Un bărbat a fost grav rănit, luni seara, în urma unui accident care a avut loc în apropiere de localitatea Cicir. Se pare că, în timp ce se afla la volanul unui autoturism, ar fi vrut să evite un câine care a apărut pe drum, însă a pierdut controlul asupra direcției de mers și a intrat pe contrasens, luând în plin un autotractor care circula regulamentar.
„Aseară, în jurul orelor 22.30, un bărbat de 37 de ani a condus un autoturism pe DN7, dinspre Arad înspre Lipova. În afara localității Cicir, a pătruns pe sensul opus de mers și a intrat în coliziune frontală cu un autotractor condus regulamentar, din sens opus, de un bărbat de 45 de ani din Argeș. În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală gravă a șoferului autoturismului, care este din județul Arad. Continuăm cercetările pentru stabilirea cu exactitate a condițiilor în care s-a produs accidentul” – a declarat pentru Jurnal arădean/ Aradon Claudia Iuga, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Arad.
Potrivit dr. Mircea Merea, director medical al Serviciului Județean de Ambulanță, bărbatul accidentat a fost găsit inconștient de către echipajul medical ce a ajuns la locul accidentului și a fost transportat de urgență la Spitalul Județean Arad. Deși și-a revenit în drum spre spital, starea sa a rămas îngrijorătoare. Victima a suferit un traumatism cranio-cerebral cu pierdere de conștiență, politraumatism toraco-abdominal și fractură de bazin. A necesitat intervenție chirurgicală, fiind preluat rapid de medicii chirurgi și dus în sala de operație.
Accident grav pe DN7, la Cicir
Accident grav pe DN7, la Cicir
Reactualizat la:
Șoferul unui autoturism a vrut să evite un câine, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un TIR.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
3
România
Rezultatele extragerilor din data de 30-04-2026 sunt următoarele:
Local
IPJ Arad va desfășura acțiuni punctuale pe acest segment, cu efective mărite, pentru că „de multe ori, modalitatea de a folosi aceste mijloace de locomoție este deranjantă pentru ceilalți și periculoasă pentru cei care le folosesc.”
România
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis joi restituirea la Parchetul General a dosarului Mineriadei din iunie 1990, pentru refacerea rechizitoriului.
Local
Este bilanțul acțiunii comune - coordonate de Instituția Prefectului - pentru identificarea și salubrizarea depozitelor ilegale de deșeuri de pe raza județului.
Local
Au fost confiscate arme letale de vânătoare, cartușe, trofee, carne de vînat, dar și un autoturism de teren. Două persoane au fost reținute pentru 24 de ore, cu propunere de arestare preventivă.
Local
Mai multe tipuri de arahide prăjite au fost retrase de către lanțul Metro după detectarea prezenței de aflatoxine peste limite.
Citiți principiile noastre de moderare aici!