aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
“Degenerarea” Pieţei Catedralei. Scrisoare deschisă către Primăria Arad adresată de Pro Urbe

“Degenerarea” Pieţei Catedralei. Scrisoare deschisă către Primăria Arad adresată de Pro Urbe

De Adriana Barbu
la 3 May 2022 17:55
12 Comentarii

“Degenerarea” Pieţei Catedralei. Scrisoare deschisă către Primăria Arad adresată de Pro Urbe

3 May 2022 17:55
Liderii Pro Urbe indică în scrisoare faptul că, dacă planurile Municipalității vor fi duse la capăt în Piaţa Catedralei şi pe malul Mureşului, „vor fi cheltuite sume exorbitante pentru a diminua calitatea vieţii şi aspectul urban”.
Scris de Adriana Barbu - Liderii Pro Urbe indică în scrisoare faptul că, dacă planurile Municipalității vor fi duse la capăt în Piaţa Catedralei şi pe malul Mureşului, „vor fi cheltuite sume exorbitante pentru a diminua calitatea vieţii şi aspectul urban”.

Trimite articolul

X

Arad. Strigăt de disperare și o mână înstinsă încă o dată fără pretenții pentru salvarea Aradului. Totul se regăsește, cu eleganță și argumente în „Scrisoarea deschisă adresată Primăriei Municipiului” de către prof. univ. dr. em. arh. Teodor Octavian Gheorghiu, vicepreşedinte Pro Urbe Arad și de către

arh. Alexandru Nagy-Vizitiu, preşedinte Pro Urbe Arad. O scrisoare în care cei doi arhitecți arădeni atrag atenția, în primul rând, asupra erorilor majore ale proiectului pe care Primăria are de gând să-l pună în aplicare în aceste luni, regenerarea Pieței Catedralei, prin eliminarea pieței agroalimentare, dalarea ei și umplerea acesteia cu bănci. Dar scrisoarea face referire nu doar la proiectul pieței ci cu precădere la principiile pe care Municipalitatea din Arad le încalcă ignorând vocea specialiștilor în domeniu, omițând să aplece urechea de pildă la scrisorile deschise ale Ordinului Arhitecților din România, la cererile unei părți a populației Aradului, la criticile politicienilor și societății civile. Greșeli pentru care cu toții vom plăti scump, spun cei de la Pro Urbe, nu doar arădenii, principalii plătitori, ci chiar și Primăria, dar mai ales Aradul.

Liderii Pro Urbe spun că dacă proiectele de acum vor continua așa cum au fost ele desenate de nespecialiști, atunci în loc de „regenerarea” Pieței Catedralei vom avea doar o „degenerare”.

Totuși, scrisoarea Pro Urbe adresată executivului se încheie într-o notă semioptimistă, în condițiile în care, tot elegant, fin spus, cei doi lideri amintesc că „o eventuală renunţare sau reconsiderare a unora dintre proiecte nu sunt eşecuri ale politicii sale (adminsitrației locale -n.r.). Să nu uităm că Parcul Eminescu (care acum este dorit, în mod foarte corect, a fi reabilitat) trebuia să dispară acum câţiva ani lăsând locul unui şir uriaş de parcaje care trebuiau să înghită şi alte zone verzi dinspre Mureş şi că mult doritul pod care ar fi dublat Podul Traian şi-a găsit acum poziţia corectă. Aşadar, acţiunile de protest şi opiniile profesioniştilor arădeni n-au obstrucţionat intenţiile Primăriei, ci le-au corectat spre binele oraşului, comunităţii şi chiar a Primăriei, care a fost ferită de consecinţele unor erori certe”.

