Arad – Una dintre cele mai importante fabrici de componente auto din Arad se vede nevoită să recurgă la concedieri colective, după ce celelalte măsuri de contracarare a efectelor crizei economice nu s-au dovedit viabile. Compania a decis să anunţe şi public măsurile pe care le va lua, adică „intenţia de concediere colectivă” care va fi operată în cadrul fabricii. Potrivit informaţiilor primite de la companie, „în ultimele trei luni criza financiară mondială a afectat progresiv industria producătoare de componente auto în întreaga lume. În ultimul timp însă această situaţie de recesiune s-a acutizat în aşa măsură încât companiile din această industrie sunt puse în situaţia de a lua măsuri drastice pentru a reuşi să se adapteze unei pieţe pe care cererea a atins valori tot mai mici. Din nefericire, compania Takata- Petri nu este o excepţie”.
Concedieri imediate
Conducerea Takata a încercat în ultimele trei luni, potrivit propriilor declaraţii, să dezvolte o strategie de răspuns la scăderea progresivă a comenzilor de producţie prin reducerea cheltuielile suplimentare, blocarea angajărilor şi reorganizarea producţiei prin reducerea timpului de muncă, măsuri luate după negocieri cu sindicatul. Aceste încercări nu au fost, din păcate viabile, în condiţiile în care „evoluţia pieţei nu arată nici o îmbunătăţire”.
Ca atare, conducere companiei se vede nevoită să taie din numărul angajaţilor fabricii (4.300 în prezent), mai exact „să reducem aproximativ 223 locuri de muncă în Fabrica de Centuri. Procesul de reducere va începe imediat şi va respecta toate etapele prevăzute de lege”.
Volanele rămân
O singură veste bună pentru angajaţii de aici: „Deşi comenzile au scăzut şi pentru Fabrica de Volane, în această fabrică vom menţine personalul existent, întrucât sunt aşteptate proiecte noi să intre în fabricaţie până la sfârşitul acestui an”.
A.B.
Concedieri colective la Takata
Compania se vede nevoită să renunţe la 223 de salariaţi din totalul de 4.300 angajaţi. <a href="http://apps.expreson.ro/download/exprestipps/takata.doc"><b>Takata</b></a>
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.
Local
În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.
Advertorial
Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.
Evenimente
Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.
Local
Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!