aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON opinii
Lecția de gramatică a săptămânii: Dintr-odată nu se mai scrie dintr-o dată

Lecția de gramatică a săptămânii: Dintr-odată nu se mai scrie dintr-o dată

la 13 February 2016 09:23 Reactualizat la: 14 February 2016 12:08

Lecția de gramatică a săptămânii: Dintr-odată nu se mai scrie dintr-o dată

13 February 2016 09:23 Reactualizat la: 14 February 2016 12:08
<span style="font-size: large;"><span style="color: #000000;"><span style="color: #000000;"><span lang="ro-RO"><b>Astăzi, în lecția de gramatică a săptămânii, </b></span></span><span style="color: #000000;"><b> Cristian Miclean, profesor de limba și literatura română la Colegiul Național „Vasile Goldiș” din Arad scrie despre structuri care sunt folosite greșit.</b></span></span></span>
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - <span style="font-size: large;"><span style="color: #000000;"><span style="color: #000000;"><span lang="ro-RO"><b>Astăzi, în lecția de gramatică a săptămânii, </b></span></span><span style="color: #000000;"><b> Cristian Miclean, profesor de limba și literatura română la Colegiul Național „Vasile Goldiș” din Arad scrie despre structuri care sunt folosite greșit.</b></span></span></span>

Trimite articolul

X

Verba volant, scripta manent! Dictonul latin nu ar trebui neglijat, fie că îl traducem textual, fie că îi dăm interpretările știute. Ne vom opri astăzi asupra unor structuri care în ultima vreme se scriu greșit, cel puțin după normele actuale, și avem în vedere exemple ca de asemenea, de fapt, un pic etc. În multe situații, structurile amintite sunt scrise, greșit, într-un cuvânt. Există în limbă îmbinări stabile de cuvinte care se scriu separat, legate (sudate), dar și cu cratimă, iar cratima, printre altele, are și rolul de a sublinia un tempo mai accelerat al vorbirii. Prin urmare, este corect să o folosim în atari situații: de-abia (abia, nu abea, cum scriu unii), de-aceea, de-asemenea, (locuțiuni adverbiale), de-acolo, de-aici, pe-acolo, pe-aici, pe-alocuri, pe-aproape (prep.+ adverb) etc. În același timp, există construcții care se scriu numai cu cratimă: de-a binelea, de-a dreptul, de-a v-ați ascunselea etc. De aici însă, până la a scrie incorect unele sintagme este, totuși, o cale lungă, cu atât mai mult, cu cât, în cazul unora, cratima nu este acceptată, după cum nu este corectă nici scrierea într-un cuvânt a anumitor structuri (nu scriem în-vârstă, în-afară, și nici defapt, deasemenea).

Iată câteva dintre locuțiunile sau îmbinările de cuvinte care sunt scrise deseori greșit:

–de altfel este o locuțiune care este sinonimă cu „de altminteri” și se scrie în două cuvinte: „De altfel, atitudinea lui spune limpede că nu e mulțumit.”. Când înțelesul grupului este „de alt soi”, „de alt gen”, vom scrie de alt fel (în acest caz este evident că avem un adjectiv pronominal (alt) și un substantiv (fel) precedate de prepoziția de: „Vorbea de alt fel de contribuție.”;

–de asemenea sau de-asemenea: „Se vor consulta, de asemenea, și manualele.” Este greșit să scriem deasemenea;

–de fapt nu se scrie niciodată într-un cuvânt: „Nu mi-a spus defapt nimic nou.” Corect este „Nu mi-a spus, de fapt, nimic nou.” Se cuvine să precizăm că structura nu apare în DOOM2;

–din nou, locuțiune adverbială sinonimă cu „iarăși”, „încă o dată”, este folosită cu forma dinou,

unul dintre motive fiind și de natură fonetică, scrierea reflectând pronunția. Vom scrie corect „Vom câștiga din nou!”, nu „Vom câștiga dinou!”. Nici această locuțiune nu apare în DOOM2;

-locuțiunea dintr-odată nu se mai scrie dintr-o dată: „Dintr-o dată mă trezesc cu el la ușă.”. Corectă este scrierea dintr-odată: „Dintr-odată mă trezesc cu el la ușă.”

–în afară de, nu înafară de: cele trei cuvinte care alcătuiesc locuțiunea se scriu separat, așadar, corect este „Mai vine cineva la film în afară de voi?”. Este incorectă scrierea sintagmei astfel: „Mai vine cineva la film înafară de voi?”;

-locuțiunea într-adevăr se scrie doar cu cratimă, nu împreună: „Într-adevăr, acum s-a străduit!”;

–în vârstă este o altă locuțiune la care sudarea elementelor nu este conformă cu normele actuale. Corect este să scriem „Este un om în vârstă.” Este incorectă scrierea învârstă;

-tot un fenomen fonetic reflectă și scrierea incorectă a sintagmei un pic, sinonimă cu „puțin”. Deseori o găsim scrisă într-un cuvânt, umpic, precum în exemplul „Mai am umpic de treabă și apoi te sun.” Corect este „Mai am un pic de treabă și apoi te sun.”

