aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Atentat la sănătatea arădenilor în Piaţa Mioriţa

Atentat la sănătatea arădenilor în Piaţa Mioriţa

De Alin Gherasim
la 15 February 2020 13:05 Reactualizat la: 15 February 2020 18:36
36 Comentarii

Atentat la sănătatea arădenilor în Piaţa Mioriţa

15 February 2020 13:05 Reactualizat la: 15 February 2020 18:36
Scris de Alin Gherasim

Trimite articolul

X

ARAD. Poliţiştii locali au descoperit carne, lapte şi ţuică vândute în condiţii precare. În colaborare cu SC TOP SA, poliţiştii locali din cadrul Biroului Activitate şi Control Comercial au efectuat, vineri, 14 februarie, o acţiune inopinată în Piaţa Mioriţa, scopul controalelor fiind protejarea populaţiei împotriva actelor de comerţ ilicite, precum şi a sănătăţii şi securităţii consumatorilor. În Piaţa Mioriţa a fost descoperită o persoană care vindea carne, lapte şi băuturi alcoolice fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute de lege. 17,8 kilgrame de carne şi produse din carne, 30 de litri de lapte şi un litru de ţuică au fost retrase de la vânzare, fiind confiscate de poliţiştii locali. În plus, vânzătorul a fost amendat cu 5.000 de lei. „Astfel de acţiuni vor fi organizate periodic, zona pieţelor rămânând în atenţia poliţiştilor locali, deoarece în aceste locuri există flux continuu de cetăţeni veniţi la cumpărături, dar şi persoane care vin cu marfă spre vânzare din judeţ şi din ţară”, au anunţat reprezentanţii Poliţiei Locale Arad. JA-A.G.

Trimite articolul

X
Taguri:
Conditii precare ,
politistii locali ,
top
36 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ady says:
    February 15, 2020 at 1:20 pm

    Dar cum atenteaza supermarketurile la adresa noastra cu tot felul de alimente modificate genetic nu vedeti!!??? Cu tot cu conditiile precare in care sut vandute alimentele prezentate in poza (asta si datorita lipsei conditiilor din piata) tot sunt mai sanatoase decat gunoaiele occidentale!!!

    Reply
    • FLORIN says:
      February 15, 2020 at 7:54 pm

      LASA PROSTIILE !

      Reply
    • daul says:
      February 16, 2020 at 9:27 pm

      “ady” nu ai vrea sa manaci tu toate acele produse despre care spui ca ” sunt mai8 sanatoase decat produsele occidentale”??? ,,,intr-o saptamana ai fi cu hepatita…de ce sa nu scrii tu prostii pe aici ,daca tot e la liber?!

      Reply
      • Ady says:
        February 17, 2020 at 9:57 am

        Ei bine, eu mananc pe cat posibil numai produse din piata fara sa ma fi imbolnavit vreodata, dar din pacate in colonia numita Romania produsele autohtone au sa dispara spre marea bucurie a celor spalati pe creier…

        Reply
        • daul says:
          February 17, 2020 at 11:24 am

          bai,sa stii ca ai dreptate..si eu mananc din piata mezeluri,dar nu de la toti,unii producatori chiar au marfa buna ,foarte buna..dar mai gasesti si care are laptele alterat sau mezeluri pline cu unsoare…e drept ca si la unele hipermarcheturi mai gasesti produse foarte bune,dupa cum poti gasi si produse alterate sa u prost facute;ideea e sa ai grija de la cine cumperi…in general asa e cu produlele;oricum laptele nu-l iau din piata , e cam riscant cu laptele…oricum nu sunt de acord cu aceasta teribila amenda de 5 000 lei… Nu vreau sa vad si acel moment cand producatorul(atentie ,nu pilarul) va disparea de pe piata ,in urma unor astfel de practici…

          Reply
  2. Stefy says:
    February 15, 2020 at 1:36 pm

    Atentat pe naiba, este încercarea unui țaran sa suprevetuisca.eu prefer sa cumpăr laptele acela decât “apa colorata” din magazine.din păcate generația tânăra nu cunosc gustul adevărat al alimentelelor.vorbiti de atentat la sănătatea oamenilor. De ce nu se verifica calitate cărnii din magazine ???? Al produselor lactate pline de chimicale ???

