aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON opinii
Zodia cutitelor lungi in PDL

Zodia cutitelor lungi in PDL

la 24 May 2013 19:19
24 May 2013 19:19
În bătălia pentru preşedinţia PDL Arad, nici Falcă, nici Ioţcu nu pot miza cu certitudine pe sprijinul primarilor.
Scris de Simion Todoca - În bătălia pentru preşedinţia PDL Arad, nici Falcă, nici Ioţcu nu pot miza cu certitudine pe sprijinul primarilor.

Trimite articolul

X

ARAD. Pentru prima dată după mulţi ani, unitatea oficială a PDL Arad este pusă sub semnul întrebării, probabilitatea scindării fiind foarte mare. Aceasta, pentru că este una dintre cele mai puternice organizaţii din ţară, miza fiind una de nivel naţional. Dincolo de preconizata luptă la baionetă între Falcă şi Ioţcu, Aradul este unul dintre principalele teatre de luptă între Băsescu şi Blaga, între PDL şi viitorul partid al lui Băsescu, indiferent cum se va numi acesta.Cel mai probabil, Partidul Popular, dacă nu cumva Blaga va fura startul, adoptând această denumire pentru PDL, lucru care trebuia să se întâmple la Convenţia Naţională la care a fost ales Boc, cel care a sacrificat partidul pentru a-l salva pe Traian Băsescu.La suprafaţă, se ştie că Falcă este decis să joace un rol major în unificarea tuturor “cioburilor” autointitulate de dreapta, sub sceptrul lui Traian Băsescu şi împreună cu Mihai Răzvan Ungureanu. Per contrario, Ioţcu vrea să meargă mai departe cu Blaga şi PDL, partid afiliat popularilor lui Merkel. În paranteză fie spus, această bătălie ar fi fost inevitabilă şi fără demisia lui Seculici, diferenţa fiind aceea că lupta nu s-ar mai fi dat între Falcă şi Ioţcu, ci între Falcă şi Seculici. Un Seculici aflat într-o cumplită dilemă, aceea de a continua cu Blaga, spre binele şi unitatea organizaţiei sale, sau de a trece în tabăra lui Băsescu, pe care l-a susţinut permanent, atâta vreme cât acesta era singurul garant al unităţii PDL şi, declarativ, promotor al reformării, în sens de modernizare, a României. Nu aşi pune mâna în foc că adevăratul motiv al viitoarei demisii a lui Seculici nu este tocmai acesta. Prelungita lui silentio stampa o pun tocmai pe seama dorinţei sale de a lăsa un PDL Arad unit, indiferent în care tabără. Atenţie, spun “tabere” în contextul separării totale a PDL faţă de loialii lui Băsescu, dar nimeni nu poate garanta că “cioburile” despre care vorbeam nu vor accepta unificarea dreptei în jurul PDL. Cu sau fără acceptul lui Traian Băsescu. În eventualitatea că această unificare, imposibilă la prima vedere, dar perfect realizabilă în politică, ba chiar tardiv percepută de către adversari ca programată, s-ar concretiza la nivel central, s-ar ajunge, vorba deputatului Pistru, la un singur candidat la preşedinţia PDL Arad. Lăsând speculaţiile, să vedem ce se va întîmpla dacă, în virtutea evoluţiilor de la centru, Ioţcu şi Falcă vor rămâne în tabere adverse.

Primarii, după voia lor

În interiorul Biroului Permanent Judeţean, atâta vreme cât nu era adversarul lui Ioţcu, Falcă a fost sprijinit masiv de către primari. Acum, însă, când Falcă şi Ioţcu sunt, teoretic, adversari, normal ar fi ca aceştia să treacă în tabăra lui Ioţcu. Primo, pentru că el este preşedintele Consiliului Judeţean, care le dă bani, secundo, pentru că este omul preşedintelui PDL, partid la care nu pot să renunţe dacă nu vor să-şi piardă mandatul. Situaţie în care se găseşte inclusiv Falcă! De facto, lucrurile nu stau chiar aşa. Oricare primar, inclusiv Falcă, se poate înscrie în Mişcarea Populară sau Iniţiativa România Liberală, pe care Băsescu le-a creat exact ca debuşeuri pentru aleşi, începând cu parlamentarii şi terminând cu cel mai umil consilier local. Dacă primarii sunt excluşi din PDL, pentru că s-au înscris în respectivele “ONG-uri”, nicio problemă, îşi păstrează mandatul. Problema ar fi cu consilierii, cărora li s-ar putea retrage sprijinul politic,dacă sunt în tabăra adversă. Problemă rezolvabilă pe loc, prin plasarea în tabăra celui care câştigă preşedinţia PDL Arad.Pentru că acesta, indiferent în ce tabără se plasează, decide cui retrage sprijinul politic.

