aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
UTA, decimată la meciul de azi cu FCSB, dar cu stadionul plin!

UTA, decimată la meciul de azi cu FCSB, dar cu stadionul plin!

De Leo Sfâra
la 5 March 2023 11:37
18 Comentarii

UTA, decimată la meciul de azi cu FCSB, dar cu stadionul plin!

5 March 2023 11:37
După scandalul de la meciul cu CFR Cluj, UTA nu are timp să „respire”. Vine un alt meci „cu greutate”, care va fi abordat fără patru oameni de bază. 10000 de arădeni vor fi în tribune.
Scris de Leo Sfâra - După scandalul de la meciul cu CFR Cluj, UTA nu are timp să „respire”. Vine un alt meci „cu greutate”, care va fi abordat fără patru oameni de bază. 10000 de arădeni vor fi în tribune.

Trimite articolul

X

ARAD. UTA joacă, în această seară, de la ora 21, contra celor de la FCSB, în penultima rundă a sezonului regulat din Superliga. Asta, la doar trei zile de la partida de la Cluj, la finalul căreia s-a declanșat un adevărat scandal. Însă, nu mai e timp de bocete, deoarece punctele sunt extrem de importante în meciul de azi. Cert e faptul că UTA va avea în spate 10.000 de fani, ceea ce ar trebui să fie un avantaj pentru Benga et comp.

Din păcate, însă, antrenorul Laszlo Balint nu poate să se bazeze pe patru jucători, toți importanți. Vukcevic și Benzar sunt accidentați, iar Hoxhallari și Chindriș sunt suspendați. Așadar, patru fundași! Mai mult decât atât, nu se știe dacă Milosevic va fi folosit din primul minut, după ce a pățit la Cluj, rănile de la piciorul stâng fiind încă deschise.

Ce spune Balint despre meci

Antrenorul UTA-ei știe că va fi un meci dificil, dar se gândește că o atmosferă senzațională i-ar putea ajuta pe elevii săi.

„Trebuie să încercăm să scoatem atât cât se poate scoate din această partidă, vrem să transformăm rapid toate sentimentele negre de după meciul cu CFR în energie pozitivă, încredere și determinare. Urmează un alt meci împotriva unei echipe care și-a propus ca obiectiv câștigarea campionatului. Clar, o să fie un meci foarte dificil, complicat și de cu totul altă factură decât meciul pe care l-am jucat împotriva CFR-ului, pentru că FCSB este o echipă structurată în mod diferit. FCSB are în componență jucători mult mai dinamici, mult mai tehnici, jucători care accelerează aproape de fiecare dată când ajung în jumătatea adversă, foarte periculoși pe tranziție. Vom întâlni o echipă cu calitate în toate compartimentele, care – cu siguranță – ne va pune sub presiune și din primul minut și va încerca să câștige toate punctele puse în joc. Calculele hârtiei arată că plecăm din nou cu șansa a doua, dar o să ne luptăm pentru pentru fiecare oportunitate pe care o vom avea. Suntem în momentul în care acum nu prea avem ce pierde și atât cât putem trebuie să încercăm să profităm de șansele pe care le avem. Trebuie să punem și noi presiune pe adversar, pentru că jucăm acasă, în fața propriului public. Sunt convins că o să fie o atmosferă de meci mare și trebuie să absorbim această presiune, ridicându-te la nivelul publicului spectator, prin curaj, încredere și personalitate. Sunt convins că suporterii arădeni vor veni la meci ca să susțină UTA și nu neapărat să vadă FCSB-ul. Pe de altă parte, vin la meci să vadă un meci frumos, spectacol și m-aș bucura tare mult să văd un stadion roșu. Eu cred că fiecare are acasă, nu știu, o geacă, un tricou, o vestă roșie, în așa fel încât să ne putem bucura de o atmosferă cât se poate de frumoasă cum numai suporterii noștri știu să facă. Apoi, eu personal îmi doresc tare să trăim bucuria unei victorii, pentru că este posibil. Știu, în acest moment calculele hârtiei arată că avem șanse mici pentru acest obiectiv, dar avem încredere și sperăm să ne revenim în primul rând ca energie ca să putem să punem probleme FCSB-ului, să avem vitalitate și spirit” – declarat Laszlo Balint.

