aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Ştiri sportive
JO 2024: Ana Bărbosu a primit medalia de bronz câştigată la Paris în urma deciziei TAS

JO 2024: Ana Bărbosu a primit medalia de bronz câştigată la Paris în urma deciziei TAS

la 16 August 2024 16:26 Reactualizat la: 16 August 2024 16:56

JO 2024: Ana Bărbosu a primit medalia de bronz câştigată la Paris în urma deciziei TAS

Foto: EPA-EFE/Caroline Brehman
16 August 2024 16:26 Reactualizat la: 16 August 2024 16:56
Gimnasta Ana Maria Bârbosu a primit medalia de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv, în cadrul unei ceremonii organizate vineri pe esplanada Casei Olimpice din Bucureşti, la care a participat şi premierul Marcel Ciolacu.
Gimnasta Ana Maria Bârbosu a primit medalia de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv, în cadrul unei ceremonii organizate vineri pe esplanada Casei Olimpice din Bucureşti, la care a participat şi premierul Marcel Ciolacu.

Trimite articolul

X

 

Medalia i-a fost decernată de către Octavian Morariu, membru al Comitetului Internaţional Olimpic pentru România, în timp ce mascota şi programul Jocurilor Olimpice de la Paris i-au fost înmânate gimnastei de către preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu.

COSR a subliniat în cadrul ceremoniei că medalia primită de Ana Bărbosu nu este aceeaşi pe care a purtat-o la gât pe podiumul de la Paris americanca Jordan Chiles.

“Astăzi nu s-a întâmplat decât un singur lucru, s-a făcut dreptate în acordarea medaliilor. A fost o luptă contracronometru pentru că procedurile sunt foarte stricte şi contestaţia (n.r. – la TAS) trebuia făcută în 24 de ore de la acordarea medaliei către gimnasta americană. Prin mandatul care mi-a fost conferit am putut să acord astăzi această medalie Anei. Mă bucur din suflet pentru gimnastica românească pentru că sunt 12 ani de la ultima medalie olimpică. E un semnal pe care gimnastica românească îl dă lumii. Gimnastica românească revine la locul care i se cuvine”, a afirmat Morariu.

Ana Bărbosu a declarat în cadrul festivităţii că îşi doreşte să aducă în continuare medalii României la competiţiile internaţionale.

“E un moment emoţionant pentru mine. Îi auzeam pe campionii noştri de la Paris spunând că medalia este foarte grea, dar nu am realizat asta până acum. Le mulţumesc tuturor celor care au adăugat câte un pic de bronz la această medalie, pentru că rezultatul acesta a venit după mulţi ani de muncă în sala de gimnastică. Le mulţumesc antrenorilor fără de care nu aş fi reuşit. Mă bucur că sunt în posesia acestei medalii şi sper să continui să reprezint România la cel mai înalt nivel şi să îi aduc cât mai multe medalii”, a spus gimnasta.

Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, în urma memoriilor făcute de Federaţia Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

În urma acestei decizii, Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz la sol, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a încheiat competiţia pe locul 4.

Memoriul depus de FRG şi Sabrina Maneca Voinea a fost respins.

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133).

În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.

România nu mai obţinuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Echipa feminină de gimnastică a României a revenit după 12 ani la Jocurile Olimpice cu prilejul acestei ediţii. Gimnastele noastre s-au clasat pe locul 7 în finala pe echipe, Ana Maria Bărbosu pe 17, iar Amalia Ghigoarţă pe 22 la individual compus, Sabrina Maneca-Voinea pe 8 la bârnă şi pe 4 la sol, iar Ana Bărbosu pe 3 la sol.

România a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris cu nouă medalii, dintre care trei de aur, patru de argint şi două de bronz, clasându-se pe locul 23 în clasamentul pe naţiuni.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Ana Bărbosu ,
bucuresti ,
Casa Olimpica ,
ceremonie ,
decizie TAS ,
finala de la sol ,
gimnastica artistica ,
JO 2024 ,
Jocurile Olimpice Paris 2024 ,
medalia de bronz ,
primit ,
tas
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Răzvan Burleanu, mandatat să negocieze cu Gheorghe Hagi. Noul selecţioner ar putea fi instalat săptămâna viitoare
    3
    Antoniu Martin, premiat la Roma
    4
    Zece incendii și 118 intervenții SMURD – contabilizate de pompierii arădeni, de Paște
    5
    Groșeni: Un pompier aflat în timpul liber a intervenit decisiv pentru salvarea unei persoane căzute într-o râpă
    6
    Maestrul coregraf Viorel Nistor a murit
    7
    Undă verde pentru două drumuri județene
    8
    Merz sprijină revenirea refugiaților ucraineni, în timp ce Kievul îi are în vedere pe cei care au evitat mobilizarea
    9
    Implicată în cercetare
    10
    Simona Halep, la retragere: Mulțumesc, România!

    Ştiri sportive

    Simona Halep, la retragere: Mulțumesc, România!
    Simona Halep, fostul lider mondial, s-a retras oficial din activitatea sportivă, sâmbătă seara, în cadrul unui eveniment de gală organizat la BT Arena din Cluj-Napoca, în cadrul celei de-a VII-a ediții a Sports Festival.

    România

    Cabinetul propus de Eugen Tomac - 18 membri în noul Executiv; trei vicepremieri, doi fără portofoliu
    Trei vicepremieri, doi fără portofolii, și 15 miniștri se află pe lista propusă de premierul desemnat, Eugen Tomac, pentru noul Executiv.

    Local

    Acțiuni preventive de amploare în școlile din județ

    Local

    S-a constituit noua Adunare eparhială a Arhiepiscopiei Aradului
    Sâmbătă, 13 iunie 2026, în sala de ședințe a Centrului Eparhial Arad a avut loc ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Aradului, pentru legislatura 2026-2030.

    Local

    Bere la 1 leu la Festivalul Berii!
    În fiecare zi de festival, primii 507 participanți care vor intra în festival vor primi o bere la prețul de 1 leu.

    Mapamond

    Zelenski revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în Ucraina
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a promulgat vineri o lege care revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în Ucraina, unde aceasta rămâne limba principală a unei părți a populației, în ciuda unui declin de la invazia declanșată de Moscova, relatează AFP. 2

    Mapamond

    SUA: Departamentul de Justiţie validează achiziţia Warner de către Paramount pentru 111 miliarde de dolari
    Departamentul de Justiţie al SUA a aprobat vineri achiziţia studioului hollywoodian Warner Bros. Discovery de către conglomeratul Paramount Skydance, deschizând calea pentru această mega-fuziune în valoare de aproximativ 111 miliarde de dolari, despre care se aşteaptă să creeze un nou gigant media, relatează AFP.

    Local

    POLITIC. Infuzie de liberali la Vladimirescu
    Peste 100 de oameni s-au alăturat PNL Vladimirescu, iar primarul Mihai Mag a primit un nou mandat de președinte.

    UT Arad

    Este oficial: UTA se desparte de 7 jucători!
    3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.