Modificarea sistemului de impozitare a fost analizată de PNL, în cadrul Biroului Politic Național. Premierul Nicolae Ciucă, liderul liberalilor, a afirmat trei decizii luate:
1. Partidul Național Liberal va susține menținerea cotei unice de impozitare, astfel încât să putem să asigurăm stabilitatea și predictibilitatea mediului de afaceri și investițiilor de care avem nevoie pentru redresarea economiei.
2. PNL nu susține suprataxarea, pentru că înțelegem că e obligatoriu să asigurăm protecția locurilor de muncă și să evităm noi creșteri de prețuri la bunuri și servicii.
3. Vom discuta în coaliție un set de excepții pentru ajustare fiscală, însă doar în conformitate cu Planul Național de Redresare și Reziliență.
„Nu ne abatem de la obiectivele asumate și continuăm să gestionăm în mod responsabil și coerent orice plan de măsuri impuse de actualul context global”, a afirmat Nicolae Ciucă.
Trimite articolul
XIntotdeauna MAFIA pnl-ista a favorizat marii infractori economici care nu-si platesc impozitul pe profit in tara!!!
OMV a obtinut in anul 2022 un profit de aproape 3 x mai mare decat in anul precedent 2021. Nu se intalneste in lumea petrolului o astfel de gogoasa. Generalul nu se pricepe la Economie consilierii sunt depasiti este obligatoriu sa avem alt Guvern.
-
omv nu e deținut de stat, s a dat pe.nimic ..mai documentați va..daca ne vindem chiloții, nu ne plângem că ne e frig..
Din pacate pnl-eii astia nu inteleg doctrima liberala! Chiar as vrea sa vad vreo multinationala sau firma petroliera ca se retrage din Romania pe motiv de suprataxare! ….. si unde se muta!? Da ma rog ….. pastis-s liberali cum m-is io psd-ist! Vare d8n eivo citit macar 2 pagini din istoria liberalilor romani!?
-
Că care ,,Liberali”!? Intră pe pagina de facebook a penelezde Arad, și ai să vezi că toți sunt bugetari din primărie și administratia locală
-
Neaalcoolu, lasa, mai intai, alcoolul, invata sa scrii, apoi expune-ti vomele primite de la haur si psd!
Foarte bine sunt de acord , nu dorim suprataxare. Cei care muncesc sa nu i tina și pe alții.
Gunoaiele peneliste cu tăieri de salarii, nu vor taxarea firmelor lor de casă !
-
Suprataxarea o gasesti la tine in buzunar, rusofilule!
de ce cota unica domnilor liberali? de ce nu in functie de venit? Una e asa ai 2500 leafa pe luna si alta sa ai zeci de mii cum au unii …. de ce sa ai acealasi procent de impozitare ?
-
Pai tocmai, de ce sa plateasca unul care lucreaza mai mult (sau mai bine) un procent mai mare la impozit? De exemplu, daca cineva are 6000 salariu si altcineva 2000, cel cu 6000 plateste de 3 ori mai mult decat cel cu 2000 (aproximativ 2490 fata de 830). De ce sa plateasca de 4, 5, 6 ori mai mult?. Nu dam si asa prea mult la stat, fata de ceea ce primi?m
-
Neica… nimeni! Mirela.. tati! Nu e vorba de supraimpozitarea salariilor! Sunteti…. pe langa! Da ma rog…
-
-
Daca tu castigi la loto 500 lei si eu 30 lei, vrei sa ti se ia 50 lei, iar mie 3, adica 10% indiferent de castig sau sa fii supraimpozitat si sa ramai cu 27 lei din 500, adica cat mine din 30?
PNL e la conducerea țării cu PSD și UDMR. Cine a propus suprataxarea de se opun ei?
Nu cumva ne pregătesc de acest lucru? Lasă că vine AUR.
-
haurul tau cu mamucile lor de la psd, ca tatucul haur e putler!
-
Nu mai semna România, că nu se portivește pentru o VACĂ
-
Bai spalatilor pe creier. Voi folositi etichetele din dotare dupa cum doriti?
Parca Putler era Putin – acum merge si la George Simion?
Votez AUR pentru ca deranjeaza si deranjeaza atat de rau incat se fac emisiuni impotriva lui ceea ce e bine. Daca ii deranjeaza pe cei ce incearca sa ne depopuleze e perfect.
Ro-Exit, iesirea din NATO si relatii cordiale cu vecinii – singura sansa la o viata de roman. Europa va sta la iarna in frig si va suferi de foame. Se vad deja roadele colaborarii cu bogatul occident. Suntem saraciti.
-