    Reply
  3. Petrica says:
    February 15, 2020 at 1:42 pm

    Opriți comerțul țăranului…….lăsați loc pt eurile voastre
    Cum sa mori daca mănînci de la țăran….nu ai cum …lăsați ca va dam noi ( ONU) coronavirus ,peste, gripa porcine,e viata, si gata….terminati cu câteva zeci,sute ,mii

    Reply
  4. Ferenc says:
    February 15, 2020 at 2:01 pm

    Confiscati ce este bun, lasati-i pe cei cu tigarile, marfa vanduta fara adeverinta de origine, sau adeverinte false. Nu cred ca, nu au vazut si cateva legaturi de patrunjel… Niste superficiali. Traiasca evaziunea fiscala!
    Maaaa, mergeti dupa gaini si niste caltabos dupa ati eradicat comertul cu tigarile si economia gri

    Reply
  5. Ironic says:
    February 15, 2020 at 2:14 pm

    Multumim politiei locale ca a prins acest traficant de clisa, copiii nostri sunt mai in siguranta acum pe strazi. In restul e perfect in orasul asta.

    Reply
  6. Arhanghelul Mihail says:
    February 15, 2020 at 3:01 pm

    Marfa romaneasca nu o sa o mai gasim in supermarket-uri, nu o sa o mai gasim in piete! Traim si muncim doar sa-i imbogatim pe straini, sau sa avem o tara, TARA. Romania ,,normala” inseamna, sclavi in propria tara?

    Reply
  7. prostovanul says:
    February 15, 2020 at 4:15 pm

    o mare porcarie aceste actiuni. intotdeauna lovesc in cei saraci. tiganii nu isi vor plati niciodata amenzile, dar omul sarac si cinstit , da. ne dam dracu cu politaii astia locali. unii au impresia ca au pus ei coada la pruna.

    Reply
  8. idealistul says:
    February 15, 2020 at 4:28 pm

    Nu pot sa le cumpar la licitatie ?

    Reply
    • scalinutz says:
      February 15, 2020 at 10:13 pm

      Ma bag si eu. Toba aceea este toba adevarata,nu ca si tentativele din magazine.Puiul acela se vede ca este crescut la tara,dupa culoare.Cumparati fraierilor din magazine si supermarketuri,si dati cu pietre in sarmanii tarani. RUSINE POLITIA LOCALA! Ma intreb cati vanzatori de tigari fara timbru asistau la aceasta captura uriasa,a prostalailor. Captura demna de cartea recordurilor. Tara de rahat,si oras ajuns in ultimul hal. De fapt ce oras?Satul Arad! Orase sunt Oradea si Timisoara. Dar poate si Ineu,Sebis,Lipova. Cred ca ne vor depasii in curand.

      Reply
  9. juristul says:
    February 15, 2020 at 4:36 pm

    LA EURI INAINTE

    Reply
  10. Andrei says:
    February 15, 2020 at 5:14 pm

    Bravo ati reusit! Bravo pentru actiunile in forta facute impotriva sarmanilor tarani care doresc un venit in plus pe langa pensia de rahat dupa 30 ani de munca primita de la stat. Nu am auzit sa fi murit nimeni dupa consumul de lapte sau carne afumata din piete. Bha chear mai mult suntem multumiti de calitate. Sigur la aceasta actiune de prindere a infractorilor au luat parte zeci de organe alea statului. Alti fura din bancomate miliarde in timp ce politia doarme caci sunt epuizati dupa razile pe timp de zi din pietele cu noastre cu produse traditionale. Felicitari inca o data pentru aceasta captura impresionanta

    Reply
  11. Pitagora de la Intim says:
    February 15, 2020 at 5:24 pm

    La piata mare este un dezastru, aici totul este musamalizat de sefa pietei mare activista liberala, pupatoare de sigle de partid. Contrabandisti cu tigari joaca baba oarba cu ciobanu chisu care mai arunca din cind in cind cite o privire salbatica spre florareseProbabil mai spera sa apara tanti Saveta sai mai traga cite o amenda si sa fluture cotorul de chitante in fata sefilor. Hai zau cred cai prea mare ticalosia in piata catedralei.