Iată scrisoarea adresată Primăriei

„În ultima perioadă au fost lansate şi/sau sunt în curs de realizare câteva proiecte <<grele>> ale administraţiei arădene, de care, dacă s-ar face o analiză atentă şi fără părtinire, Aradul nu are nevoie. Adică, se atentează la unele dintre cele mai importante atuuri ale oraşului: aspectul social, economic, ecologic şi integritatea centrului istoric. În afara faptului că în decursul timpului administraţia n-a schiţat nici un gest pentru salvarea, măcar fragmentară, a imenselor incinte industriale dezafectate (prin posibile achiziţii imobiliare sau schimburi de terenuri) sau nu renunţă la tratamentele agresive ale aliniamentelor stradale (care sunt, an de an, cu un buget impresionant, mutilate şi chiar distruse), începând cu 2021 administraţia arădeană pare a fi trecut la ofensivă, fără o serioasă pregătire preliminară care să gireze, ştiinţific, tehnic şi cultural, gesturile respective. Singurul concurs urbanistic de la începutul anilor ‘2010 a rămas o simplă poziţie bifată, iar PUZCP-ul realizat acum câţi ani este ignorat în ceea ce priveşte prevederile sale bazice”.

Proiectul distrugător, criticat de UAR

„Între toate aceste proiecte, cel mai distrugător este, fără îndoială, cel destinat Pieţei Catedralei. Referitor la recenta (august 2021) lansare a licitaţiei pentru proiectare şi execuţie cu titlul <<Regenerare urbană Piaţa Catedralei Arad>>, se făcea cunoscută Primăriei (printr-o scrisoare din septembrie 2021, semnată de preşedinta UAR naţional, arh. Ileana Tureanu), opinia UAR Arad (for reunind majoritatea arhitecţilor din judeţ, mulţi având o mare experienţă urbanistică, arhitecturală şi privind protecţia patrimoniului construit). Opinia respectivă rezultase din discuţiile pe această temă, desfăşurate în cadrul şedinţei din 27 august 2021, ora 10.30, desfăşurată în sediul Camerei de Comerţ şi Industrie Arad. Scrisoarea pornea de la fireasca idee că toţi membrii UAR prezenţi sunt interesaţi de îmbunătăţirea calităţii vieţii şi imaginii municipiului Arad, dovadă fiind sutele de proiecte executate de firmele de arhitectură în ultimii ani, care au schimbat în bine realităţile oraşului, în ansamblu şi detaliu. Este motivul pentru care membrii UAR sunt atenţi la ceea ce lansează ca studii şi proiecte Primăria Aradului (printre cei mai importanţi investitori sau coinvestitori din zonă) şi sunt îngrijoraţi de efectele dispariţiei acestui centru major de interes urban (polarizând funcţiuni şi activităţi urbane centrale de mai bine de 120 de ani şi sprijinind integritatea fizică şi funcţionarea centrului istoric), de modul în care a fost lansată licitaţia, precum şi de faptul că nici o organizaţie a arhitecţilor sau de protecţia monumentelor nu a fost consultată în fazele preliminare (şi, se va dovedi, că nici după lansarea şi adjudecarea proiectării şi execuţiei), rezultând o serie de disfuncţii, potenţial extrem de periculoase, între care: Tema de proiectare este rezultatul unui SF executat în urmă cu câteva luni de o firmă de inginerie, fără colaborări din sfera urbanismului, arhitecturii, peisagisticii, istoriei, arheologiei etc. şi lipsită de studii de specialitate preliminare. Dat fiind că ultima documentaţie urbanistică care conţine referiri la zona pieţei este PUZCP-ul din 2016, la rândul lui preluând idei din PUZ-ul realizat la începutul anilor ’2010, rezultat al concursului de urbanism amintit mai sus, cu tema relaţiei dintre Cetate şi Piaţa Catedralei, precum şi că, ulterior, numeroase date de temă s-au schimbat, doar un nou PUZ poate gestiona aceste schimbări, PUZ care ar fi reglementat inclusiv datele de temă privind Piaţa Catedralei.Între cerinţele temei, nu se solicita participarea nici unui reprezentant al disciplinelor urbanism, arhitectură, arheologie, sociologie, peisagistică, sau privind protecţia monumentelor, dar se cereau studii de arheologie şi peisagistică. Între lipsurile evidente ale temei era şi faptul că nu se oferea şi nici nu se cerea realizarea unui <<Studiu istoric>>, absolut obligatoriu pentru alcătuirea temei şi demararea proiectului. Studiul istoric, care înglobează, practic, toate celelalte studii preliminare specifice, ar fi trebuit să fie <<preliminar>>, nu făcut cândva pe parcursul proiectării,

