aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
36 de amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor de deplasare și alte 180 pentru masca de protecție

36 de amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor de deplasare și alte 180 pentru masca de protecție

De Sorina Ambruş
la 15 November 2020 13:18 Reactualizat la: 15 November 2020 13:49
16 Comentarii

36 de amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor de deplasare și alte 180 pentru masca de protecție

15 November 2020 13:18 Reactualizat la: 15 November 2020 13:49
Au fost legitimate 2.321 de persoane și s-au verificat peste 280 de societăți comerciale și 71 de mijloace de transport.
Scris de Sorina Ambruş - Au fost legitimate 2.321 de persoane și s-au verificat peste 280 de societăți comerciale și 71 de mijloace de transport.

Trimite articolul

X

În cursul zilei de sâmbătă, sub autoritatea Instituției Prefectului Judeţului Arad, polițiștii arădeni, împreună cu jandarmii și polițiștii locali, au desfăşurat acţiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun. Scopul vizat de aceste acţiuni îl constituie prevenirea răspândirii virusului SARS-COV-2.

În cadrul acțiunilor desfășurate au fost legitimate 2.321 de persoane, verificate 286 de societăți comerciale, restaurante, terase, unităţi tip fastfood, hoteluri, pensiuni şi alte spaţii de cazare, parcuri și zone de agrement, gări, autogări precum și 71 de mijloace de transport în comun.
Pentru abaterile constatate au fost aplicate 217 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 63.645 de lei. Dintre acestea, 36 de amenzi, în valoare de 11.750 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea interdicțiilor privind deplasarea/libera circulație, iar celelalte pentru nepurtarea măștii de protecție.

Reamintim că purtarea măștii de protecție este obligatorie în toate spațiile publice.
De asemenea, este interzisă circulația persoanelor în intervalul orar 23,00 – 05,00, cu câteva excepții :
– deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
– deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță, precum și pentru achiziționarea de medicamente;
– deplasări în afara localității a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicției, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane și care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;
– deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie.

Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional sunteți obligați să prezentați, la cererea forțelor de ordine, legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator ori o declarație pe propria răspundere.
Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal sunteți obligați să prezentați, la cererea forțelor de ordine, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil;
Declarația pe proprie răspundere trebuie să cuprindă: numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/gospodăriei/locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura. Aceasta poate fe descărcată de pe site-ul www.stirioficiale.ro .

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
Inspectoratul de Jandarmerie Județean Arad ,
masuri combatere coronavirus ,
politia locala arad
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Unu says:
    November 15, 2020 at 3:01 pm

    Dar vreun hoț, tâlhar ceva, a prins haita asta milițieni ?? Unde sunt cand cerșetorii, boschetarii si tot felul de ciori te agresează pe strada ??? Mie greață !!!!

    Reply
  2. Marius says:
    November 15, 2020 at 3:27 pm

    Bată-i Dumnezo’ de hoți în uniformă. E plin de infractori adevărați și eu umblă să dea amenzi ilegale unor oameni nevinovați.
    Ăștia-s dușmanii populației. Și-au dat arama pe față si in primăvară când singura lor grijă era să dea amenzi cât mai multe.

    Reply
    • Eco says:
      November 15, 2020 at 4:12 pm

      Trebuie sa si asigure salariul din ceva ! Prinderea hotilor nu le asigura lor un trai mai bun.

      Reply
  3. Daci says:
    November 15, 2020 at 6:53 pm

    Jenant! Politia romana se face inca odata de rahat dovedind slugarnicie fata de satanistii din guvern.

    Reply
  4. anonim says:
    November 15, 2020 at 7:37 pm

    Sa mi fwt una ! cred ca nici pe timpul gunoaielor de comunisti nu exista asemenea masuri aberante , interzicerea iesirii din locuinta !!! cum plm acum masele de manevra ale guvernantilor ( galeriilr marilor echipe de fotbal din Romania ) nu se organizeaza cum au facut in alte dati cand au compromis mitingurile oamenilor linistiti ??????? Acum acesti tifosi stau ca oile in saivan pupand mana puterii ,insa sunt 100 % ca la primul miting ce se va organiza impotriva acestor masuri care incalca libertatea omului , vor apare si ei ca sa mai sparga ceva vitrine si sa dea apa la moara ,, cainilor ,, puterii sa intervina in forta …. sumtem o natie de tot rahatul !!!…… ajunge sa analizezi ce proverbe de a pwlea aveam …. Capul plecat sabia nu l taie ….. etc. si vorbe din popor de tot rahatul , Mai rau sa nu fie !!!… etc.etc.