Cascini, gol cu FCSB

Unul din jucătorii care ar putea din primul minut pe teren la UTA, Bautista Cascini spune că a marcat contre bucureștenilor, pe vremea când evolua la Clinceni.

„Pentru noi, acest meci e ca o finală, cum au fost de altfel și ultimele câteva partide. Știm că jucăm împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din România, sunt într-o formă bună, au încredere, dar vin să joace la noi acasă și noi ne dorim victoria. Nu cred că incertitudinea de pe banca FCSB-ului va fi un avantaj pentru noi, ei sunt obișnuiți cu astfel de schimbări. Nu cred că ne va ajuta acest lucru, trebuie să ne gândim la ce avem de făcut, să nu facem greșeli și să fim concentrați pe tot parcursul partidei, pentru că ei nu ne vor ierta. Nu vor avea nevoie de cinci-șase situații să înscrie. Din acest motiv, astfel de jocuri sunt foarte complicate și trebuie să fii concentrat în permanență. Am marcat împotriva lor pe Arena Națională când jucam la Clinceni, i-am întâlnit și când eram la Botoșani, am disputat destule partide contra lor. Știu din proprie experiență că FCSB este o echipă bună, cu jucători foarte valoroși în atac, care într-un minut îți pot decide un meci, trebuie să fim concentrați 100% pe tot parcursul partidei” – a declarat Cascini.

Haos la FCSB

De cealaltă parte, FCSB vine fără antrenor principal, deoarece Mihai Pintilii a fost suspendat, iar Leo Stizu și-a dat demisia. Așa se face că indicații va da preparatorul fizic din acte, Lucian Filip, care a și vorbit pe marginea partidei din această seară.

„UTA are o echipă cu valoare, un antrenor cu experiență, sunt sigur că ne va aștepta un meci greu. UTA e o echipă periculoasă. Important e ca jucătorii noștri să intre motivați la ora partidei. Nu mă aștept să fie o presiune pe arbitri. Cu toții am așteptat implementarea VAR, dar din păcate greșelile de arbitraj continuă, e normal ca cei de la UTA să fie nemulțumiți. E o postură nouă pentru mine, sunt angajatul clubului, îmi doresc să pun în aplicare toate cunoștințele și doresc să ajut echipa. M-a surprins demisia lui Strizu, e primul antrenor pe care l-am avut la FCSB, îl respect. E clar că nu s-a simțit bine aici. Mai multe nu pot comenta, pot să spun doar că-i urez baftă în continuare. Am avut o relație normală cu el” – a declarat Filip.

Trimite articolul

X
Taguri:
antrenor FCSB ,
aradeni ,
Bautista Cascini ,
FCSB ,
jucatori lipsa ,
Laszlo Balint ,
Lucian Filip ,
meci ,
UT Arad ,
uta ,
UTA-FCSB
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. alin09 says:
    March 5, 2023 at 12:10 pm

    VICTORIA ne mai poate păstra șanse in playaut-ul ce urmează… restul e cancan…

    Reply
    • rasp alin09 says:
      March 5, 2023 at 2:36 pm

      Eu zic sa pregatesti caruta aia de carat goluri…Azi, 5 april, UTA va mai inregistra un esec! deseara ,la ora 23 ,sa-ti amintesti ce ti-am scris..hai,pa!

      Reply
      • HHH says:
        March 5, 2023 at 4:38 pm

        În 05.04. așa se va intâmpla, azi va fi un pic diferit.

        Reply
  2. Fan Uta says:
    March 5, 2023 at 12:26 pm

    Fără iluzi 1-3

    Reply
    • Doru says:
      March 6, 2023 at 7:53 am

      nu ma pot abtine….bai asa tineti voi cu UTA?? IAKA afost 3-1, aproape ca ai nimerit scorul :)))))

      Reply
  3. Valyy says:
    March 5, 2023 at 1:01 pm

    Ziariștii lui peste!!! Cică haos la FCSB!! As fi vrut eu ca și la UTA sa fie același haos ca la Steaua. Fără iluzii 0-2.Trebuie sa ne vedemungul nasului. Noi vrem sa scoatem pe ultima suta de m puncte și cu cine? (cu CFR și Steaua). Chiar dacă jocul nostru ar fi solid, te macelaredc arbitrii și tot nu scoți nimic. Trebuia sa obținem puncte cu cei de nasul nostru, dar noi jucam turca.

