aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Arad: 30 de prostituate au acumulat amenzi neplătite în valoare de 3.000.000 de lei

Arad: 30 de prostituate au acumulat amenzi neplătite în valoare de 3.000.000 de lei

la 20 January 2026 12:08
10 Comentarii

Arad: 30 de prostituate au acumulat amenzi neplătite în valoare de 3.000.000 de lei

Foto: Pixabay
20 January 2026 12:08
Potrivit Primăriei Arad, cea mai mare datorie o are o femeie care a acumulat sute de amenzi, totalizând peste 240 de mii de lei. Municipalitatea  nu își face mari speranțe pentru recuperarea banilor.
Potrivit Primăriei Arad, cea mai mare datorie o are o femeie care a acumulat sute de amenzi, totalizând peste 240 de mii de lei. Municipalitatea  nu își face mari speranțe pentru recuperarea banilor.

Trimite articolul

X

ARAD. Primăria Arad are de recuperat aproximativ 3.000.000 de lei din amenzi aplicate în ultimii ani unui număr de 30 de prostituate, însă administraţia locală a constatat că sumele sunt foarte greu de recuperat în instanţă, care de regulă decide ca femeile să presteze muncă în folosul comunităţii.

Reprezentanţii Primăriei Arad au transmis, marţi, la solicitarea AGERPRES, că cea mai mare datorie din sancţiuni pentru prostituţie este a unei femei care are de plătit sute de amenzi, în valoare totală de 243.047 de lei. Ea este urmată în top de o altă femeie, care are amenzi neplătite în sumă de 240.000 de lei, iar pe locul trei se află o persoană care are restanţe de 218.000 de lei.

Primăria a informat că amenda este cuprinsă între 500 şi 1.500 de lei, dar în marea majoritate a cazurilor se aplică amenda minimă, de 500 de lei, ceea ce înseamnă că există câteva mii de amenzi pentru prostituţie care nu au fost plătite în ultimii ani.

Totuşi, administraţia locală nu îşi face speranţe mari pentru recuperarea banilor.

“În general, prostituatele nu plătesc amenzile, deoarece nu au patrimoniu, iar cele mai multe dintre ele sunt din alte localităţi. Recuperarea acestor sume este extrem de anevoioasă, pentru că procedura este destul de complicată şi se apelează la instanţele judecătoreşti, care impun de cele mai multe ori recuperarea doar a unei părţi din aceste sume prin muncă în folosul comunităţii’, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad, Ralu Cotrău.

Problema este că, în multe cazuri, femeile nu se prezintă nici la muncă în folosul comunităţii, conform administraţiei locale.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi acumulate ,
amenzi neplatite ,
amenzi prostituate ,
Arad ,
primaria arad ,
prostituate ,
recuperare bani
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    January 20, 2026 at 12:22 pm

    Ce rost are jocul cu amenda, daca nu se poate colecta ? Nu exista juristi (platiti gras), la Primarie, care sa gaseasca o cale legala de colectare ? Asta nu este o administratie credibila.

    Reply
  2. Tweety says:
    January 20, 2026 at 1:12 pm

    Suntem un popor de habotnici ipocriți!

    Toți le vedem, toți știm ca exista, multi le frecventează dar ne împotrivim legiferarii prostituției!

    Iar cei mai înfocati adversari ai legiferarii sunt bisericile, indiferent de confesiune!

    Întreb: oare nimeni n-are mila si compasiune pentru acele suflete(a se citi acele oi rătăcite!), oare bisericile si oponenții de orice fel considera ca sunt mai ușor de adus pe calea cinstei daca sunt ținute in afara legii, in mizerie si abuzuri?

    Rușine sa ne fie! Suntem niste fațarnici!

    P.S. nici măcar nu-mi trece prin cap sa vorbesc de beneficiile statului, ale noastre in concluzie!

    Reply
    • Dr4qul4-ar says:
      January 20, 2026 at 4:56 pm

      Corect! Zilele trecute când s-a propus, a sărit în sus Marele Alb Daniel care uită faptul că ai lui au fost protagoniștii unor scandaluri de pedofilie în mănăstiri!

      Reply
  3. Zebu says:
    January 20, 2026 at 3:43 pm

    Plata in natura…

    Reply
  4. Ppa says:
    January 20, 2026 at 10:42 pm

    Sa se anuleze. cand va plati Wener Base Catu Ciolacu Bolojean si ceilalti hoti, atunci vor plati si doamnele.

    Reply
  5. eureka says:
    January 21, 2026 at 7:19 am

    de ce nu li se confisca banii cand sunt prinse in fapt ? restul cetatenilor care nu platesc amenzile aung sa faca si inchisoare. e corect ? adica unii incalca legea si nu patesc nimic.

    Reply
  6. Fery says:
    January 21, 2026 at 7:40 am

    Nici nu știu pentru ce mai dati amenzi la aceasta categorie de persoana dacă toata lumea este conștientă ca nu se pot recupera Cred ca Politia locală e.t.c.dau amenzi pentru a-si justifica activitatea Legalizati Prostitutia

    Reply
  7. Leu says:
    January 21, 2026 at 8:29 am

    Pentru ce a fost amendate? Nu are POS? Sau nu are casa de marcat?

    Reply
  8. Nealcosu says:
    January 21, 2026 at 10:54 am

    Recuperarea prejudiciului este sarcina Primarului, ….lui Bibi! Din echipa de recuperatori mai pot face parte, Jiță zis Faraonul și ciracii lui galbeni, Bulbucu, Bâlciu, Pistruiu ….

    Reply
  9. Dede says:
    January 21, 2026 at 6:22 pm

    Si mai zic unii că justiția e corectă și se aplică la fel tuturor. Dacă ai câteva amenzi de circulație neplătită faci gherlă 1 an . Dacă ai primit 200 lei iar gherlă 2 ani și ceva pentru luare de mită. Bine că prostituatele pot avea și 40 mii de euro de dat înapoi și nimeni nu mișcă un deget. Înseamnă că bibi e client?

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ștrandul Neptun își deschide porțile pe 15 mai
    3
    Oana Gheorghiu: Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori. A fost pusă pe listă ca opțiune
    4
    FOTO| Codul Muncii, „puricat” de ITM și angajatorii arădeni
    5
    Liga 5 - Sâmbăteni şi Ineu rămân neînvinse
    6
    De la „o bere”, direct la volan
    7
    Victoria Stoiciu și-a dat demisia din PSD: Nu voi gira niciodată normalizarea fascismului
    8
    A fost Cupa Cupelor UVVG la karate
    9
    Grindeanu: Biroul Permanent Național a decis susținerea moțiunii de cenzură. Secretarii de stat și prefecții PSD să demisioneze
    10
    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”

    Local

    POLITIC. Falcă: „România, beneficiar al investițiilor strategice”
    Parlamentul European face un pas decisiv pentru mobilitatea militară europeană.

    Local

    Gratuitate pentru corturi la Perla Folk Moneasa

    România

    UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei
    Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielile public în creștere, informează Novinite.

    Local

    Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Emilian Crișanul, a murit
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la cele veșnice la vârsta de 54 de ani, după o lungă și grea suferință, în ziua de vineri, 26 iunie 2026.

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.

    Local

    VIDEO
    UPDATE. S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate
    O persoană a fost rănită după ce s-a răsturnat cu mașina, pe strada Eugen Popa din municipiul Arad.

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.