aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON opinii
ARADON Opinii. Aș avea puțin mai multă încredere în Poliția arădeană

ARADON Opinii. Aș avea puțin mai multă încredere în Poliția arădeană

De Ioana Costas
la 8 April 2022 08:29
6 Comentarii

ARADON Opinii. Aș avea puțin mai multă încredere în Poliția arădeană

8 April 2022 08:29
În vara lui 2020, ministrul de interne de atunci, Marcel Vela, anunța că polițiștii vor fi dotați cu bodycam-uri. Aceste mini camere video au menirea de a înregistra video intervențiile polițiștilor în timpul misiunilor, în timpul interacțiunii cu oamenii.
Scris de Ioana Costas - În vara lui 2020, ministrul de interne de atunci, Marcel Vela, anunța că polițiștii vor fi dotați cu bodycam-uri. Aceste mini camere video au menirea de a înregistra video intervențiile polițiștilor în timpul misiunilor, în timpul interacțiunii cu oamenii.

Trimite articolul

X

“Body-camera unui poliţist, într-un final, va responsabiliza şi cetăţeanul şi poliţistul, astfel încât să nu mai existe dubii, discuţii, analize, dezbateri televizate, cine a fost vinovat: Spartacus sau poliţistul?”, declarat Vela în vara anului 2020. Între timp, aceste camere au ajuns la polițiști, în speță la cei care interacționează cel mai mult cu cetățenii: polițiștii de la Ordine Publică, Rutieră. Însă imaginile surprinse de aceste camere video, care sunt atașate pe uniformele polițiștilor, nu vor ajunge niciodată în mass media, iar cetățenii nu vor vedea cum gestionează polițiștii diferitele situații în care îi poate conduce meseria. Deşi, poate, acest lucru le-ar schimba puțin percepția asupra polițiștilor.
Cu siguranță, incidentul de marți seara, petrecut în curtea unor blocuri din Piața Arenei, în care polițiștii au intervenit pentru prinderea unui bărbat care s-a urcat la volan fără a avea permis de conducere și aflându-se sub influența băuturilor alcoolice, periclitând siguranța propriului copil, de doar trei ani, și a soției, a fost înregistrat de bodycam-urile echipajelor de Poliție, iar dacă toți polițiștii ar fi atât de fermi și determinați ca cei pe care i-am surprins marți seara în „acțiune”, aș avea puțin mai multă încredere în Poliția arădeană.
Încredere că polițiștii sunt „în slujba noastră”, că în timp ce noi ne petrecem serile liniștiți, în casă, în familie, ei sunt pe străzi, că le țin sigure pentru noi. Am avut sentimentul acesta marți seara. Era bine după ora 23, când mai multe mașini de Poliție au trecut în viteză, cu sirenele și girofarele pornite pe Calea Romanilor și pe strada Mucius Scaevola. În vizorul lor era un autoturism ce venea dinspre Calea Romanilor. Reprezentanții IPJ Arad au spus că mașina circula pe liniile de tramvai, fapt ce a determinat un echipaj din cadrul Biroului de Ordine Publică ce era în zonă să plece în urmărirea autovehiculului.
În sprijinul echipajului de ordine publică au mai venit alte echipaje, dinspre strada Dornei. Șoferul mașinii urmărite a crezut că scapă de urma polițiștilor intrând în parcarea unor blocuri din Piața Arenei, însă cele trei autospeciale ale Poliției l-au încolțit.
„Culcat!”, a venit strigătul unui polițist care tocmai coborâse din autospecială. „Culcat!”, a venit a doua somație. „Ce am făcut, șefu’?”, s-a auzit șoferul care fusese scos din mașină de polițist și încătușat. „De ce nu ai oprit la somații?”, a strigat polițistul. „Nu am făcut nimic, șefu’! Nu am greșit cu nimic! Am avut dosar penal. Știu ce înseamnă. Nu am greșit! Crede-mă că nu… am o fetiță”, au venit rugămințile șoferului către polițiști. Peste explicațiile conducătorului auto se auzea plânsetul unui copil. Era fetița în vârstă de aproximativ de 3 ani a șoferului. Fata se afla în mașina condusă de bărbat, iar alături de micuță se afla și soția șoferului. „Lasă fetița! Fetița e cu doamna, în mașină, care e mai responsabilă ca tine”, s-a auzit polițistul. Nu știm cât de responsabilă a fost femeia care s-a urcat în mașina condusă de o persoană care se afla sub influența alcoolului, împreună cu un copil, și nici împrejurările care au determinat-o să urce în autoturism…
