aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Ştiri sportive
România, ţinută în şah de Belarus, 0-0, în preliminariile EURO 2024

România, ţinută în şah de Belarus, 0-0, în preliminariile EURO 2024

la 13 October 2023 08:23
4 Comentarii

România, ţinută în şah de Belarus, 0-0, în preliminariile EURO 2024

Sursa Foto: FRF.ro - Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
13 October 2023 08:23
Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu Belarus, 0-0, joi seara, pe Stadionul „Szusza Ferenc” din Budapesta, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.
Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu Belarus, 0-0, joi seara, pe Stadionul „Szusza Ferenc” din Budapesta, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Trimite articolul

X

Budapesta. Tricolorii au făcut un pas greşit în lupta pentru calificare, nereuşind să se impună în faţa unei echipe modeste, pe care au dominat-o clar.

România a atacat mult, însă a făcut-o lent, previzibil, jucătorii antrenaţi de Edward Iordănescu fiind lipsiţi de claritate la ultima pasă sau în faţa porţii.

Gazdele (Belarus îşi joacă meciurile de acasă pe teren neutru, conform deciziei UEFA) au avut prima ocazie de gol, dar şutul lui Klimovici (în minutul 6) a trecut puţin pe lângă poartă.

Stanciu a ratat prima ocazie clară a echipei României (10), şutul său din careu fiind respins de portar. Alibec (16) a tras de la 16 metri, dar Ignatovici a respins în corner. Drăguş (18) a reluat cu călcâiul la un corner, însă balonul a ocolit poarta. Stanciu (23) a fost din nou periculos, dar voleul său de la 15 metri s-a dus peste poartă. Căpitanul Stanciu a avut o şansă (35), dar mingea trimisă din lovitură liberă nu i-a dat emoţii portarului.

Au continuat după acelaşi şablon

După pauză, ostilităţile au continuat după acelaşi şablon. Alibec (53) a şutat în Politevici din câţiva metri, iar apoi Răzvan Marin l-a pus la încercare de Ignatovici (54), cu un şut de la 25 de metri, dar goalkeeper-ul a respins de sub transversală.

Konţevoi (56) a şutat din întoarcere, în plasa laterală, la unul dintre puţinele atacuri reuşite ale gazdelor.

Moruţan a trimis un şut-centrare (66), dar Ignatovici a respins în Hagi. Stanciu a tras periculos la colţul lung, dar mingea a ocolit poarta (69).

Moldovan a avut două intervenţii salvatoare la două mingi expediate de Konţevoi (67, 86).

Ocaziile României au fost rare în ultima parte a meciului, notabil fiind şutul imprecis al lui Bancu (80), din poziţie bună.

România a încheiat cu o posesie net superioară, 64%-36%, cu 21-9 şuturi la poartă şi doar 5-2 pe poartă, 9-4 la cornere.

În alt meci, Kosovo a învins Andorra cu 3-0 în deplasare. Partida Israel – Elveţia a fost amânată pentru 15 noiembrie. După această remiză, România se menţine pe locul secund, cu 13 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar urmată de Israel, 11 puncte, Kosovo, 7 puncte, Belarus, 5 puncte, şi Andorra, 2 puncte.

România va juca duminică pe Arena Naţională, cu Andorra (21:45), într-un meci fără spectatori, dar cu accesul permis copiilor sub 14 ani.

Belarus – România 0-0
Budapesta, Stadionul „Szusza Ferenc” (fără spectatori)
Preliminariile EURO 2024 – Grupa I

Au evoluat echipele:
Belarus: 12. Serghei Ignatovici – 5. Denis Poliakov, 20. Zahar Volkov, 6. Serghei Politevici (căpitan), 2. Kiril Piacenin – 15. Nikita Korzun, 9. Max Ebong (13. Valeri Bocearov, 73) – 4. Roman Iuzepciuk (14. Serghei Karpovici, 73), 19. Vladislav Klimovici (17. Valeri Gromîko, 83), 7. Artem Konţevoi (8. Iegor Karpiţki, 90+1) – 11. Vladislav Morozov (10. Ivan Bahar, 73). Selecţioner: Carlos Alos Ferrer.
Rezerve: 1. Andrei Kudraveţ, 16. Konstantin Rudenok – 3. Iegor Parhomenko, 18. Vladislav Malkevici, 21. Dmitri Borodin, 22. Aleksandr Pavloveţ, 23. Dmitri Antilevski.
România: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin, 5. Vladimir Screciu (19. Darius Olaru, 77), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 13. Valentin Mihăilă, 84) – 20. Dennis Man (21. Olimpiu Moruţan, 62), 7. Denis Alibec (14. Ianis Hagi, 62), 9. Denis Drăguş (22. Louis Munteanu, 77). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ştefan Târnovanu – 4. Bogdan Racoviţan, 6. Marius Marin, 8. Alexandru Cicâldău, 17. Florinel Coman, 23. Deian Sorescu.