lipsa unei/unor consultări preliminare referitoare la unul dintre cei mai importanţi (din punct de vedere istoric, funcţional, economic, social etc.) “poli urbani” ai Aradului şi modul în care este gândită dispariţia lui şi înlocuirea lui printr-o simplă platformă dalată, din care dispare funcţiunea principală, tradiţională şi care este lipsită de orice potenţiale viitoare utilizări în spiritul a ceea ce înseamnă “urbanitate”, ignorarea protestelor localnicilor şi a unor iniţiative politice propuse odată cu începerea discuţiilor pe această temă, precum şi ignorarea a numeroase opinii contrare desfiinţării pieţei, ale profesioniştilor din domeniul arhitecturii şi urbanismului”, au generat scrisoarea, spun cei de la Pro Urbe.

Un proiect ce desființează chiar ideea de bază

Tot aici se continuă: „Scrisoarea se încheia cu ideea că aceste omisiuni conturează o realitate care nu corespunde unei administrări moderne, democratice, altfel spus, respectând drepturile cetăţenilor şi speranţele profesioniştilor. În urmă cu trei săptămâni, Primăria a trimis spre avizare Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice două proiecte: <<Regenerarea Pieţei Catedralei>> şi <<Regenerarea Parcului Eminescu>>. Dacă ultimul proiect e o intervenţie principial corectă şi poate fi lesne îmbunătăţită, primul proiect confirmă opinia pesimistă de mai sus, adică dispreţul pentru tot ce s-a scris şi întreprins în sensul menţinerii ei ca piaţă alimentară, reabilitată în mod decent, modern. Un exemplu excelent de acest gen ar fi, să zicem, Piaţa Badea Cârţan din Timişoara, care nu numai că a primit zeci de premii naţionale şi internaţionale, ci şi funcţionează intens şi bine pentru comunitatea timişoreană. În contrast, proiectul arădean propune o imensă dală pustie, agrementată aleatoriu cu câteva pâlcuri de arbori şi cu un bazin de apă, la care se adaugă puţine locuri de parcare, terase şi foarte multe bănci. Soluţia adoptată desfiinţează chiar ideea de bază a temei, adică realizarea unui spaţiu public major şi rezolvarea unor parcări mult mai consistente decât cele de acum. Să nu uităm că toate precedentele PUZ-uri porneau exact de la aceste deziderate, iar rezolvările prevedeau un imens parcaj subteran pe unul sau două niveluri şi o dală urbană majoră, în care îşi găsea loc şi piaţa agro-alimentară protejată”.

Diminuarea calității vieții în Arad

Ce se întâmplă în viitorul apropiat, potrivit scrisorii adresate Primăriei Arad de mai marii Pro Urbe? „Dacă proiectul va fi realizat sub această formă, va fi o puternică lovitură dată, direct, unei comunităţi umane deja formată, coezivă, aducătoare de venit şi indirect, centrului istoric arădean (oricum abandonat, ca sustenabilitate, de politicile urbane curente), care va fi lipsit de unul dintre cei mai activi poli al zonei. Va fi o “degenerare” nu “regenerare” a Pieţei Catedralei. Dacă vor urma <<reabilitările>> traficului din Piaţa Avram Iancu şi de-a lungul axei centrale şi cea <<peisageră>> a malurilor Mureşului (unele deja cunoscute ca prevederi, altele încă circulând pe trasee obscure), vor fi cheltuite sume exorbitante pentru a diminua calitatea vieţii şi aspectul urban. Un exemplu este recenta reabilitare a parcului din <<Zona 300>>, criticată de Pro Urbe nu ca obiectiv în sine (accesibilitate şi amenajare decentă a unui spaţiu verde), ci ca tip de proiect, extrem de costisitor şi cu rezolvări care diminuează aria verde, n-o întăreşte. Si aici, dacă s-ar fi consultat, preliminar, specialiştii din domeniu, s-ar fi obţinut aceleaşi rezultate printr-o soluţie discretă, cu cheltuieli nesemnificative”.