    Reply
  12. Cristi says:
    February 15, 2020 at 7:14 pm

    Politistii locali? Astia sunt un fel de Batman? Astia chiar se pot baga in orice? Dar pe astia ce vand tigari nu-i vad sau nu au voie? Parca erau alte prioritati in oras….plin de cersetori,hoti,talhari…au rezolvat tot? De ce nu puteau la o adica sa-i dea omului doar un avertisment? Chiar asa gunoaie au ajuns purtatorii de cascheta?

    Reply
    • Ion says:
      February 15, 2020 at 9:11 pm

      Cum naiba să-i prindă pe ăia cu țigările de contrabandă dacă chiar ei le asigură spatele ? Hoți , țâlhari și cerșetori – n-au ei curajul să-i ia la întrebări , așa că le rămâne importanta misiune de a le sări în capul acestor oameni care încearcă să supraviețuiască și de a-i amenda , că aceste gunoaie care au doar doi neuroni prin capul ăla sec , nu știu altceva.

      Reply
  13. WET says:
    February 15, 2020 at 7:53 pm

    CUM SA CUMPERI ASA C SA DAI LA COPIL TREBUIE SA FI CEL P[UTIN INCONSTIENT !!

    Reply
    • Incredibil says:
      February 15, 2020 at 8:42 pm

      Tu îi dai țuică la copil? Sau clisă? Te-ai trezit comentând! Tu cumpără numai de la supermarketuri, acolo se găsesc doar chestii sănătoase pentru copii și adulți deopotrivă…

      Reply
  14. Eu says:
    February 15, 2020 at 7:57 pm

    Ce va mirati romanul maninca si de pe jos ca porcul !!!!

    Reply
    • Incredibil says:
      February 15, 2020 at 11:02 pm

      Norocul tău că tu nu ești român. În concluzie, nu ești porc?

      Reply
  15. Stefan51 says:
    February 15, 2020 at 8:24 pm

    “modernizarea”pietelor nu inseamna alceva decit scoaterea taranilor din piete,un mic producator nu are cum sa-si plateasca o masa tot anul,asa ca vinde cum poate,aline jegule nu cred ca taranul isi vindea produsele din colb,le-ati trintit pe jos sa faceti impresie,cit de timpit poti sa fii tu si netrebnicii care te-au chemat?apropo, dupa poza cum le-ati impartit?

    Reply
  16. Incredibil says:
    February 15, 2020 at 8:25 pm

    5.000 de lei amendă???? Nu-mi vine să cred ce citesc! Pentru produsele din poză? În ce țară trăim? La supermarketuri, dacă se găsesc produse expirate și intrate în putrefacție nu se dă așa amendă… Aș fi curios pe ce bază legală s-a ajuns la suma asta! Îi confiscă produsele, ok, îi dă amendă de 100 de lei, ok. Dar 5.000 de lei??? Ar trebui să facem o chetă să plătim amenda sărmanului om….

    Reply
    • Hopa says:
      February 16, 2020 at 4:12 pm

      Care “bază legală”… crezi că puuulitistu’ local a auzit de lege ?!! Așa ia trecut lui prin SUPORTUL de CASCHETA !
      Ăștia nu știu nici câte prune au straiță , niște adunături .

      Reply
  17. Giocu says:
    February 15, 2020 at 10:59 pm

    Bai Gherasime fain titlu ai gasit auzi zice ,,atentat” eu cu asa ceva am crescut si nu am nimic pana in momentul de fata,eu iti dau un sfat daca tot esi mare ziarist fa o plimbare pe supermarketuri si acolo ,,bombe cu ceas” rusine sa va fie si tie ca publici asa cv si la gaozarii aia de politisti locali facuti la apelul bocancilor si daca ii intrebi ce-i asta majoritatea nu stiu