    Reply
    • Gemi says:
      November 15, 2020 at 10:02 pm

      Pai si hulihanii au creier , spre deosebire de tine , de aia 🙂

      Reply
      • #cugetdecinumairezist says:
        November 16, 2020 at 3:21 am

        Din pacate toate mamiferele bipede au creier dar pe cele ca tine le ajuta doar sa transmita impulsuri electrochimice catre diverse organe care au legatura cu mediul exerior si fac legatura atat cu tastatura cat si cu cavitatile prin care te hranesti apoi defechezi. Cam la atat se reduce fiintarea ta pe aceasta planeta care e pe cale de extinctie din cauza faptului ca cei ca tine sunt majoritari.

        Reply
  5. Vanea says:
    November 16, 2020 at 10:30 am

    Nare vor sa deie amenda. Mia spus unu care lucra la partid și e prieten cu un mahar. Ca toate sau anulat în primăvara din martie. Asa ca cei care le capătă dacă au pe cineva pot sa se adresează la judecata.

    Reply
  6. Garbages says:
    November 16, 2020 at 11:45 am

    Nu plătiți amenzile gunoaielor astea, nu este legal nimik ce amenzi dau ei nu este lege, este doar un H. G. de la guvern contestațiile și câștigați ordinarilooooorrr huuuuooooo

    Reply
  7. Arad says:
    November 16, 2020 at 12:25 pm

    Unii am impresia ca traiti in alta lume respectiv discutii ca afara nu iti are nimeni treaba ca nu trebuie masca ca nu trebuie declaratie ca de fapt poti face ce vrei. Dau exemplu Austria unde am rude si unde la ora 17 se inchid magazinele de la ora 20 iesi din casa doar pe baza de declaratie ca mergi la servici sau la medic iar din data de 17 aceleasi reguli se aplica si ziua cand poti merge si la cumparaturi tot pe baza de declaratie si trebuie sa prezinti bonul de casa amenda fiind de 3000 de euro.Si ce sa vezi unii romanii se dau iar destepti mergand 5 persoane intr-o masina ii opreste Politia si nota de plata la final e 15000 de euro… si alta surpriza ca nu merge ca si la noi ca faca nu ai serviciu de doare undeva ca nu platesti amenda prima solutie fiind munca in folosul comunitatii daca nu puscarie. Majoritatea astora care va dati smecheri in tara cand treceti in Ungaria stati ca si mieii nu va aude nimeni glasul ca daca va opreste Politia nu va permiteti fite, figuri si comentarii de genul ca de ce am fost oprit, ce am facut, numai pe mine ma gasiti pe altii nu ii vedeti stai ca dau un telefon si de maine nu mai lucrezi…. pt ca daca faci asta o sa cam vorbesti de la nivelul asfaltului. Noi vrem o tara ca si afara dar noi sa facem tot ce vrem ca de… e normal sa opresti pe prima banda sa blochezi circulatia sau in statia de autobuz ca avem treaba la banca, la alimentara sau chiar sa bei cafeaua pt ca tu acolo ai treaba si nu poti merge pe jos 50 de metri. Am vazut cazuri ca Politia amenda si baga cersetorii in duba si bineinteles unii cetateni vociferau sa ii lase in pace ca nu au facut nimic…. dar tot noi ne plangem ca e plin orasul de cersetori. Tramvaieli toate sunt mazgalite in interior, banchete taiate, coji de seminte, banci rupte in parcuri, mizerie peste tot…. si nu ne place de parca lucrurile astea sunt facute de vreo civilizatie venita din alta galaxie nu de noi oamenii.Unii care comentati pe aici si injurati si blestemati pe unul sau altul ar trebui sa va uitati putin in oglinda…. ca dupa gandire si exprimare aveti probleme cu tot ce inseamna lege… asa cum e ea facuta buna sau mai putin buna si cred ca aveti idoli in viata pe Dani Mocanu, Tzanca Uraganul sau alte personaje de genul dupa care va traiti viata.

