Oltenii, cu jucători tineri și foarte tineri în echipă, au avut elan și o posesie foarte bună, însă vulpoiul Călin Cojocaru a știut că nu poate să țină ritmul adversarului și a ales să închidă jocul, să se aglomereze în propria treime de teren și să lovească letal când se oferă vreo posibilitate.
Așa se face că după o dominare a oaspeților, în min. 24, s-a făcut 1-0. Atunci, Săulescu a centrat din corner, mingea a fost respinsă până la Mărgărit, acesta a trimis la Enciu, care a marcat cu capul, peste portarul Dică.
Partea secundă a avut aceleași coordonate, oaspeții au avut o posesie foarte bună, Național s-a apărat foarte bine, așa că marile ocazii au lipsit la poarta lui Poiană.
În min. 73, Ion a făcut henț în propriul careu, iar Onțel a făcut 2-0 de la punctul cu var. CSU II Craiova a rămas în inferioritate numerică în min. 87, Constantin fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, așa că victoria era securizată.
Național: Poiană – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache, Siminic – Sz. Vereș, Pintea – Săulescu (Basic), Mărgărit (Rugină), Onțel (Giuga) – Enciu (Susan). CSU II Craiova: Dică – Borța, Ion, Puțaru – Trocan, Enache, Constantin, Buzan (Ciutică) – Trancă, Țoiu, Frăsineanu (Vulpe). Au arbitrat: Cl. Gaitin – la centru, Al. Filip și M. Botaș (toți din Timișoara) – asistenți. Obs. FRF: C. Pantea, P. Boroș (ambii Oradea).
Oltenii - cu posesia, sebișenii - cu golurile!
Oltenii - cu posesia, sebișenii - cu golurile!
Sebiș. Cine credea că Național va avea un meci ușor cu echipa secundă a celor de la CSU II Craiova s-a înșelat amarnic.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.
Mapamond
O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.
România
Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.
ARADON Sport local
Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.
Local
Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.
Local
Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.
Local
Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR.
1
România
Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.
România
Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!