    Reply
  18. Alex says:
    February 16, 2020 at 12:11 am

    Tipicele stereotipuri romanesti: “e mai sanatos”, “asa or mancat si stramosii nostrii”,”produse de la tara”. Nu fac pledoarie supermarketurilor si nici industriei alimentare, dar nici sa fac atata tam tam ca au amendat pe “un taran” in piata. E strict vorba de igiena, de analize… o fi ea carnea si produsele lactate din comert cum or fi, dar nici puiu ala obosit, vandut de asa zisul “taran” in piata pe taraba, tinut spre vanzare la temperaturi ridicate si fara o analiza ceva a carnii nu mi se pare ok!!! Blamam occidentul si ne credem superiori, ca stilul nostru de viata e sanatos, si speranta de viata o avem de 65-70 de ani. Ar fi cazul sa ne mai desteptam putin, sa nu mai fim impotriva la orice numai ca e altfel…sa nu mai sustinem o aberatie cum ca e de la taran, e bun. Nici taranul nu a facut nici un efort sa evolueze in 30 de ani, si sincer nu mai cred in mitul taranul sau a batranicii care nu are ce manca si vinde patrunjel. Is vanzatori platiti ai clasicilor bisnitari din piete. Cam trebuie sa ne trezim si sa mai evoluam si noi ca natie si sa mai lasam deviza “ca asa era pe vremuri” or fi toti prosti si numa noi romanii desteptii planetei.

    Reply
  19. Sim says:
    February 16, 2020 at 12:50 am

    Oamenii bunii ni zice nimenii ca nu ii bun de la tara si sanatos . Dar puiul ala saracu nu cred ca a murit de moarte curata mai degraba de batranete la cum arata. Da nu recomand supermarketurile la nimeni dar tr sa fim atenti ce cumparam ai de pe piata. . .. Acum sincera sa fiu fiecare ar castiga un ban dar macar castigal cinstit nu fura si nu minti omu . Ca ex un Dumnezeu sus si o sa ni le luoam pe toate odata si oadta . Prea ex si polita locala ce te sa vada nu vede numa ce nu trebuie . Se vand tigari in spatele politie in micalaca dar nu vad asta ca doar si ei cumpara . Oare va stat in gant tot ce ati luoat confiscat din piata . ARDAVA MATELE CAND LE MANCATI !!!!!!!

    Reply
    • barbu says:
      February 16, 2020 at 7:56 am

      Puiul “ala” arata ca un pui normal, care alearga prin gradina, nu sta in boxa sa manance concentrate si sa nu vada soarele, de nu mai poate nici sa umble si se umfla. Nu comentez modul ce vanzare ca nu am vazut unde-si expunea bietul om marfa, dar stiu oare, cei care l-au amendat cat umbla bietul om dupa animalutele lui si cat inseamna pentru el asa o suma? Inuman, pentru, ca, de fapt, avem libertatea de a alege de unde si ce cumparam.nici nu am auzit ca a furat, nici ca a indopat pe cineva cu de-a sila…Sanatate si minte la toti!

      Reply
  20. shrink says:
    February 16, 2020 at 7:29 am

    pe cand vor fi amendate sau chiar dosare penale pt cele 3 surori ucrainence care detin monopolul de tigari de contrabanda in piata Miorita? asa zisele razii sunt pt saracii batrani care vin sambetele sa vanda un patrunjel sau 10 oua pe care oricum si le iau de la gura sa faca 5 lei pt medicamente.

    Reply
  21. aradean says:
    February 16, 2020 at 9:16 am

    tare! da, in alte piete cum e ? nu tot asa? cine sa vada? cine sa ia masuri? tata Noe!
    PS de vanzatorii de tigari din piata mică care te agaseaza la fiecare pas nici nu mai zic nimic ca nu are rost.
    Alo! aude cine trebuie sau trebuie doar sa suni la telefon ca altfel nu vine nimeni sa faca ordine…?de ce?

    Reply
  22. batranu says:
    February 16, 2020 at 10:02 am

    Au fost alimentele din imagine alterate? Se pare ca nu-atunci de unde atentat la sanatate ,jurnalistule de 2lei? Militienii locali au amendat saracul om cu 5000 de lei!!! pt.? OARE NU ERA MAI CIVILIZAT UN AVERTISMENT (PREVENTIA)? -IN TARILE CIVILIZATE ASA SE PROCEDEAZA.

