Aparent surprinzător, pionul principal al „afacerii” este primarul Gheorghe Falcă – deşi într-o discuţie cu noi, dumnealui ne-a spus că nu are cunoştinţă despre o astfel de înţelegere dintre UTA şi Liberty – , omul chemat să treacă prin „maşina de vot” a CLM-ului local câteva hotărâri extrem de importante pentru reuşita combinaţiei.
Timpul scurt, de nici două luni, până la startul noii ediţii a Diviziei A, îi obligă pe cei implicaţi să se mişte foarte repede, pentru că sunt (prea) multe de pus la punct. Începând de la stadionul, care astăzi nu are faţă de prima ligă şi terminând cu lotul de jucători, care trebuie remaniat în totalitate.
Pentru că nimeni nu vrea să vorbească „la subiect”, probabil, până la definitivarea ultimelor amănunte ale proiectului, ne vom rezuma la zvonuri. Cică, pentru postul de preşedinte de club, principalul vizat este Toni Doboş, iar pe banca tehnică ar putea sta un tehnician străin, Signori, care a mai lucrat cu Marius Vizer.
Se aude că în lot îşi vor face loc mai mulţi jucători străini, nefiind exclusă nici întoarcerea acasă a unor jucători arădeni ce evoluează în diferite colţuri ale Europei. „Ceaţa” s-ar putea risipi în câteva zile, când este preconizată o fulminantă conferinţă de presă în care vom afla mai multe din culisele retrogradării UTA-ei în … Divizia A.
Daniel Scridon
Trimite articolul
XCum or facut altzii fuziune(“Poli”) si azi au “echipa” mash bucura sa se intample si la Arad acelashi lucru …