Pe cont propriu

Părerea mea este că Ioţcu şi Falcă nu au altă soluţie decât să meargă mai departe împreună. Orice scindare va duce la modificarea majorităţii în CJA, mai ales, dar şi în CLM,pentru că şi loialitatea merge până la graniţa interesului personal. Poate că, de ochii lumii, vor fi doi candidaţi, iar cel care pierde va declara că merituosul a câştigat competiţia internă, iar partidul va merge mai departe, în deplină unitate. De fapt, sunt sigur că aşa va fi, câştigătorul fiind cunoscut dinainte, felicitat de către cel învins, dar plasat, conform meritelor sale, în echipa învingătorului. Indiferent în ce tabără naţională se situaează acesta.În acest mod, Falcă nu va deveni un primar fără majoritate în CLM, iar Ioţcu nu va ajunge un preşedinte de consiliu judeţean fără putere. Şi totul, datorită ultimelor sfaturi ale lui Seculici, care le-a fost baci. Asta, doar dacă îl ascultă şi uni şi ceilalţi, pentru că altfel se va ajunge la versetul „bate-voi păstorul şi se va risipi turma”…

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
falca ,
iotcu ,
partid ,
pdl ,
simion ,
todoca
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Proiectul de buget pe 2026 - măsuri avute în vedere la estimarea cheltuielilor
    3
    Șase bărbați implicați în furtul de lemne de la Bârzava
    4
    UE ameninţă cu sancţiuni Bienala de la Veneţia pentru că a permis revenirea Rusiei
    5
    Controale în gările din Arad
    6
    Nicușor Dan: Semnarea declarației de Parteneriat strategic între România și Ucraina, moment important în relația bilaterală
    7
    Mai puține firme noi, mai multe închise
    8
    Codrin Miron a trecut și de „testul” CSM
    9
    Premierul Bolojan are joi, la Palatul Victoria, o întrevedere cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski
    10
    Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
    Perechea română Sorana Cîrstea/Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după 6-4, 6-4 cu italiencele Tyra Caterina Grant/Jennifer Ruggeri.

    Mapamond

    Iranul avertizează cu un „răspuns imediat” în cazul unei desfăşurări franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz
    Ministrul adjunct de externe, Kazem Gharibabadi, a avertizat duminica aceasta cu un „răspuns decisiv şi imediat” al armatei în cazul unei desfăşurări de forţe franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz, după anunţul făcut de Paris şi Londra privind trimiterea unor nave militare în regiune, relatează France Presse.

    Mapamond

    Trump spune că SUA au nevoie de încă „două săptămâni” pentru a elimina toate țintele iraniene
    SUA au nevoie doar de încă „două săptămâni suplimentar” pentru a-și atinge toate țintele în Iran, a asigurat președintele american Donald Trump într-un interviu înregistrat anterior săptămâna aceasta și difuzat duminică, relatează AFP.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 10-05-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Kremlinul îi aşteaptă pe emisarii lui Trump şi insistă asupra retragerii forţelor ucrainene din Donbas
    Kremlinul se aşteaptă la reluarea rapidă a eforturilor de mediere ale SUA pentru încheierea războiului în Ucraina, după actualul armistiţiu de trei zile, a declarat duminică la televiziunea de stat Iuri Uşakov, consilierul preşedintelui rus Vladimir Putin responsabil cu negocierile, relatează dpa.

    România

    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    Președintele Nicușor Dan va găzdui, miercuri, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului București 9 (B9) și al Țărilor Nordice, la care vor fi prezenți secretarul general al NATO, Mark Rutte, președinți, miniștri.

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa, ieșind dintr-un restaurant
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea. 8

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu
    ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României. 2

    Mapamond

    Nava de croazieră MV Hondius pe care au apărut cazurile de hantavirus, a ajuns pe insula Tenerife pentru evacuarea pasagerilor
    Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.