Arad. Cât de liberal poţi să fii în PSD? Aceasta este întrebarea pe care co-preşedintele Organizaţiei Municipale a Alianţei Creştin Liberale Arad, Sergiu Bîlcea, şi-a pus-o după ce liberalul Ionel Ciupe a părăsit partidul. Bîlcea este de părere că fostul său coleg de partid Ionel Ciupe îşi doreşte să schimbe definiţia liberalismului, fugind în ograda PSD. „Am văzut că domnul Ciupe afirmă că atât el, cât şi cei care l-au urmat, vor să rămână liberali, deşi au ales varianta PSD via PLR. Mă întreb, cât de liberal poţi să fii în PSD? Probabil că domnul Ciupe redefineşte noţiunea de <liberal>”, a afirmat liberalul.
Sergiu Bîlcea infirmă şi „cele spuse de domnul Ciupe, cum că, la Arad, PNL ar fi fost înghiţit de PDL. Nu este adevărat, PNL este într-o alianţă solidă cu PDL, numită ACL, iar pe viitor vom forma un mare partid care se va numi Partidul Naţional Liberal, lucru confirmat şi de decizia de luni a Tribunalului Bucureşti”. Politicianul mai crede că plecarea lui Ionel Ciupe este un act de normalitate şi dezminte afirmaţiile lui Ionel Ciupe conform cărora peste 300 de liberali ar fi plecat la PLR: „Până la urmă, plecarea domnului Ciupe în tabăra lui Victor Ponta este un act de normalitate, activitatea acestuia din cadrul partidului în ultimul an fiind inexistentă. Afirmaţia domnului Ciupe nu este altceva decât o minciună sfruntată. Într-adevăr, domnul Ciupe a plecat la PLR, într-adevăr au plecat şi câţiva membri PNL odată cu el, însă numărul acestora este direct proporţional cu procentul pe care îl va lua partidul domnului Ciupe la alegeri, adică un procent format dintr-o singură cifră”.
Bilcea: „Ciupe schimba definitia liberalismului, fugind la PSD”
Consilierul liberal susţine, printre altele, că Ciupe dezinformează când spune că a plecat din partid împreună cu 300 de membri.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.
România
Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.
România
Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.
România
Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.
România
Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.
România
Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.
România
Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.
România
Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!