    Reply
    • Marius says:
      November 16, 2020 at 1:40 pm

      Ești prost și n-ai înțeles nimic din ce se întâmplă în jurul tău.
      Diferența dintre poliția din Romania și cea din restul Europei, e că în România milițienii sunt mână-n mână cu infractorii adevărați și nu se ating nici măcar de un fir de păr din capul acestora, în schimb se înfoaie curcanii in fața oamenilor cinstiți și nevinovați. De aia românii nu suportă polițiștii.
      Acum înțelegi mai vită fără bpic de creier? Normal că nu înțelegi. Tu ești un polițist jegos de aia te aprinzi și ne explici noua cum stă treaba în Europa. Am văzut și in starea de urgență care a fost diferența dintre polițiștii români si cei din restul Europei. Românii amendau batranii care întârziau 5-10 minute când veneau de la cumpărături iar cei din restul Europei îi ajutau să ajungă acasă.
      Înțelegi măi căcatule

      Reply
      • Deyu says:
        November 16, 2020 at 2:02 pm

        Marius, ești mână-n mână cu prostia și cu pl în fata tastaturii. Mi-e scârbă de gândirea ta… Probabil singura ta ieșire din țară a fost în Republica Moldova.

        Reply
    • Arad says:
      November 16, 2020 at 4:38 pm

      Dupa limbaj…. ramai la mancat seminte si Guta e maxim in viata cat poti realiza.Asa ca ramai in Chececi ca mai mult nu ai vazut in viata ta.

      Reply
      • Marius says:
        November 16, 2020 at 6:13 pm

        După exprimare…mai treci pe la școală.”E maxim în viață cât poți realiza” 😂😂
        Milițian cu 4 clase 😂. Sau tu ești gardian public din ăla care se crede polițist. Marș la păzit porumbei.

        Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      November 16, 2020 at 6:45 pm

      Ia vezi ce eficiente sunt masurile globalist cretinoide in Austria, au cazuri noi/zi de 2 ori cat Suedia cam la aceasi populatie si morti/zi de 6X mai multi … IN VALUL 2

      Reply
  8. Ebola says:
    November 17, 2020 at 8:24 am

    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2005107636307197&id=1492314687650200
    Aici aveți clip cum și au bătut joc de omul din poză cel cu duba felicitări politiei ca au prin un infractor periculos fără adeverință scrisa

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    „Primavera”, avanpremieră specială la Cinema „Arta”
    3
    A făcut accident pe A1, apoi a atacat un polițist
    4
    Elevii află notele la simularea Evaluării Naționale. Rezultatele - comunicate individual
    5
    Argint naţional şcolar la lupte greco-romane
    6
    Iran: O comisie parlamentară aprobă un proiect de taxare pentru strâmtoarea Ormuz
    7
    Jandarmii ne invită în Parcul Eminescu
    8
    Trump spune că SUA ar putea încheia războiul din Iran în două-trei săptămâni
    9
    MApN: Discuții româno-ucrainene despre posibilitatea dezvoltării sau producției de aeronave fără pilot
    10
    Şoimii Şimand, calificată la turneul final

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
    Perechea română Sorana Cîrstea/Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după 6-4, 6-4 cu italiencele Tyra Caterina Grant/Jennifer Ruggeri.

    Mapamond

    Iranul avertizează cu un „răspuns imediat” în cazul unei desfăşurări franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz
    Ministrul adjunct de externe, Kazem Gharibabadi, a avertizat duminica aceasta cu un „răspuns decisiv şi imediat” al armatei în cazul unei desfăşurări de forţe franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz, după anunţul făcut de Paris şi Londra privind trimiterea unor nave militare în regiune, relatează France Presse.

    Mapamond

    Trump spune că SUA au nevoie de încă „două săptămâni” pentru a elimina toate țintele iraniene
    SUA au nevoie doar de încă „două săptămâni suplimentar” pentru a-și atinge toate țintele în Iran, a asigurat președintele american Donald Trump într-un interviu înregistrat anterior săptămâna aceasta și difuzat duminică, relatează AFP. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 10-05-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Kremlinul îi aşteaptă pe emisarii lui Trump şi insistă asupra retragerii forţelor ucrainene din Donbas
    Kremlinul se aşteaptă la reluarea rapidă a eforturilor de mediere ale SUA pentru încheierea războiului în Ucraina, după actualul armistiţiu de trei zile, a declarat duminică la televiziunea de stat Iuri Uşakov, consilierul preşedintelui rus Vladimir Putin responsabil cu negocierile, relatează dpa.

    România

    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    Președintele Nicușor Dan va găzdui, miercuri, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului București 9 (B9) și al Țărilor Nordice, la care vor fi prezenți secretarul general al NATO, Mark Rutte, președinți, miniștri.

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa, ieșind dintr-un restaurant
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea. 9

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu
    ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României. 2

    Mapamond

    Nava de croazieră MV Hondius pe care au apărut cazurile de hantavirus, a ajuns pe insula Tenerife pentru evacuarea pasagerilor
    Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.