Un mesaj constructiv

La finalul scrisorii, președintele și vicepreședintele asociației, mai punctează: „Considerăm că acest mesaj este unul constructiv şi este destinat, în mod real, îmbunătăţirii activităţilor edilitare şi urbanistice ale Primăriei Arad. Primăria nu trebuie să considere că o eventuală renunţare sau reconsiderare a unora dintre proiecte sunt eşecuri ale politicii sale. Să nu uităm că Parcul Eminescu (care acum este dorit, în mod foarte corect, a fi reabilitat) trebuia să dispară acum câţiva ani lăsând locul unui şir uriaş de parcaje care trebuiau să înghită şi alte zone verzi dinspre Mureş şi că mult doritul pod care ar fi dublat Podul Traian şi-a găsit acum poziţia corectă. Aşadar, acţiunile de protest şi opiniile profesioniştilor arădeni n-au obstrucţionat intenţiile Primăriei, ci le-au corectat spre binele oraşului, comunităţii şi chiar a Primăriei, care a fost ferită de consecinţele unor erori certe. Întervenţiile târzii ale societăţii civile şi ale profesioniştilor se întâmplă exact din cauza lipsei de transparenţă a Primăriei şi situaţia este, în mod cert, corectabilă. Probabil că cele mai bune soluţii ar fi obţinute nu prin licitaţii cu adresă, în care contează preţul cel mai mic şi aşa numita “capabilitate”, ci prin concursuri de urbanism. Aradul este suficient de important pentru a merita un asemenea tratament, mai ales că există exemple româneşti similare de bună practică, în oraşe mari ca Braşov, Cluj-Napoca sau Sibiu, dar şi în mici oraşe apropiate de Arad: Lugoj şi Ciacova. Revenind la Arad, credem cu toată convingerea că dacă proiectele amintite mai sus vor continua, viitorul oraşului va fi unul cenuşiu, nu verde, cum sună intenţiile declarate ale Primăriei”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
degenerare ,
piata catedralei ,
pro urbe ,
scrisoare deschisa ,
Urbana
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nico says:
    May 3, 2022 at 6:17 pm

    O consiliere de bun simt sfaturi corecte..De văzut dacă se va tine seama de ele.

    Reply
  2. aradean says:
    May 3, 2022 at 6:40 pm

    Total de acord cu cele scrise in scrisoare

    Reply
  3. jack says:
    May 3, 2022 at 8:36 pm

    Azi dimineata in2022 pe viaductul de la polivalenta erau cativa muncitori care maturau viaductul ca in1800 cei din primaria arad ctp sau recons nu au auzit de tehnologizare de modernitate cum naiba sa maturi in 2022 un pasaj cu maturi de nuiele?impozitele sunt moderne primaria arad e o vechitura inutila !

    Reply
    • Gogu pt Jack says:
      May 4, 2022 at 12:59 pm

      ce te miri? ia vezi in zona centrala Dragalina Decebal Boul Rosu Romanilor etc cum se mătură asfaltul cu mătura cu nuiele, apoi se pune gunoiul cu lopata intr-un tomberon cu rotile cu care gunoiul respectiv e dus la coltul strazii si deversat in alt container mai mare ,care o sa fie ridicat ulterior de catre firma de salubritate …si tot asa zilnic .O fi mai ieftin sau asta e tehnica modernă a acestui secol? haba n-am!

      Reply
  4. Anonimescu says:
    May 3, 2022 at 9:24 pm

    Am scris de foarte multe ori despre această degenerare a celei mai vechi piete din Arad, și adiacent, distrugerea micilor afacei de pe str. Metianu.
    Pro Urbe, aveți o reactie foarte tarzie.
    Un mic inventar : terenurile de sport Strungul si Telecom, parcul padurice, fostul cartodrom cat și fostul parc pe care actualmwnte este noua catedrală, parcul UTA, actualmente biserică, etc.

