aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ambasadorul Rusiei: „România și-a delegat puterea de decizie către NATO și UE”

Ambasadorul Rusiei: „România și-a delegat puterea de decizie către NATO și UE”

la 21 October 2018 10:53

Ambasadorul Rusiei: „România și-a delegat puterea de decizie către NATO și UE”

21 October 2018 10:53
E.S. Valeri Kuzmin, Ambasadorul Rusiei la București, a făcut, la Arad, declarații pe tema relațiilor economice și politice dintre cele două țări.
Scris de Andreea Pintea - E.S. Valeri Kuzmin, Ambasadorul Rusiei la București, a făcut, la Arad, declarații pe tema relațiilor economice și politice dintre cele două țări.

Trimite articolul

X

ARAD. Aflat la Arad în cadrul unei vizite organizată de Ministerul Afacerilor Externe, ambasadorul Federației Rusă la București, E.S. Valeri Kuzmin a vorbit, fără ocolișuri despre relațiile economice, politice și geopolitce dintre cele două țări.

„Restricțiile UE sunt ilegale”

Întrebat cum vede relaționarea economică dintre România și Rusia, Valeri Kuzmin a răspuns: „Pot să spun că relațiile economice România-Rusia sunt în proces de revenire după marele șoc pe care l-am resimțit după ultima criză mondială și după anul 2014. Pentru a 20-a lună consecutiv, cifra de afaceri a raporturilor comerciale este pe creștere cu o rată anuală de peste 20%, ceea ce înseamnă că în fiecare an creșterea este de peste 20%. Și dacă va continuă în acest fel, până la finele anului vom avea o cifră de afaceri a schimburilor comerciale 4,7 miliarde de dolari. Din păcate recuperarea relațiilor comerciale cu România, nu și-au revenit așa cum ne-am fi dorit. Economiile nostre sunt complementare, avem tradiții comerciale dar unele dintre ele acum nu mai sunt funcționale din cauza sancțiunile impuse de Uniunea Europeană pe care noi le considerăm ilegale și care contravin în mod grav regulilor Organizației Mondiale a Comerțului și totuși schimburile comerciale între România și Rusia sunt în creștere. Poate că nu își revin atât de rapid ca în cazul altor țări din Uniunea Europeană, dar sunt pe creștere”.

În ceea ce privește caracteristicile raportului comercial, ambasadorul a explicat: „Deficitul balanței comerciale este de partea României. Dar dacă ne referim la structura acestor schimburi comerciale, veți vedea că România este o țară dezvoltată industrial, care exportă mașinării, echipamente, bunuri procesate, categorii care formează două treimi din exportul României către Rusia. Și Rusia exportă în principal: petrol, gaze naturale, masă lemnoasă, mai mult materie primă precum ca o țară colonială. Și sperăm ca pe viitor vom reuși să armonizăm aceste relații economice”.

„România și-a delegat puterea de decizie”

Referitor la reticența Româniai în a colabora cu Rusia, ambasadorul Valeri Kuzmin vede ca singură explicație implicarea NATO și UE. „Atât relaționarea din punct de vedere comercial, cât și din punct de vedere al relaționării, suferă din cauza problemelor politice. Dacă ne uităm la Statele Unite vom înțelege. Momentul în care domnul Trump a fost ales președintele SUA a fost unul de dezamăgire profundă pentru adversarii săi politici. Și de atunci se aruncă mereu în dezbatere problema Rusiei. Este o situație similară cu cea din Marea Britanie și situația premierului Theresa May. Pentru România singura explicație pe care o pot da, e că România și-a delegat o foarte mare parte din puterea de decizie către aliații săi, NATO și UE”, a declarat oficialul rus.

„Ne confruntăm cu al doilea Război Rece”

Mergând chiar mai departe, Valeri Kuzmin nu s-a ferit să spună: „Din păcate acum ne confruntăm cu ceea ce am putea numi un al doilea Război Rece, în mod complet inexplicabil. Acum tot ce se discută este geopolitica, piețele comerciale, relaționările economice. Spre exemplu un gaz mai ieftin ar aduce libertate Europei. Ei bine este alegerea voastră să decideți: dacă preferați gazul natural mai ieftin din Rusia, sau dacă alegeți gazul lichefiat din SUA, la un preț mult mai mare. Din păcate, noi subliniăm că fără a avea la bază o confruntarea ideologică cu SUA în mod special, ajungem din nou la mass-media de tipul Radio Europa Liberă. Pentru că trebuie să recunoaștem, SUA a început să piardă teren în fața Chinei, India, Rusia, Africa de Sud, Brazilia și altele. Suntem în fața unei schimbări a balanței mondiale de puteri”.

Alegerea dintre Rusia și SUA

Totuși, ambasadorul Valeri Kuzmin a subliniat că: „Este doar partea României să decidă. Eu nu sunt aici să vă spun pe cine să alegeți (n.r. Rusia sau Statele Unite). Știu că țările noastre au fost aliate și colaborează. Dar în cele din urmă, toate relațiile economice tradiționale dintre România și Rusia, suferă de interdicțiile impuse de UE”.

Cât despre Brexit și puterea Uniunii Europene după ieșirea Marii Britanii, diplomatul rus a punctat clar că: „Rusia este interesată de o Uniune Europeană coerentă pentru că aceasta este partenerul nostru tradițional de schimburi comerciale”.

Trimite articolul

X
Taguri:
ambasador ,
Arad ,
nato ,
Rusia ,
ue
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Familie rămasă pe străzi, după incendiul din Șiria
    3
    Ambulanță lovită de tren, la Urseni, în Timiș. 4 persoane rănite transportate la spital
    4
    Șeful Carrefour: Războiul din Iran va avea un impact mai redus asupra inflației decât invadarea Ucrainei
    5
    Bolojan: Va crește vârsta de pensionare a militarilor, a polițiștilor. Nu există altă posibilitate
    6
    217 persoane, printre care 11 cu probleme medicale, evacuate din zona afectată de prăbușirea dronei, în Galați
    7
    Italianul „adoptat” de Arad, campion național la discursuri
    8
    Macron avertizează: SUA nu vor mai proteja Europa „mult timp”
    9
    UTA caută jucători în Africa!
    10
    POLITIC. „Securitatea României este securitatea Europei”

    Local

    POLITIC. „Securitatea României este securitatea Europei”
    Europarlamentarul Gheorghe Falcă spune că Parlamentul European a transmis un mesaj clar referitor la securitatea României.

    Local

    Sportive de la Jandarmerie, premiate de vicele de la CJA
    Sergiu Bîlcea a premiat două sportive din cadrul Jandarmeriei Arad, care au obținut rezultate de excepție în competiții sportive.

    Local

    Președintele din Békés: „Istoria, mai puternică decât granițele”

    Local

    FOTO
    FOTO| 12 primari din Arad, premiați la Consiliul Județean
    12 primari au primit distincții de la Consiliul Județean Arad, cu ocazia Zilelor Județului Arad.

    România

    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, afirmă că sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar transparent, prin noi consultări convocate de șeful statului și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, „nu pe negocieri făcute pe picior”. Secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, a declarat că „guvernul trădării” a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției.

    România

    Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni pentru a desemna un nou premier. 1

    Local

    Guvernul Veștea a picat. Primele reacții ale parlamentarilor arădeni
    Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul Parlamentului. Deputații și senatorii arădeni ne oferă primele reacții. 3

    România

    Kelemen Hunor reafirmă că parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului privind guvernul Veștea
    Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor. 1

    România

    A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
    Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.