aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Consiliul Județean Arad, prezent la „Podul de Flori”

Consiliul Județean Arad, prezent la „Podul de Flori”

De Alin Gherasim
la 23 April 2025 13:08
3 Comentarii

Consiliul Județean Arad, prezent la „Podul de Flori”

Afișul evenimentului care va avea loc în 26 aprilie FOTO: FAN
23 April 2025 13:08
Consiliul Județean Arad a fost invitat la un eveniment care va marca începerea lucrărilor la primul pod rutier construit peste Prut, în ultimii 60 de ani.
Scris de Alin Gherasim - Consiliul Județean Arad a fost invitat la un eveniment care va marca începerea lucrărilor la primul pod rutier construit peste Prut, în ultimii 60 de ani.

Trimite articolul

X
Consiliul Județean Arad a fost invitat la un eveniment „de excepție”, după cum anunță organizatorii: „Podul de Flori”, a manifestație gândită și organizată de România și Republica Moldova, cu ocazia demarării lucrărilor de construire a primului pod peste Prut, realizat în ultimii 60 de ani, pod care va lega cele două țări-surori. Iustin Cionca, președintele CJA, a precizat faptul că este o onorare ca Aradul să fie invitat la acest eveniment, mai ales că Județul Arad și Raionul Ungheni sunt înfrățite. Drept urmare, o delegație a Consiliului Județean se va deplasa la granița cu Moldova acolo unde, în 26 aprilie, va avea loc acest eveniment.
„Festivalul Podul de Flori – o sărbătoare a legăturilor, a libertății și a drumului spre viitor! Pe 26 aprilie 2025, România și Republica Moldova marchează împreună lansarea unui proiect istoric – construcția podului rutier de la Ungheni – printr-un eveniment simbolic organizat pe malul Prutului: Festivalul Podul de Flori. Comuna Zagarancea, raionul Ungheni, devine scena unui eveniment de excepție: Festivalul Podul de Flori, un moment care va marca nu doar 35 de ani de la emoționanta manifestație din 1990, când zeci de mii de oameni s-au îmbrățișat peste Prut, dar și începerea lucrărilor la primul pod rutier construit peste Prut în ultimele șase decenii. Festivalul va fi, în același timp, o celebrare a libertății, a drumului comun către Europa și a legăturilor ce unesc comunitățile noastre dincolo de granițe. Este o dată cu puternică încărcătură simbolică, în care onorăm trecutul, marcăm prezentul și construim viitorul împreună. Un line-up excepțional este pregătit pentru această zi de sărbătoare, iar numele tuturor artiștilor va fi comunicat în curând. Până atunci, Cristofor Aldea-Teodorovici și Lupii lui Calancea se antrenează intens pentru un concert emoționant, dedicat acestei aniversări istorice”, anunță reprezentanții Raionului Ungheni.
Un spectacol
Organizatorii continuă: „Evenimentul se anunță a fi un adevărat spectacol pentru toate vârstele, cu activități variate și momente speciale de-a lungul întregii zile. Programul include demonstrații aviatice spectaculoase realizate de parașutiști profesioniști, cu participarea formației The Hawks of Romania din cadrul Aeroclubului României. Pe scena principală vor urca artiști de top din România și Republica Moldova, care vor oferi concerte live menite să unească energiile și emoțiile publicului de pe ambele maluri ale Prutului. Evenimentul va găzdui și o expoziție de fotografie documentară itinerantă, organizată de echipa Docuart, ce reconstituie vizual istoria și simbolistica evenimentului Podul de Flori, oferind participanților o incursiune emoționantă în trecut. Pentru cei dornici să exploreze gusturile locale, va fi amenajată o zonă gastronomică unde se vor putea savura preparate tradiționale, pregătite cu grijă și pricepere. Copiii vor avea la dispoziție ateliere creative și spații special amenajate pentru joacă și învățare. În plus, vor fi prezenți meșteri populari care vor susține ateliere interactive de olărit, cusut, țesut și alte meșteșuguri tradiționale, oferindu-le celor mici ocazia să descopere frumusețea și valoarea patrimoniului cultural viu”.
Noul pod
Tot în cadrul acestui eveniment va avea loc momentul oficial al demarării lucrărilor la Podul rutier de la Ungheni-Golăești, parte a Autostrăzii Unirii (A8), prin discursurile oficialităților din ambele țări, care vor fi prezente la deschidere pentru a transmite importanța acestui proiect de infrastructură și unitate regională.
„Acest pod nu este doar o construcție de infrastructură – este un arc peste timp și peste granițe. Reunește istoria și viitorul într-un singur gest de încredere reciprocă și colaborare. Într-o lume marcată de transformări, acest moment simbolic reafirmă puterea colaborării și a dialogului dintre comunități, deschizând perspective noi de conectare și dezvoltare regională. Pe 26 aprilie sunt așteptați mii de participanți – locuitori din ambele țări, oficiali, presă, invitați speciali – pentru a fi martori la un eveniment emoționant ce îmbină istoria cu viitorul, emoția cu infrastructura, tradiția cu modernitatea”, au mai transmis organizatorii.
Și organizatorii
Cei care vor face posibilă această manifestație eveniment, la care va participa și delegația Consiliului Județean Arad, sunt următorii: Consiliul Raional Ungheni (MD); Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MD); Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (RO); Euroregiunea Siret-Prut-Nistru (RO); Ministerul Culturii (MD); Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (RO); Consiliul Județean Iași (RO);
Parteneri vor fi Primăria Ungheni (MD); Primăria Zagarancea (MD); Primăria Golăești (RO); Ness Proiect Europe (RO); Like Consulting (RO); Editura RAO (RO); Asociația Docuart (RO); Muzeul de Istorie și Etnografie Ungheni (MD).

