„Pe bună dreptate, acest drum poate fi denumit gropar al direcţiei maşinilor, atât este de plin de gropi şi denivelări. Oricât de buni şoferi ar fi oamenii, nu pot ocoli toate gropile, pur şi simplu îşi distrug maşinile. Nu pot să înţeleg cum poate fi lăsat într-o asemenea stare unul dintre cele mai circulate drumuri din judeţ”, spune vicele liberal. Abrudan este de părere că principala cauză o constituie maşinile grele care vin supraîncărcate de la balastieră spre Arad, dovada fiind faptul că porţiunea dintre balastieră şi Arad este mult mai distrusă decât cea de la balastieră spre Ineu. „Dl. Ioţcu se laudă de trei ani încoace că are finanţare pentru acest drum, dar nu se face nimic. Dacă tot avem balastieră, de ce nu putea CJAsă pună acolo un cântar?„ (se) întreabă Abrudan.
Arad-Seleus, „groparul directiei”
Reactualizat la:
ARAD.Vicepreşedintele PNL Arad, Călin Abrudan, spune că de 12 ani, de când are carnet de conducere, nu a văzut un drum atât de degradat ca şi cel dintre Arad şi Seleuş.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
7
România
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.
Local
Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.
România
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.
Advertorial
Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.
România
România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.
Evenimente
ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.
1
România
Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.
5
Local
La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!