:24 pm

    Vremuri interesante se arata.Macar noi romanii ne stim cu editarea articolelor,adaptate corespunzator cu situatia.

    De fapt, nu doresc sa comentez pe marginea acestui subiect ,altul e scopul de asta data si anume fac un scurt apel catre oamenii de buna credinta care au acasa un termometru in plus si functional bineinteles.
    Nu ,nu este pentru mine este pentru Sectia Diabet Spitalul Judetean Arad.Da!Ati citit bine ,nu au acum nici-un termometru functional!!!Mie imi vine sa…Daca nu credeti va puteti interesa.
    Actualul termometru este din categoria termometrelor electronice si a fost cumparat de asistente dar s-a stricat si … altul nu-i.
    Si ne mai dam importanti si destepti ca facem,dregem,rezolvam ,stim noi ,etc
    RUSINOS la maxim!!!

    Reply
    • Dumitras Mx says:
      October 6, 2020 at 6:55 am

      Si cand te gandesti ca contribuim la “sanatate” ! Contribuim pt.salariile lor nu pt. A ne asigura noua in caz de boala spitalizare ori investigatii etc. Sa ne țină Dumnezeu sanatosi ca alta sansa nu avem .

      Reply
    • anonim says:
      October 6, 2020 at 6:55 am

      Spitalele au primit si primesc o gramada de bani de la buget, concluzia e ca ar trebui sa se controleze la sange ce fac administratorii de spitale cu banii respectivi, ce si de unde si cu cat cumpara.
      Domnul Wiener, in loc sa se certe pe ciolan, mai bine ar lua masuri sa opreasca asta, ca e de meserie si a fost in sistem si stie bine ce matrapazlacuri se fac pe-acolo

      Reply
      • vali says:
        October 6, 2020 at 11:12 am

        Niciodata nu vei auzi ca un roman va face ceva pt semeni si nu va pune mana sa ia si pt el!!! Daca te uiti la adaposturile de animale din tara unde se aloca mii de euro si nimeni nu face nimic pt ele ci din conta ,e plin de animale parasite,bolnave, se inmultesc necontrolat( mii de euro pt a stopa inmultirea animalelor)…unde sunt banii?????

        Reply
      • Marius says:
        October 6, 2020 at 12:11 pm

        Falcă comanda și conduce peste tot nu wiener

        Reply
        • Fargo says:
          October 6, 2020 at 2:19 pm

          @Vali,scump, doamna, scump! Dincolo era mai ieftin!! Dar halatul… cat e halatul?!?

          Reply
  2. bobisolo says:
    October 6, 2020 at 7:32 am

    Care vor sa vina nu mai au timp.Ha !

    Reply
  3. Dodolutz says:
    October 6, 2020 at 7:48 am

    Trebuia anuntat cu cateva zile inainte.Sa aibe timp omul sa se intoarca in tara in mod civilizat.
    Sa vezi ce aglomerate vor fi vamiile.

    Reply
  4. Sorin says:
    October 6, 2020 at 8:02 am

    Fain! Oile nu se abat de la drum…vin vremuri de cacat dar prostii cred in salvarea din partea guvernului…

    Reply
  5. helmut says:
    October 6, 2020 at 9:43 am

    arahate, luate-ar dracu cu carantina ta!!impreuna cu horban

    Reply
  6. Ma intreb says:
    October 6, 2020 at 9:56 am

    Ce rost mai are carantina când noi suntem cu peste 2 mii de cazuri pe zi.Sau poate fi o măsură de retorsiune ca ne au băgat și ei în categoria tari riscante.Avem transmitere comunitara încât cei care vin pot sa ne dea dar pot sa și ia ca într un haos generalizat.De “apreciat “secretomania localizării cazurilor așa încât nu știe omul unde sunt cazuri mmulte, zone de risc.

    Reply
    • Da says:
      October 6, 2020 at 1:10 pm

      O sa vina si vremea cu 10 mii cazuri pe zi cu tragedii

      Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Toyota are un nou dealer în Timișoara. 26-31 ianuarie, deschiderea oficială Toyota Autoglobus.
    2
    Un român a încercat să fure un tren dintr-o gară din Austria şi a rănit o poliţistă
    3
    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    4
    Arestat preventiv după ce a condus beat, fără permis
    5
    Minorii sub 15 ani din Franța, fără acces la rețelele de socializare
    6
    A intrat în casă peste două persoane, la Munar
    7
    Cum alegi peleții potriviți în funcție de puterea termică și cenușă
    8
    Bani europeni pentru infrastructura culturală
    9
    Mină marină eșuată, descoperită pe plajă în zona poligonului de tragere de la Midia
    10
    VIDEO. Momentul prăbușirii zidului, surprins pe camere

    Local

    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte.

    Local

    Rețea de prostituție care activa și în Arad, spartă de DIICOT Oradea
    Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost salvate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău.

    Local

    Canalizarea din Arad, "sufocată" de șervețele umede 
    Compania de Apă Arad anunță că au fost extrase, din nou, cantități uriașe de șervețele umede din rețeaua de canalizare. 1

    Local

    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine. 4

    Local

    Spitalul Județean: Dozatoare de apă fără pahare. Sau pahare contra cost de la tonomatul de cafea
    Aceasta a fost experiența unui arădean care a fost trimis să cumpere un pahar gol de la tonomatul de cafea, contra sumei de trei lei, pentru că la dozatorul de apă nu erau de găsit. S-a întâmplat în Ambulatoriul spitalului, iar conducerea unității spune că a dispus suplimentarea paharelor.

    Local

    Drumurile din nord, gata în acest an
    Drumurile din nordul județului, modernizate cu fonduri europene nerambursabile, vor fi finalizate în acest an.

    Local

    Compartiment nou de recuperare neurologică, la Județean
    Noua structură este coordonată de către neurologul Constantin Covăsală și se adresează pacineților care au suferit afecțiuni neurologice și au indicație medicală de recuperare.

    ARADON Sport local

    Ştim încă două echipe finaliste
    Podgoria Ghioroc şi Viitorul Satu Nou vor lupta pentru trofeul Campionatului Judeţean de futsal.

    Local

    Procurorul arădean Miron Codrin, candidat la șefia DIICOT Central
    Miron Codrin și-a depus candidatura pentru funcția de procuror-șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT). 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.