Tânărul, care nu vorbea limba română şi nu îşi justifica prezenţa în zonă, a fost condus la sediul sectorului pentru cercetări. Potrivit poliţiştilor de frontieră, „în urma verificărilor efectuate s-a stabilit că este cetăţean afgan, în vârstă de 28 de ani, care a intrat legal în ţară şi a declarat că intenţiona să ajungă într-un stat din Spaţiul Schengen. Poliţiştii de frontieră au întocmit acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale care se impun”.
Afgan oprit din drumul ilegal spre Schengen
Afgan oprit din drumul ilegal spre Schengen
Un cetăţean afgan de 28 ani a fost oprit de poliţiştii de frontieră de la Turnu din drumul ilegal spre Spaţiul Schengen. Bărbatul a încercat să treacă pe jos frontiera româno-ungară, însă a fost observat de o patrulă din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Turnu.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
România este iubită în Republica Moldova pentru ajutorul constant, dar, mai ales, pentru lucrurile care ne unesc - limba transmisă cu dragoste de părinţi, istoria de la care învăţăm multiple lecţii de demnitate şi cultura care construieşte cele mai statornice punţi, a declarat preşedintele Maia Sandu, care a transmis un mesaj de felicitare pe Facebook cu ocazia Zilei Naţionale a României.
Local
,,Ardealul ne cheamă” este titlul simpozionului național organizat de către Centrul Județean de Excelență Arad .
UT Arad
Arbitrul care era talismanul arădenilor în sezoanele trecute vine la Oradea. Însă, ultima dată și-a bătut joc de elevii lui Rednic.
UT Arad
Mircea Rednic a anunțat că trei mijlocași și un atacant sunt incerți pentru meciul de mâine. Cooper e și el indisponibil, a părăsit țara.
Local
În preambulul zilei de 1 Decembrie, pe 29 noiembrie, europarlamentarul Gheorghe Falcă a organizat o conferință dedicată elitelor arădene în înfăptuirea Marii Uniri.
1
Local
Parada prilejuită de Ziua Națională a României a adunat pe bulevardul Revoluției câteva mii de persoane de toate vârstele, curioase să vadă militarii, polițiștii, jandarmii, pompierii și tehnică din dotarea acestora.
România
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea au hotărât să-l rețină, pentru 24 de ore, pe prietenul elevei de 15 ani, de la Colegiul tehnic „Traian Vuia”, care l-a înjunghiat cu un cuțit pe un pedagog.
1
Local
Cu ocazia Zilei Naționale a României, în cadrul unei ședințe festive, 51 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Arad, dintre care 36 de agenți și 15 ofițeri, au fost avansați în gradul profesional următor înainte de termen.
5
Local
Deputatul arădean USR, Adrian Wiener, consideră că „patriotismul înseamă respect față de aproape, față de comunitate”.
Citiți principiile noastre de moderare aici!