„De ce nu ai oprit? Cât ai băut?”, au venit întrebările polițistului. „Șefu’, nu am băut… ”, a venit replica șoferului, însă nu a durat mult până când a recunoscut: „Două-trei beri, atât am băut…”. Pe rând, la fața locului, au venit și au plecat mai multe autospeciale de Poliție, inclusiv mascații de la Serviciul Acțiuni Speciale. Şi nu pentru a face spectacol, ci pentru a vedea dacă au nevoie colegii de ajutorul lor, de a evalua situația, de a vedea dacă se impune prezența lor acolo. Trebuie menționat că mascații nu au venit în mod special la fața locului, ci pentru că aceștia patrulează în fiecare seară pe străzile din municipiu, iar echipajele aflate în zona în care șoferul a fost prins au venit să vadă dacă este nevoie de ajutorul lor, fără a zăbovi mai mult de cinci minute în zonă, în condiţiile în care echipajul de ordine publică care-l prinsese pe șofer a avut situația sub control. La final, bărbatul a fost încătușat și dus la Poliție. Recapitulând evenimentul de marți seara: bărbatul conducea haotic un autoturism, în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice, în mașină cu el aflându-se soția și copilul lor – pe care i-a pus în pericol. Ulterior, s-a descoperit că șoferul, care s-a dovedit a fi un tânăr de 24 de ani, din Cladova, nu avea nici permis de conducere.
Poziția IPJ Arad în legătură cu incidentul de marți seara a venit, sec, prin buletinul de presă (n.r. pe care presa îl primește zilnic): „În seara zilei de 5 aprilie, polițiștii Biroului de Ordine au procedat la oprirea unui autoturism care se deplasa pe liniile de tramvai de pe Calea Timișorii, spre centru. Întrucât conducătorul autoturismului nu s-a conformat, polițiștii au pornit în urmărirea autoturismului, cu semnalele acustice și luminoase, acesta fiind oprit într-o parcare de blocuri din Piața Arenei. Testarea cu aparatul alcooltest a șoferului, un tânăr de 24 de ani, din Cladova, a indicat o valoare de 0,54 mg./l. alcool pur în aerul expirat, fiind dispusă recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei. Verificările ulterioare au stabilit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Tânărul este cercetat penal pentru conducere fără permis și sub influența alcoolului”.
Incidentul la care fac referire a fost surprins, cu siguranță, de acele bodycam-uri, camere video, care au intrat în dotarea Poliției Române și pe care polițiștii le purtau marți seara. Publicarea acestor imagini în mass media ar duce la o mai bună înțelegere a muncii polițiștilor din partea cetățenilor. Doar că s-a stabilit că înregistrarea intervențiilor are exclusiv menirea de a ajuta eventualele cercetări în dosare, iar, pe lângă aceasta se invocă, pentru a justifica într-un mod sau altul faptul că imaginile nu pot fi publicate, protecția datelor personale, celebrul GDPR.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
incredere ,
opinii ,
politie
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. contribuabil says:
    April 8, 2022 at 9:01 am

    Ar fi tare bine daca am vedea politisiti pe asflat atat ziua cat si noaptea pe centru dar si in cartiere
    Munca de prevenire ar trebui sa fie pe primul plan la MAI .!
    PS de ce inainte de … 89 cand veneai de la schimbul II erai linistit ca ajungeai in siguranta acasa pt ca intalneai patrule de militie prin oras iar acum nu vezi
    cate una decat uneori.?

    Reply
  2. Calin alb says:
    April 8, 2022 at 9:09 am

    Sunt cazuri in care aceste intrgistrari nu ajung nici macar la tribunal. Politia raspunde sec judecatorului ca nu are nici o inregistrare. Mai ales cand garcea nu isi face datoria conform legii, iar judecatorul nu are nici o parghie sa obtina inregistrarea. In final e doar o unealta in favoarea politistului si nu a tuturor, pentru a proba nelegalitatile coruptilor. Si ar trebui sa ajunga in mass media aceste inregistrari cu acordul cetatenilor filmati sau blur. Dar… atunci politistul ar trebui sa fie corect. Se intampla tot mai rar treaba asta.

