Un arbitru cu probleme la Chișineu Criș

De Leo Sfara
Reactualizat la:

Scris de Leo Sfara - Crișul a avut, din nou, de suferit de pe urma lui Sorin Vădana, care și-a mai bătut joc de elevii lui Adi Abrudean și în trecut.

Chișineu Criș. Crișul a început meciul cu Șelimbăr extrem de curajos, fără să lase impresia că are a doua șansă în acest baraj de promovare în liga secundă. În min. 17, Modan a fost aproape de gol, dar a tras peste, de la vreo nouă metri, pentru ca două minute mai târziu, gazdele să marcheze, dar niciun arbitru nu a văzut că mingea trimisă de Sabău a trecut linia porții, înainte ca portarul Vâtcă să o prindă. O greșeală incredibilă, care coroborată cu eliminarea bizară a lui Ciornei (al doilea cartonaș galben, pentru simulare, la centrul terenului!), la 30 de secunde de la golul nevalidat, a făcut ca echipa din Chișineu Criș să aibă de suferit în partea secundă.

Cu două minute înainte de pauză, un contraatac purtat în doi de Modan și Clej a adus mingea în fața porții, dar Vișa a respins în ultima clipă, din fața lui Modan.

La zece minute după odihnă, oaspeții au deschis scorul, Roșu marcând simplu, din careul mic, după ce mingea a revenit din bară. Opt minute mai târziu, Monea putea face 2-0, dar a ratat incredibil din careul mic. Cu zece minute înainte de final, Haloș putea aduce bucurie în tabăra gazdelor, dar a ratat incredibil, pentru ca la trei minute distanță Vișa să pecetluiască soarta jocului, cu un șut din mijlocul careului, Zamfir fiind bătut: 0-2!

Așa s-a și terminat meciul, dar erorile lui Sorin Vădana au fost decisive. Acest arbitru a mai avut probleme la Chișineu Criș, acum doi ani, când și-a bătut joc de Crișul.

Crișul – Viitorul Șelimbăr 0-2 (0-0)

Au marcat: Roșu – min. 55 și Vișa – min. 83.

Crișul: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Susan, A. Pavel (Budur), Clej (Busuioc), Suslak (Mihuța) – Ciornei, Modan. Șelimbăr: Vâtcă – Monea, Natea (Câmpean), Vișa, Tătar (Ignat), Giura (Badea), Drugă, Neacșa, Cîrloanță (Tineiu), Cîrstean, Roșu (Moga). Au arbitrat: S. Vădana – la centru, D. Lucaciu și M. Bălan – asistenți (toți din Cluj).

*****

În celălalt meci de baraj în care a fost implicată o echipă din județul nostru, Șoimii Lipova a pierdut la Cisnădie, cu Măgura, scor 2-1!