aradon.ro Web analytics

Marius Copil, eliminat de locul 794 ATP în calificările Australian Open

De Andreea Vlase

Reactualizat la:
Scris de Andreea Vlase - Marius Copil a fost eliminat în calificările pentru Australian Open de Dane Sweeny, scor 6-7 (3-7), 6-2, 3-6.

DOHA. După poziția în clasament, Marius Copil părea să aibă un meci ușor cu Dane Sweeny, care a primit un wild-card pentru calificările la Australian Open, care se dispută la Doha. Era un duel în primul tur al preliminariilor între locul 216 în clasamentul ATP și locul 794. Cel mai bine clasat român este cu 11 ani mai experimentat decât tânărul australian, de 19 ani, dar n-a jucat foarte mult în ultimul an, când a luat în calcul și retragerea.

Cei doi și-au câștigat fără probleme serviciul în primele patru game-uri, până la scorul de 2-2. Copil a greșit primul, cedându-și serviciul, la a doua minge de break, iar Sweeny a preluat conducerea. Arădeanul a avut șansa unui re-break, dar a ratat primele sale patru mingi de break și era condus, 2-4.

A urmat un game cu emoții pentru Copil, pe propriul serviciu, dar a salvat o minge de break și l-a câștigat. A reușit apoi primul său break și a egalat la 4. Următoarele două game-uri au fost câștigate la zero de jucătorul aflat la serviciu, pentru 5-5. Copil s-a dus la 6-5 după ce și-a păstrat game-ul pe serviciu și a avut prima minge de set.

Sweeny a reușit trei puncte la rând și a dus setul în tie-break. Acesta a început cu câte o dublă greșeală în dreptul fiecăruia, iar Copil a trecut în față cu 3-2. Au urmat cinci puncte la rând ale australianului, care și-a adjudecat primul set după o oră și opt minute. Scor 6-7.

Cinci la rând

Setul secund a început cu un game alb pentru Sweeny, urmat de trei mai echilibrate, adjudecate de jucătorul aflat la serviciu. Copil a reușit break-ul la prima ocazie pe care a avut-o în setul secund.

Arădeanul de 30 de ani s-a dezlănțuit și a câștigat la zero următoarele două game-uri, atât pe propriul serviciu, cât și pe al adversarului, reușind al doilea break la rând. Copil a servit pentru setul secund și nu a greșit, câștigându-l cu 6-2 în 33 de minute.

N-a ținut ritmul

Marius Copil n-a putut să-și continue seria de game-uri consecutive și în setul decisiv. Acesta a început cu game-uri echilibrate până la 2-1 pentru Sweeny, în care ambii jucători au avut șanse de break. Copil nu a reușit să câștige niciun punct în game-ul patru al setului, în care a servit, având două duble greșeli la final. Australianul a fost într-o situație asemănătoare în game-ul următor, dar a revenit de la 0-40 și s-a distanțat la 4-1.

Următoarele două game-uri au fost echilibrate, câștigate cu serviciul. Copil a reușit un game alb, apropiindu-se la 5-3, a salvat prima minge de meci, dar Sweeny și-a adjudecat setul trei cu 6-3 și meciul cu 2-1 la seturi. Partida a durat 2 ore și 39 de minute.

Tânărul australian îl va întâlni în turul următor al calificărilor pe Denis Kudla. Americanul a trecut de Elliot Benchetrit cu 6-4, 6-3.

După ce a ratat calificarea la primul turneu de Mare Șlem al anului, pentru Marius Copil urmează calificările la Istanbul Challenger, din 18 ianuarie.