Afișul evenimentului care va avea loc în 26 aprilie FOTO: FAN

 

Trimite articolul

X
Taguri:
„Podul de Flori” ,
Arad ,
Consiliul Judetean Arad ,
în ultimii 60 de ani ,
invitat ,
primul pod rutier construit peste Prut
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    April 23, 2025 at 4:17 pm

    Da ! CJA Arad este printre principalii beneficiari economini ai podului si al meselor albe, platite din banii judetului, pentru oligarhia politica..

    Reply
  2. Q pentru A.G. says:
    April 24, 2025 at 10:14 am

    ,, cu ocazia demarării lucrărilor de construire a primului pod peste Prut, realizat în ultimii 60 de ani, ” dacă ai scris că realizat pentru ce mai merg ilegalii, căci se stie că pnliștii pesediștii udemeriștii si useriștii sunt toți Ilegali.

    Reply
  3. MarlboroMan says:
    April 24, 2025 at 7:35 pm

    ..nu m as mira sa fie și acolo un “festival făcut pe.proiect…bine scris;)…și aprobat la sifonat bani din banii locuitorilor orașului Mica Vienna… …nu m aș mira…nu m as mira sa aibe “tentacule”c.mj.c.ă.c.a.t.,până acolo….

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Report de peste 4,14 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,18 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
    3
    Legume cu mucegai în supermarketuri. Direcția Agricolă anunță controale
    4
    Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela
    5
    Jocurile de noroc, la mâna consilierilor locali: se va număra Aradul printre municipiile care spun NU acestei industrii?
    6
    Trump spune că SUA au nevoie de încă „două săptămâni” pentru a elimina toate țintele iraniene
    7
    Patru hectare de teren sufocate de gunoaie, la Apateu
    8
    Daria Paliciuc, în competiţii
    9
    Bolojan: Olguța Vasilescu a sunat colegi din PNL să le spună ce trebuie să facă
    10
    Top 5 motive pentru care tot mai mulți arădeni trec la mașini electrice!

    Mapamond

    Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela
    Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.

    Evenimente

    Drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului
    ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.

    Local

    Opt parohii vacante în Arad
    Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.

    Mapamond

    Cutremure devastatoare în Venezuela
    Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.

    Advertorial

    De ce să îți deschizi un business în Via Universitate: locația care combină trafic, comunitate și flexibilitate
    Când alegi un spațiu comercial, nu cumperi doar metri pătrați. Cumperi vizibilitate. Vad comercial. Acces. Posibilitatea ca afacerea să crească. Via Universitate dezvoltă și componenta comercială a proiectului rezidențial, într-o zonă cu una dintre cele mai active comunități urbane din Arad.

    România

    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană. 1

    Local

    Arădeanul Lucian Vărșăndan anunță că se retrage de la șefia Teatrului German din Timișoara
    În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.

    România

    Nicușor Dan: Ar trebui ca joi partidele să discute între ele și vineri să vină la mine cu concluziile
    Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului. 3

    ARADON Sport local

    Daria Toma va continua la FCC Baschet UAV Arad
    Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.