    Reply
    • Chris says:
      April 8, 2022 at 12:33 pm

      Cunosti tu vreun caz concret? In caz afirmativ indica situatia! Sau doar vorbesti ca sa te bagi in seama?

      Reply
      • Balciu says:
        April 8, 2022 at 4:27 pm

        chris im ce tara traiesti?esti bolund?doar da pe google sa vezi ce infractori avem in politie

        Reply
    • anonim says:
      April 9, 2022 at 2:00 pm

      Si daca ajung acele imagini in sala de judecata , cum va luat cont de ele judecatorul ? sunt camere speciale , omologate ,bla , bla , bla !!!….. daca imaginile surprinse de camerele de bord nu se pot luat probe la dosar , astea pot ??? iar masuram cu doua linii separat , cea din mana autoritatilor statului sunt ok , cele din mana cetateanului sunt fake

      Reply
  3. Scorillo says:
    April 21, 2022 at 3:51 am

    Ioana nu demult erai printre putini jurnaliști (vreo3-4)care ne mai dezvaluiai subteranele acei instituții.Body cam ul poate fi oprit sau pornit sau”fără baterii”in funcție de voința lucrătorului .Putini cei idealiști Pt care e un ajutor.Nu ne spui nimic de atentate cu bombe,de traficul de țigări care generează 90% din corupția din instituțiile statului din acest județ.Despre persoane care ocupa de zeci de ani funcții de conducere in instituțiile statului de obicei funcții care sunt in vârful piramidei.Orașul asta e de teatrul absurdului.Funcționarii ai statului de o pasivitate incredibila,abuziivi parca din alte vremuri cu oamenii pe care i simt “ca le merge”Obraznici pana la nesimțire mai ales cei tineri.IOANA PUNE PUNCTUL PE “I”CA ALTĂDATĂ.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Bugetul municipiului Arad pe 2026, în dezbatere publică
    3
    Monitorizarea sănătății acasă: dispozitive medicale esențiale
    4
    Mediatorul pakistanez salută prelungirea armistițiului anunțată de Trump
    5
    Miniștrii PSD își vor depune demisia joi, la ora 14:00 (surse)
    6
    David Popovici, campion național la 200 m liber
    7
    Studiu: Somonii expuși la cocaină înoată mai mult decât în mod normal, o schimbare de comportament „îngrijorătoare”
    8
    100 de milioane de lei pentru drumuri
    9
    Președintele CNAS: Putem să controlăm și decizia medicală în cazul concediilor de boală
    10
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.

    România

    PSD susține învestirea guvernului Veștea. Își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
    Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 1

    România

    PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea
    PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 21-06-2026 sunt următoarele:

    Local

    VIDEO
    Mandat de aducere pentru un bărbat cercetat pentru lovire sau alte violențe și șantaj
    Duminică, 21 iunie 2026, sub coordonarea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, au pus în aplicare un mandat de aducere. 2

    Local

    Începe modernizarea celui mai prost drum din județ
    A fost semnat contractul pentru modernizarea drumului Lipova-Neudorf, catalogat cel mai prost drum din județul Arad. 3

    Mapamond

    Loviturile ucrainene le creează probleme ocupanților ruși din Crimeea
    Vânzarea de carburanți a fost sistată duminică în peninsula ucraineană Crimeea, ocupată de Rusia din 2014 a anunțat guvernatorul numit de Moscova în acest teritoriu, Serghei Aksionov, citat de AFP. 3

    Local

    Două coduri galbene peste Arad: caniculă și furtuni
    Meteorologii anunță că, până în 24 iunie, vom avea atât temperaturi extreme, cât și furtuni puternice.

    ARADON Sport local

    Vinganii acuză arbitrajul
    CSM Deva învinge cu 1-0, în deplasare, pe Athletico Vinga şi ia o opţiune serioasă la promovarea în Liga 3.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.