Anul trecut, tot pentru lucrările de reabilitare a reţelelor termice a fost acordată Aradului, pentru cofinanţare, o sumă echivalentă de 1 milion de lei. „Susţinerea modernizării reţelelor termice de către Guvernul USL arată preocuparea pentru reducerea costului cheltuielilor de întreţinere suportat de populaţie. Pentru Arad, aceste investiţii sunt cu atât mai importante cu cât costul cheltuielilor de întreţinere este unul dintre cele mai mari din ţară. Fac precizarea că nu eu, în calitate de parlamentar, am adus aceste fonduri pentru Arad. Guvernul USL nu planifică investiţiile nici în funcţie de parlamentari, nici în funcţie de primari sau alţi oameni politici. Este cazul să punem punct demagogiei pe care unii parlamentari şi oameni politici au folosit-o în trecut. Banii vin pentru cetăţeni, pentru arădeni, la fel ca suma de 8 milioane de lei cu care Ministerul Dezvoltării a susţinut mai multe investiţii din judeţul Arad. Vom prezenta însă investiţiile pe care Guvernul Ponta le face la Arad tocmai pentru a pune punct campaniei de denigrare pe care unii politicieni o dirijează cu privire la lipsa de susţinere financiară din partea Guvernului pentru arădeni” a declarat deputatul Flavius Măduţa.
1 milion de lei pentru Arad
ARAD. Aradul a primit bani pentru modernizare rețelelor termice. Guvernul a alocat fonduri pentru cofinanţarea unor lucrări de reabilitare a sistemelor centralizate de alimentare cu energie termică pentru 22 de localităţi. Pentru Arad a fost alocată suma de 1 milion de lei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Ciprian Ciucu, candidatul Partidului Național Liberal, a obținut 39.081 voturi (32,5%), în Sectorul 3 al Capitalei, la alegerile locale parțiale organizate duminică pentru funcția de primar general al municipiului București, arată datele publicate, în timp real, pe site-ul Autorității Electorale Permanente, după centralizarea voturilor din toate secțiile de pe raza sectorului, adică 294 de secții.
Mapamond
Președintele francez Emmanuel Macron a avertizat China, duminică, că dacă nu cooperează pentru a reduce excedentul său comercial, Uniunea Europeană va fi obligată să reacționeze în lunile următoare cu măsuri care ar putea include tarife vamale similare celor impuse de președintele american Donald Trump, relatează EFE și AFP.
UT Arad
ARAD. Comisia Centrală de Arbitri a decis ca meciul de mâine, de pe Arena Francisc Neuman, ora 17.30, să fie condus de numărul 1 în arbitrajul românesc, Istvan Kovacs (Carei).
România
Președintele Nicușor Dan se va afla în vizită în Franța luni și marți, când se va întâlni cu românii din diaspora, la Paris și va fi primit de omologul său, Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.
7
Mapamond
Trimisul special al președintelui american în Ucraina, Keith Kellogg, a declarat că un acord pentru a pune capăt războiului din Ucraina este 'foarte aproape' și depinde acum de rezolvarea a două probleme principale nerezolvate: viitorul regiunii Donbas din Ucraina și a centralei nucleare Zaporojie, transmite duminică Reuters.
Mapamond
Ajustările făcute strategiei de securitate națională a SUA de către președintele Donald Trump sunt „în linii mari aliniate” cu viziunea Moscovei, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, într-un interviu acordat televiziunii de stat, informează AFP.
4
UT Arad
Marius Coman s-a adaptat repede la UTA, dar a avut nevoie de colegi pentru a ieși în evidență. Imediat ce el a ajuns la Arad, UTA n-a mai câștigat multe etape!
Evenimente
SEMLAC. Comuna Semlac pare că este locul preferat al părintelui Constantin Necula.
Citiți principiile noastre de moderare aici!