aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON Sport local
„Galben-albastrele” își pun speranțele în finanțarea pe noua lege

„Galben-albastrele” își pun speranțele în finanțarea pe noua lege

De Andreea Vlase
la 11 August 2020 14:28 Reactualizat la: 11 August 2020 14:29
5 Comentarii

„Galben-albastrele” își pun speranțele în finanțarea pe noua lege

Speră să reediteze imaginea cu principalii finanțatori
11 August 2020 14:28 Reactualizat la: 11 August 2020 14:29
FCC Baschet Arad speră să primească finanțare de la autoritățile locale pe Legea 115/2020.
Scris de Andreea Vlase - FCC Baschet Arad speră să primească finanțare de la autoritățile locale pe Legea 115/2020.

Trimite articolul

X

Cea mai titrată formație arădeană speră să se bazeze în continuare pe sprijinul financiar din partea autorităților locale.

FCC Baschet Arad are nevoie ca de aer de finanțarea de la Primărie și își pune speranțele că va primi bani prin noua Lege 115/2020, într-un sezon în care cheltuielile vor crește semnificativ cu testele pentru coronavirus și condițiile speciale.
„Săptămâna trecută am avut discuții cu domnul primar. Am discutat aspectele în care echipa noastră poate fi finanțată. Ne-a confirmat că sesiunea a doua de proiecte nu va mai avea loc. Am discutat puțin și pe marginea Legii 115/2020 în care să se studieze modalitatea în care poate fi utilizată, urmând ca în zilele următoare să vedem ce se va hotărî pentru finanțarea clubului nostru”, ne-a declarat președintele „galben-albastrelor”, Marcel Urban.

Acesta i-a prezentat primarului Călin Bibarț o hârtie din partea Federației Române de Baschet, „personalizată pentru clubul nostru, pentru a informa Consiliul Local al Municipiului Arad că FRB a decis data de începere a primului meci al campionatului, 3 octombrie”.
Clubul este pregătit logistic pentru noul sezon, iar jucătoarele vor sta izolate pentru securitatea sănătății lor. „Așteptăm doar o decizie concretă din partea Consiliului Local al Municipiului Arad pentru finanțarea echipei noastre, pentru a-și putea desfășura activitatea la cel mai înalt nivel, cum a făcut-o și în ultimii 30 de ani, cu multe trofee și succese deosebite”, a adăugat Urban.

Dependenți de finanțare
În cazul în care răspunsul pozitiv nu va veni în curând, managerul multiplei campioane spune: „Nu vreau să mă gândesc la acest aspect pentru că echipa noastră este dependentă de această finanțare. Cu toate că noi avem și sponsorul principal din mediul privat, FCC Environment, care susține echipa, dar nu poate să încheie campionatul doar prin finanțare din partea lor și de la ceilalți mici sponsori care mai sunt în jurul echipei. Sunt convins că Primăria va rămâne alături de noi și în sezonul care urmează, cum, de altfel, o face de vreo 15 ani încoace”.
Urban a primit multe întrebări și sugestii pentru ca echipa să fie preluată în totalitate de mediul privat. Varianta este greu de realizat „pentru că legea sponsorizării este destul de defectuoasă, am mai spus. Nu creează nici un fel de facilitate fiscală mediului privat pentru a-și întoarce fața către sport. Acest lucru nu e valabil doar pentru echipa noastră sau pentru orașul nostru. Se referă la întreg sportul românesc, care e dependent de finanțările publice locale”.

Transmisii pentru suporteri
Sunt premise ca noul sezon baschetbalistic să înceapă la fel cum s-a încheiat precedentul, cu tribunele goale. Dacă spectatorii nu vor avea acces, clubul arădean va face eforturi „ca toate meciurile noastre să fie transmise, ca și până acum, când cele de acasă au fost transmise pe canalul nostru de facebook. Dacă vom putea, o să transmitem și din deplasare, pentru a mulțumi comunitatea puternică a suporterilor, care se află în spatele echipei noastre”, a mai spus Urban.

Trimite articolul

X
Taguri:
baschet feminin ,
Călin Bibarţ ,
FCC Baschet Arad ,
Federația Române de Baschet ,
finantare ,
Legea 115/2020 ,
Marcel Urban
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cititor says:
    August 11, 2020 at 2:59 pm

    uite masca nu e masca ….Fain !

    Reply
  2. cititor says:
    August 11, 2020 at 3:00 pm

    uite masca nu e masca …
    Asta da .”distantare de 2 m .Fain !

    Reply
  3. fan UTA says:
    August 11, 2020 at 9:29 pm

    Nu terminam stadionul UTA, ne facem de rusine, nu ne pasa, vrem sa mai adminstram Aradul inca un mandat si dam bani la curvari, nu respectam un vis al acestui oras dar mai vrem un mandat… NE MERITAM SOARTA !!!

    Reply
  4. Nae says:
    August 12, 2020 at 8:05 am

    iata un exemplu de distantare sociala si d epurtat masca. !

    Reply
  5. manu maris says:
    August 12, 2020 at 4:56 pm

    Hallooo….căscați ochii și citiți mai bine…e poza din 2019, cand nu se purta mască. Lumea pe întregul ei e tot mai superficială încercați sa nu mai comentați dacă nu pricepeți.
    Iar tu Fan UTA, faci de rușine Aradul și echipa care zici ca o sustii cu asa limbaj și atitudine…cate o data mi rsine ca am consăteni din ăștia…

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Curtici: Incendiu extins de la anexă la casă
    3
    Tânăr de 19 ani, trimis în judecată după ce a răspândit simboluri legionare în Ineu
    4
    Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Emilian Crișanul, a murit
    5
    POLITIC. USR Arad: „Aradul liber de păcănele, o victorie de etapă în lupta cu acest flagel”
    6
    Parlamentarii din Ungaria au votat împotriva ieşirii din Curtea Penală Internaţională, dorită de Orban
    7
    Probe diferite la BAC în funcție de profil. Cum arată noul model propus de Ministerul Educației
    8
    Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării
    9
    Netanyahu afirmă public că a dat ordin armatei israeliene să preia controlul asupra a 70% din Gaza
    10
    Parchetul General spune că noua lege a salarizării aduce grave atingeri statutului procurorului

    Local

    Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Emilian Crișanul, a murit
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la cele veșnice la vârsta de 54 de ani, după o lungă și grea suferință, în ziua de vineri, 26 iunie 2026.

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.

    Local

    VIDEO
    UPDATE. S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate
    O persoană a fost rănită după ce s-a răsturnat cu mașina, pe strada Eugen Popa din municipiul Arad.

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei. 1

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.