    Reply
  4. Ppa says:
    March 5, 2023 at 1:10 pm

    se va auzi de marele meci departe pana aproape de fosta fabrica de alccol si drojdie si facturi false.Extraordinar.

    Reply
  5. Unu says:
    March 5, 2023 at 1:34 pm

    Lasă că la anu’ vom fi în Liga 2 și va fi Suporter Club mulțumit ca e UTA Libera. O sa plângeți după Mezar. Sa vedem de ce sunt capabili suporterii și grupu’ de investitori. Vai și amar

    Reply
    • doru says:
      March 5, 2023 at 1:58 pm

      tare prost mai ești!

      Reply
    • Dan says:
      March 5, 2023 at 2:06 pm

      Prietene momentan ii meszar …de ce nu jucam in chamipons league ???

      Reply
    • cristi says:
      March 5, 2023 at 2:34 pm

      Așa de greu e să înțelegi că se cere legalitate,transparență,normalitate, mai ales că vorbim de bani publici, și nu puțini.

      Reply
    • Ti2gol says:
      March 5, 2023 at 3:42 pm

      Pai daca sub comanda lui Meszar ajungem in Liga 2, de ce nu ar fi UTA libera?

      Reply
  6. POLI Tm says:
    March 5, 2023 at 2:46 pm

    din 5 comentarii-5 sunt contra voastra!eu,nu inteleg ce suporteri sunteti!!in viziunea mea va pica Mioveni si Chindia,plus Voluntari la baraj cu Dinamo.Adica vreau sa scapati sa mai vin 57 km la meciuri sa sustin vest-ul!chiar daca si azi se va auzi mu-e polii.NU inteleg ce frast tot aveti cu noi la FIECARE meci!!NU jucati impotriva noastra!!!

    Reply
    • HHH says:
      March 5, 2023 at 4:40 pm

      Unii asa respira. Fără ast se sufoca. Asa-s ei, altfel oameni faini și optimiști!

      Reply
  7. gogu vasile says:
    March 5, 2023 at 4:49 pm

    mare meci, mare : batrina doamna contra fotbal club stan si bran, echipe de judeteana doi.

    Reply
  8. Alecu says:
    March 5, 2023 at 7:29 pm

    Antrenor nu avem, echipa e in corzi, conducerea e si aia cum o stim toti, noroc ca avem suporteri. Personal, cred ca avem sanse de ramanere in liga 1, 25 la suta. Azi nu luam puncte, din pacate

    Reply
  9. helmut says:
    March 5, 2023 at 7:31 pm

    Faalkao va fii la meci??
    si carpa lui Mesazar!!

    Reply
    • Coco says:
      March 6, 2023 at 12:16 am

      Da a fost, ce mu mu ți-ai luat haurelule

      Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ergad B&B, parcurs bun în Cupa României la minifotbal
    3
    Bărbat bănuit de braconaj piscicol, prins de poliţişti
    4
    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    5
    Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al PNL
    6
    Peste 2.000 de oameni au ieșit în Piața Victoriei; scandări împotriva președintelui Nicușor Dan
    7
    Un francez pentru defensiva roş-albă
    8
    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    9
    Loviturile ucrainene le creează probleme ocupanților ruși din Crimeea
    10
    Sărbătoarea iei, la Cetatea Şiria

    România

    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană.

    Local

    Arădeanul Lucian Vărșăndan anunță că se retrage de la șefia Teatrului German din Timișoara
    În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.

    România

    Nicușor Dan: Ar trebui ca joi partidele să discute între ele și vineri să vină la mine cu concluziile
    Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.

    ARADON Sport local

    Daria Toma va continua la FCC Baschet UAV Arad
    Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.

    România

    Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, prelungită până la 31 decembrie - lege promulgată
    Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.

    Local

    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.