Astfel că există 14 câştigători care au reuşit să obţină cel puţin 1 mandat de consilier local. Pe prima poziţie se află Uniunea Social Liberală cu 107 mandate, urmată fiind de Mişcarea Creştin-Liberală cu 95 de mandate. UDMR a reuşit să îşi atribuie 30 de mandate de consilieri locali, în timp ce Partidul Poporului Dan Diaconescu a obţinut 18 consilieri locali în tot judeţul. PRM are în acest moment 9 consilieri, iart lista este completată de: PSD – 8 consilieri, Partidul Prodemo – 6, UNPR – 3, PC – 2, PNL – 2, PNGCD – 1. Candidaţii independenţi Nedelcu Gheorghe-Moisă, Vesalon Marinel-Florentin şi Iovescu Alexandru au obţinut şi ei câte un mandat de consilier local.
14 partide, aliante si independenti, in consiliile locale
Reactualizat la:
ARAD. Diversitate pe plan politic la nivel de consilii locale. Mandatele câştigate au fost grupate, de către Biroul Electoral Judeţean, pe partide politice, alianţe politice sau alianţe electorale şi candidaţi independenţi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Ultimele modernizări realizate la Biblioteca Județeană Arad reprezintă cea mai importantă intervenție asupra clădirii, de la construirea ei.
Local
Documentația prevede amenajarea unui lăcaș de cult, a unei case parohiale, a unei grădinițe și a unui centru socio-cultural pe strada Agricultorilor.
Local
Relicva Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în România, va ajunge în județul Arad la începutul lunii august. Credincioșii vor putea să i se închine atât la Chișineu-Criș, cât și în municipiu, în perioada 5-7 august.
Local
Cu aceşti bani se vor reabilita principalele două corpuri de clădire ale imobilului de pe Calea Aurel Vlaicu.
ARADON Sport local
Haideţi să o ajutăm pe straniera cu cele mai multe sezoane în tricoul galben și albastru, Brankica Hadzovic.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei a spus că în maxim două săptămâni ei se vor pune pe „picioare”.
Citiți principiile noastre de moderare aici!