Pe de altă parte, în funcție de context, putem scrie întruna sau într-una. Vom scrie întruna, dacă sensul este de „mereu”, „neîncetat”, „continuu”, ca în enunțul: „Mă sâcâie întruna cu întrebările.” și într-una, dacă înțelesul este de „în una”: „Într-una din zilele acestea o să îi spun despre proiect.”

Nu în ultimul rând, trebuie făcută precizarea că, în cazul anumitor cuvinte, cratima nu se folosește. Este vorba despre cuvinte ca vreo, dintre, care, probabil, printr-o analogie greșită cu într-o, dintr-o, apar scrise greșit: „Care dintr-e voi are lecția?” sau „Ajunge peste vre-o două ore.” Cele două cuvinte nu se scriu niciodată cu cratimă. Corect scrise sunt enunțurile: „Care dintre voi are lecția?” și „Ajunge peste vreo două ore.”.

Alte articole pe aceeași temă:

O lecție de gramatică pe săptămână pe ARADON

Lecția de gramatică a săptămânii: Cum e corect: Să fi deștept sau să fii deștept?

Lecția de gramatică a săptămânii: Plurale poznașe și nestatornice

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
Cristian Miclean ,
gramatica ,
lectia ,
saptamana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Activitate suspendată la restaurantul unde au mâncat fotbaliștii de la Steaua
    3
    Spania va cere UE să denunțe Acordul de asociere cu Israelul
    4
    Adi Mihalcea s-a abținut să facă circ după meci
    5
    Vânzările de automobile electrice au explodat pe principalele piețe europene pe fondul scumpirii benzinei
    6
    Autorităţile ucrainene anchetează ca act de terorism incidentul armat din Kiev, soldat cu şase morţi
    7
    Fotbal – Liga a III-a
    8
    Bolojan: Decizia PSD - complet greșită și total iresponsabilă. Voi contina să îmi exercit mandatul de premier
    9
    Hagi, la prezentarea în funcția de selecționer: Este o onoare și o responsabilitate să reprezint România
    10
    Polițiștii, într-o acțiune tip „releu” pe DN 7

    UT Arad

    Primul fotbalist care și-a extins înțelegerea cu UTA
    Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028!

    România

    AUR sesizează Avocatul Poporului cu OUG privind investițiile în apărare: A fost semnată de un Guvern demis, e uzurpare
    Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus, sâmbătă, o sesizare la Avocatul Poporului, prin care solicită trimiterea către Curtea Constituțională a Ordonanței de Urgență 38/2026, publicată în Monitorul Oficial din 8 mai, care se referă la investițiile din apărare.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Există o corupție care îi sfidează pe români, mai ales pe românii cu venituri mici
    Președintele Nicușor Dan afirmă că 20 de ani de la intrarea în Uniunea Europeană au însemnat pentru România modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai, punctând însă că în țara noastră „există o corupție care îi sfidează pe români”, în special pe cei cu venituri mici. 1

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale. Există scenarii pe care ne concentrăm
    Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și reprezentanții minorităților naționale, punctând că „România va avea un Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: România a fost, de multe ori, slabă în interiorul UE, nu și-a apărat coerent obiectivele
    România a fost de multe ori slabă în discuțiile din interiorul Uniunii Europene (UE) și nu și-a apărat în mod coerent obiectivele, dar a spune că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine e o lozincă ce ne îndepărtează de dezbaterea reală, afirmă președintele Nicușor Dan.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Mii de flori și multă culoare în prima zi a festivalului FlorAr 2026
    ARAD. Piața Catedralei din Arad s-a transformat, vineri, într-un adevărat univers floral, odată cu deschiderea ediției 2026 a festivalului FlorAr.

    Local

    Raport guvernamental: Socodorul, printre comunele din România cu cele mai multe fonduri europene atrase
    Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.

    Local

    FOTO
    FOTO| Consiliul Județean are planuri ambițioase pentru Moneasa
    Baza sportivă, tabăra din stațiune, dar și dispensarul medical se află pe lista de priorități a Consiliului Județean, pentru care au fost alocate și finanțări. 1

    Local

    FOTO
    FOTO| Luna, câinele salvator al ISU Arad, prima intervenție la un cutremur simulat
    Exercițiul a avut loc la Lipova, iar Luna, care are un an, fiind încă în perioada de pregătire și dresaj, a reușit să găsească una dintre victime.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.