aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON Sport local
Alexandra Ghiță, aur în CN Universitar după argintul din LNBF 

Alexandra Ghiță, aur în CN Universitar după argintul din LNBF 

De Andreea Vlase
la 24 May 2022 18:51

Alexandra Ghiță, aur în CN Universitar după argintul din LNBF 

24 May 2022 18:51
Pivotul care a evoluat în ultimul sezon pentru FCC Baschet UAV Arad va merge la Jocurile Europene Universitare. 
Scris de Andreea Vlase - Pivotul care a evoluat în ultimul sezon pentru FCC Baschet UAV Arad va merge la Jocurile Europene Universitare. 

Trimite articolul

X

PITEȘTI. Alexandra Ghiță a jucat pentru Universitatea din Pitești la Campionatul Național Universitar 5 la 5, care s-a disputat la finalul săptămânii la Pitești. Pivotul care a luat argintul în Liga Națională cu FCC Baschet UAV Arad în acest an a jucat alături de multe alte jucătoare legitimate la cluburile LNBF.

Universitatea din Pitești a câștigat cu 72-45 finala cu UMF Carol Davila București, iar în finala mică, ASE București a câștigat cu 70-57 cu Universitatea de Vest din Timișoara. Au mai participat Universitatea Transilvania din Brașov și Universitatea de Medicină „Victor Babeș” din Timișoara. În prima fază au fost două grupe de câte trei echipe.

După un sezon dificil

„Venind după un sezon dificil la Arad, în care am încercat să obținem cel mai bun rezultat, m-am bucurat să fac parte și să reprezint echipa Universității din Pitești. Mă bucur că Universitatea a reușit să strângă una dintre cele mai competitive echipe și împreună să ieșim campioane naționale, având onoarea să reprezentăm Universitatea din Pitești la Jocurile Europene Universitare din Polonia, unde vom încerca să aducem în palmaresul Universității un loc pe podium. Vreau să le mulțumesc celor implicați pentru atmosfera și profesionalismul de care am avut parte”, ne-a spus Alexandra Ghiță.

Pivotul de 22 de ani a jucat în 32 de partide pentru FCC Baschet UAV Arad în această ediție a Ligii Naționale, încheiată în aprilie, cu care a jucat finala. A avut medii de 6,9 puncte și 4 recuperări în 21:05 minute.

Ghiță a făcut echipă la CN Universitar cu două adversare din finala LNBF, Ioana Ghizilă și Ștefania Cătinean, care au jucat pentru Sepsi în timpul sezonului. Pentru Universitatea din Pitești au evoluat alte două jucătoare care au jucat și pentru echipa Aradului în trecut, Ecaterina Armanu și Teodora Neagu. Câștigătoarea titlului național universitar va participa la Jocurile Europene Universitare, în perioada 22-30 iulie, la Lodz, în Polonia.

Trimite articolul

X
Taguri:
Alexandra Ghiță ,
baschet ,
baschet feminin ,
FCC Baschet UAV Arad ,
Jocuri Europene Universitare ,
pitesti ,
pivot ,
Univeristatea Pitesti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Verificări în rândul motocicliștilor
    3
    Sală de sport de 21 de milioane de lei la noul Liceu Baptist
    4
    FOTO. „Moise” și-a deschis porțile pentru viitorii elevi
    5
    Mega Party 90s cu Captain Hollywood Project LIVE la Oradea!
    6
    Încă o dezinsecție în municipiul Arad, începând de joi seara
    7
    Fotbal – Liga a IV-a
    8
    Rezultatele extragerilor Loto
    9
    Eclipsă de Soare în România: va fi vizibilă doar în Arad, Bihor și Satu Mare
    10
    Bolojan: PNL are nevoie de claritate și decizii asumate. E momentul să punem lucrurile în ordine

    Local

    Sală de sport de 21 de milioane de lei la noul Liceu Baptist
    Cea mai mare parte a finanţării – aproape 14 milioane de lei – e asigurată din fonduri europene.

    Local

    Despăgubiri primite direct de la bănci?
    Europarlamentarul Nicu Ștefănuță, vicepreședintele Parlamentului European, caută soluții pentru ca băncile acuzate că au manipulat ROBOR să acorde despăgubiri direct către clienți.

    Local

    Încă o dezinsecție în municipiul Arad, începând de joi seara
    Primăria Municipiului Arad desfășoară joi, 18 iunie 2026, o nouă acțiune de dezinsecție pe domeniul public și privat al municipiului.

    Local

    POLITIC. 80 de membri ai PNL Arad, la Congresul Extraordinar PNL de la București
    Delegația PNL Arad merge la București pentru a-l susține pe Ilie Bolojan, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care va avea loc duminică.

    Local

    Zilele Județului Arad, în acest weekend la CJA
    Consiliul Județean organizează, de vineri până duminică, Zilele Județului Arad.

    Evenimente

    Grupul a cappella de la Harvard concertează duminică la Arad
    Publicul arădean va trăi o experiență muzicală inedită, duminică 21 iunie. Celebrul ansamblu a cappella de la Harvard aduce energia unui repertoriu de excepție.

    România

    CCR amână cu o lună sesizarea lui Grindeanu în legătură cu OUG privind Programul SAFE
    Curtea Constituțională a României (CCR) a amânat joi, pentru 15 iulie, o decizie în cazul sesizării președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Guvernul Bolojan, declanșat prin emiterea ordonanței de urgență privind Programul SAFE de înzestrare a armatei.

    ARADON Sport local

    Duel cu repetiţie Vinga – Deva!
    BUCUREŞTI. FRF a stabilit programul fazei regionale a Cupei României la fotbal, ediţia 2026-2027, iar Athletico Vinga, câștigătoarea fazei județene a Cupei României – Arad, a fost repartizată în Grupa 2 a Regiunii 4, alături de câștigătoarele din Hunedoara (CSM Deva) și Gorj (Internațional Bălești).

    România

    Curtea de Apel din Paris dispune predarea lui Paul de România. Decizia nu e definitivă
    Curtea de Apel din Paris a dispus, joi, predarea către autoritățile române a lui Paul de România, care are de executat o pedeapsă de trei ani și patru luni de închisoare cu executare, primită în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.