ARAD. Comisia Europeană, prin intermediul Agenţiei Naţionale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale din Bucureşti, pune anual la dispoziţia studenţilor Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, burse de studiu la universităţi europene de prestigiu, din anul 2008.
După cinci ani de activitate, timp în care instituţia a răspuns tuturor cerinţelor şi exigenţelor impuse de statutul de Universitate deţinătoare a Cartei Erasmus, în cursul anului 2013, universitatea a aplicat şi a obţinut noua Cartă Erasmus Extinsă, ceea ce a însemnat o şansă în plus pentru studenţii UVVG şi anume de formare profesională la companii cunoscute din Europa. Concret, este vorba de bursele de plasament Erasmus, adică o perioadă de minim trei luni de zile de practică la companii europene, bursa finanţată de către Comisia Europeană fiind de 500 de Euro pe lună.
„Ca urmare a acestor oportunităţi, studenţii Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” au aplicat într-un număr mare pentru aceste burse, 20 dintre care aplicanţi fiind deja plecaţi în practica de vară. Concurenţa a fost acerbă, cei selecţionaţi fiind nevoiţi să treacă de o Comisie de analiză, care a făcut departajarea în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătură, competenţele lingvistice, dar şi activităţi extracuriculare, cum ar fi de exemplu, implicarea în acţiuni de voluntariat”, ne-a declarat Nicolae Turbatu, coordonator instituţional Erasmus din cadrul UVVG.
O radiografie în cifre a mobilităţilor Erasmus, la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, în anul academic 2013/2014, arată în felul următor: 15 mobilităţi studenţeşti pentru studiu la Universităţi prestigioase din Europa, precum Universitatea din Padova, Universitatea din Milano, Universitatea din Bari, Universitatea din Calabria (Italia), Universitatea din Grenoble, (Franţa), Universitatea Semmelweis (Ungaria), 13 mobilităţi de cadre didactice cu scop de predare în Ungaria, Belgia, Italia şi 20 de plasamente studenţeşti de practică la companii din Ungaria, Italia, Spania, Austria şi Norvegia.
Rezultatele obţinute nu au trecut neobservate de către ANPCDEFP Bucureşti, care a acreditat Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” pentru anul academic 2014-2015, cu aproape 120.000 Euro, fonduri destinate burselor studenţeşti de studiu, plasament, dar şi cadrelor didactice pentru predare, sau formarea personalului nedidactic. Această sumă clasează Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” Arad pe locurile fruntaşe în topul Universităţilor private din România, acreditate de către Comisia Europeană pentru gestionarea burselor Erasmus.
Burse Erasmus la UVVG
Universitatea „V. Goldiș” a obţinut 120.000 euro pentru studenţii bursieri Erasmus
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană.
Local
În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.
România
Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.
ARADON Sport local
Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.
România
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.
Local
Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.
România
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.
Advertorial
Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.
România
România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!