    Reply
    • Andreea says:
      February 16, 2020 at 10:35 am

      Wow ce ati reusit să faceți!!! Asa prostii nu am mai vazut bine ca săracul om a fost amendat cu 5000 Ron ca isi vindea produsele obținute prin munca.Si porci care fura țara ce primesc?Si oricum ii alegerea fiecăruia daca cumpără sau nu.

      Reply
  23. Popa George says:
    February 16, 2020 at 12:00 pm

    Sa vinzi produse tradiționale, mai nou se cheamă atentat? Lasă că e bun laptele din super market, care nu a văzut vacă în viața lui!!!

    Reply
  24. FLORIN says:
    February 16, 2020 at 12:32 pm

    NUMAI IN AFRICA MAI VEZI ASA CDEVA !

    Reply
  25. coman sava says:
    February 17, 2020 at 1:12 pm

    Legile lui pește ….. bine că a fost omul amendat și dincă, va fi liber în curând. Sper să nu-i dea vreo amendă…..săracul…… Trăiască justiția română !!!

    Reply
  26. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Câine salvat de pompieri de pe acoperișul unui bloc, la Gurahonț
    3
    Autotren încărcat cu autoturisme răsturnat pe Autostrada Arad-Nădlac
    4
    Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
    5
    Undă verde pentru excepțiile de la e-Factura
    6
    Consultări la Cotroceni. Dominic Fritz: Nu vom putea susține un guvern tehnocrat, care doar ar sparge relația între responsabilitate politică și putere politică
    7
    Călin Bibarț, mandatat să semneze actul constitutiv al ARAD ENERGY, societate ce înlocuiește CET H
    8
    Ministerul Culturii îl felicită pe regizorul Cristian Mungiu și echipa filmului „Fjord”, aclamat la Cannes cu 12 minute de aplauze
    9
    UTA, peste FCSB în Superligă!
    10
    ANUNȚ DE PARTICIPARE

    România

    Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, „în acest moment”, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.

    România

    Fritz: Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion
    Președintele USR, Dominic Fritz, susține că Adrian Veștea va ajunge premier „doar pupând inelul lui Simion” și se întreabă cum poate crede cineva că AUR luptă împotriva sistemului, când acest partid „se reconciliază cu constructorul sistemului”.

    România

    Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
    Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este un om al dialogului și înțelege responsabilitatea de a pune capăt haosului politic.

    Local

    Un nou eveniment de excepție la Casa Pianului Jacques Faix
    În data de 26 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Casa Pianului Jacques Faix aveți ocazia de a asista la un concert extraordinar susținut de doi artiști remarcabili ai scenei muzicale internaționale: Ștefan Tarara, vioară și Ana Silvestru, pian.

    Local

    Patrula cățelușilor a fost prezentă la Zilele Județului
    Cățeluș cu părul creț a fost prezentat de echipa de animație Alinutza Kids Party pe platoul din fața Consiliului Județean.

    Local

    Au început lucrările pentru construirea unei creșe pe strada Voinicilor
    Investiția depășește 12 milioane de lei, cea mai mare parte a finanțării fiind asigurată prin Compania Națională de Investiții.

    România

    Pistol: Tunelul de la Margina - Holdea, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta
    Prima ţintă strategică în domeniul rutier este finalizarea legăturii rapide între Marea Neagră şi Europa Centrală, pe coridorul pan-european 4, unde mai avem două verigi de închis pe această axă, prima fiind tunelul de la Margina - Holdea, pe autostrada Lugoj-Deva, care, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta, a afirmat, luni, ministrul propus pentru Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Cristian Pistol.

    România

    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    Prim-vicepreşedintele PNL, Dan Motreanu, consideră că asocierea actualului Guvern cu Partidul Naţional Liberal doar pe baza apartenenţei individuale a unor persoane reprezintă o manipulare a realităţii politice şi o încercare de a induce în eroare opinia publică.

    România

    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea. Îl aștept pe premierul desemnat la sediul nostru până la 20:00
    Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit și a adăugat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul AUR, până la ora 20:00, menționând că cei din AUR sunt dispuși să contribuie la un efort de consens, de reconciliere.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.