SFATURILE LUI RELI: Lipsa de mişcare, cauza multor boli
Ştiinţa, în evoluţia ei, asigură oamenilor mijloacele necesare înlocuirii activităţilor fizice cu cele mecanizate, tehnologizate, computerizate. Produsele alimentare sunt mult prea rafinate, tratate, prelucrate, asigurând mult prea puţin din necesarul zilnic de energie al organismului uman. Mâncăm mult şi prost (unii) şi tot ne mai mirăm de ce suntem cu mult peste greutatea normală. Alţii, au început să studieze alimentaţia naturală şi ,,dietele” sănătoase devin un mod de viaţă. Toată viaţa! Cauza multor boli este lipsa de mişcare.
Scris de Aurelia Gabor-Ştiinţa, în evoluţia ei, asigură oamenilor mijloacele necesare înlocuirii activităţilor fizice cu cele mecanizate, tehnologizate, computerizate. Produsele alimentare sunt mult prea rafinate, tratate, prelucrate, asigurând mult prea puţin din necesarul zilnic de energie al organismului uman. Mâncăm mult şi prost (unii) şi tot ne mai mirăm de ce suntem cu mult peste greutatea normală. Alţii, au început să studieze alimentaţia naturală şi ,,dietele” sănătoase devin un mod de viaţă. Toată viaţa! Cauza multor boli este lipsa de mişcare.
Ferice de cei care au realizat acest lucru şi, fapt îmbucurător, numărul lor este tot mai mare. Călirea organismului, dezvoltarea armonioasă, prevenirea unor boli sunt lucruri deja cunoscute de majoritatea oamenilor şi puse în practică. La început pentru perioade scurte, de tatonare, apoi, pentru toată viaţa.
Sălile de sport sunt pline, oameni de toate vârstele sunt atraşi de diferite discipline sportive. Mulţi ,,au auzit” că la sala nu ştiu care se obţin rezultate miraculoase dar, uneori, se pot trezi cu surprize: accidentări sau probleme de sănătate în cazul unor afecţiuni incompatibile cu anumite activităţi sportive. Nu ezitaţi să vă informaţi temeinic înainte de a începe un program de întreţinere, să cunoaşteţi scopul şi efectele exerciţiului fizic, influenţa asupra organismului, cât şi aplicarea corectă.
În această privinţă, luaţi decizii după ce aţi trecut pe la medicul de familie deoarece, doar el, cunoscându-vă starea de sănătate, vă poate recomanda încotro să vă îndreptaţi. Ţineţi cont de sfatul lui. Urmează antrenorul care, va fi informat despre eventuale probleme de sănătatre ce le aveţi în dotare şi va stabili programul de antrenament. Fără aceste două persoane, plonjăm în necunoscut şi putem să ne facem mult rău, lucrând după capul nostru sau, mai grav, după recomandările altor persoane total neavizate.
Doar cu un program bine stabilit, urmărit de specialist, corectat permanent în privinţa execuţiei, vom obţine rezultatele dorite. Hipocrat spunea încă din antichitate:
,,Înainte de toate, să nu faci rău”.
Valabil şi în sport.
Luaţi decizii după ce aţi trecut pe la medicul de familie deoarece el vă cunoaște starea de sănătate
Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.
Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.
Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.
Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.
Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă.
3
Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1
Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
Americanii Reid Wiseman, Victor Glover și Christina Koch, împreună cu omologul lor canadian Jeremy Hansen, se pregătesc să se îmbarce pe 1 aprilie pentru o călătorie de aproximativ zece zile care îi va purta în jurul Lunii, fără aselenizare, în cadrul misiunii Artemis 2, conform unui material de prezentare a echipajului publicat miercuri de AFP.
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!