Arbitru: Espen Eskas; arbitri asistenţi: Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin; al patrulea oficial: Kristoffer Hagenes (toţi din Norvegia)
Arbitru video: Guillermo Cuadra; arbitru asistent video: Jose Luis Munuera (ambii din Spania)
Observator UEFA pentru arbitri: Edgar Steinborn (Germania); delegat UEFA: Alpaslan Kavas (Turcia)
Cartonaşe galbene: Ignatovici (73), Bahar (75).

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
0-0 ,
Belarus ,
budapesta ,
fotbal ,
preliminarii EURO 2024 ,
romania
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. fans says:
    October 13, 2023 at 12:32 pm

    Fotbal ?? Poate, dar altadata ! Iordanescu Puiu – un oprtunist- a profitat de E. Jenei, apoi de acei jucatori unici . Jucattorii din anii ’90 l-au facut mare pe Puiu Iordanescu. Iordanescu cel mic nu este decat o pila , un antrenor foarte slab ! Rezultatul o sa fie ca stam iar la TV si la urmatorul turneu final.

    Reply
  2. ILIE-MAILAT says:
    October 13, 2023 at 12:49 pm

    Antrenor,și conducere FRF de 2 lei.Afara,afara ,afara cu ei.

    Reply
  3. Noe says:
    October 13, 2023 at 6:48 pm

    Iordănescu Jr., Hagi Jr. Rotaru Jr. … etc Uite , unde a ajuns fotbalului românesc.cu ” pui de lei” łu tata
    De ar avea ṣI Becali un prunc, ne-ambate cu Selecționata bucătarilor de pe Insula Ṣerpilor

    Reply
  4. Poseidon says:
    October 14, 2023 at 11:10 am

    Stoichiță este capul răutăților din FRF ..Burleanu este un gunoi oportunist de -a lui Băse.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Petroliere atacate în largul Irakului: Un mort, dispăruți căutați
    3
    Pericolul de care a scăpat Aradul. „Mirosul și efectele directe au fost surprinzător de reduse”
    4
    Putin spune că există o criză energetică globală, dar că Rusia este pregătită să lucreze cu Europa
    5
    5 locuri unde găsiţi coduri de reducere
    6
    Plenul Parlamentului a luat act de două informări ale președintelui cu privire la misiuni și operații militare
    7
    Elveția: Mai mulți morți și răniți în incendiul unui autocar în vestul țării
    8
    Bianca Fota și Andreea Mititelu joacă în calificările la europene
    9
    Cancelarul Merz respinge suspendarea sancțiunilor împotriva Rusiei din solidaritate cu Ucraina
    10
    GALERIE FOTO| „Socialistele orașului” au readus nostalgia comunismului în centrul Aradului

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| „Socialistele orașului” au readus nostalgia comunismului în centrul Aradului
    Atmosfera nostalgică a fost completată și de câteva momente inedite. Pentru că în apropiere se află Casa de Căsătorii, mai multe perechi de tineri căsătoriți au profitat de decorul retro și s-au fotografiat printre mașinile de epocă.

    ARADON Sport local

    Campioni naţionali la kaiac-canoe!
    BASCOV. Pregătiţi de prof. George Ienciu şi prof. Claudiu Molnar Baboş, sportivii de la CSŞ Gloria Arad au obținut rezultate bune la Campionatul Național de Primăvară Juniori 2026 de kaiac-canoe, competiție desfășurată în perioada 4-7 mai, la Bascov.

    UT Arad

    Primul fotbalist care și-a extins înțelegerea cu UTA
    Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028!

    România

    AUR sesizează Avocatul Poporului cu OUG privind investițiile în apărare: A fost semnată de un Guvern demis, e uzurpare
    Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus, sâmbătă, o sesizare la Avocatul Poporului, prin care solicită trimiterea către Curtea Constituțională a Ordonanței de Urgență 38/2026, publicată în Monitorul Oficial din 8 mai, care se referă la investițiile din apărare.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Există o corupție care îi sfidează pe români, mai ales pe românii cu venituri mici
    Președintele Nicușor Dan afirmă că 20 de ani de la intrarea în Uniunea Europeană au însemnat pentru România modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai, punctând însă că în țara noastră „există o corupție care îi sfidează pe români”, în special pe cei cu venituri mici. 1

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale. Există scenarii pe care ne concentrăm
    Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și reprezentanții minorităților naționale, punctând că „România va avea un Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: România a fost, de multe ori, slabă în interiorul UE, nu și-a apărat coerent obiectivele
    România a fost de multe ori slabă în discuțiile din interiorul Uniunii Europene (UE) și nu și-a apărat în mod coerent obiectivele, dar a spune că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine e o lozincă ce ne îndepărtează de dezbaterea reală, afirmă președintele Nicușor Dan.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Mii de flori și multă culoare în prima zi a festivalului FlorAr 2026
    ARAD. Piața Catedralei din Arad s-a transformat, vineri, într-un adevărat univers floral, odată cu deschiderea ediției 2026 a festivalului FlorAr.

    Local

    Raport guvernamental: Socodorul, printre comunele din România cu cele mai multe fonduri europene atrase
    Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.