    Reply
  5. Gnj says:
    May 3, 2022 at 10:05 pm

    O scrisoare foarte stufoasa din care reiese ca Aradul nu are nevoie de piatete moderne….Lasa Aradeni mergeti la Oradea ca e fain. Am inteles…piata de 120 de ani ..etc Dar oare ati observat ca in aceasta piata e plina de bisnitari cu preturi care depasesc pietele din alte parti?
    Sau domnii de la pro urbe iau spaga de la bisnitari? Lasam serparia aia asa si mergem la Tm si Oradea dupa care ne plangem ca Aradul e degradat!
    Domnilor de la Pro Urbe, unde ati fost pana acum? Tot ce sa facut in Arad ( si ce nu sa facut ex. Fabrica de automobile Marta ) a trecut de vigilenta voastra.. Acum urlati cu gura mare…..vai piata…de unde ne luam gogoșari!
    Domnilor de la Pro Urbe….ati vazut in Occident asa ceva…..? Gogosari si verdeturi de vanzare intre boschetari in centrul istoric al unui oras? Va spun eu ca nu! Eventual piata temporara, sambata…dar arat

    Reply
    • @Gnj-.éá says:
      May 4, 2022 at 8:42 am

      documenteaza-te un pic daca poti.
      piata aceasta are o vechime de peste 150 de ani numita initial ”Tokoli tér” si e considerata un fel de monument istoric.Donarea acesteia a fost facuta catre urbe de fostul proprietaral trenului in anumite conditii. Sa nu mai zic ca acolo se aprovizioneaza 2 zone mari ale Aradului o parte din centru plus Parneava
      Acum e moda sa spergem tot piete fabrici etc

      Reply
    • Victor says:
      May 4, 2022 at 6:07 pm

      Foarte corect ,foarte adevărat În plus niste specialiști par a fi nervoși că ei nu au putut incasa niste bani cu studiile lor Se vede de la posta că sunt supărați că le a sărit rândul la bani

      Reply
  6. Cetatean says:
    May 4, 2022 at 3:59 am

    Si padurea de stalpi cu panouri solare de la viitorul parc din Micalaca (langa Podul Mures) ? Se pare ca este o isterie cu aceste panouri, care nu au ce cauta intr-un spatiu verde urban. Asa seamana cu Azovstal, inainte de bombardarea de catre rusi.

    Reply
  7. Alexandru_e says:
    May 4, 2022 at 7:52 am

    Felicitari domnilor arhitecti !! Sa speram ca Primaria Arad va reconsidera regenerarea ( degenerarea ) Pietii Catedralei.
    Mult succes in continuare !!

    Reply
  8. carmen says:
    May 4, 2022 at 10:16 am

    acea constructie, (vizavi de biserica ortodoxa,) sau ce o fi ea, este una din cele mai chicioase constructii, groaznic, o chestie facuta total fara simt estetic, rusine celor care au proiectat si celor care au acceptat, oribil arata!

    Reply
  9. ionut says:
    May 4, 2022 at 1:24 pm

    Primul pas si cel corect este ca administratia locala sa ne scape de piata aia de acolo, de restul se v-a ocupa mediul privat in cativa ani: baruri restaurante, cafenele. reabilitarea cladirilor, poate chiar un investitor privat cu o parcare etajata. Ar trebui demolate toate cladirile construite haotic cum e hotelul ala parasit de langa turnu cu apa si dupa putem vorbi despre evolutie si dezvoltarea Aradului.

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Beat şi fără permis, a furat o maşină parcată în faţa unei case din Beliu
    3
    Fotbal – Liga 3, play-off
    4
    Ziua Drapelului României, sărbătorită cu ceremonial militar în Piața Catedralei
    5
    Arădean drogat, și-a ars concubina cu fierul de călcat și a bătut-o cu un baston telescopic
    6
    10 ţări africane riscă să fie cuprinse de epidemia de ebola, potrivit Africa CDC
    7
    GALERIE FOTO| Au cules mazăre în scop caritabil, la Nădlac
    8
    Negocieri cu succes pentru Marius Coman
    9
    Vis spulberat la UTA U15
    10
    Minoră decedată după ce a căzut de la înălțime în centrul Oradiei

    Evenimente

    Ziua Drapelului României, sărbătorită cu ceremonial militar în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național va fi marcată și în acest an printr-un ceremonial militar și religios organizat în Piața Catedralei din municipiu, în perioada 25–26 iunie 2025, sub coordonarea Instituției Prefectului – Județul Arad.

    Local

    George Călinescu va da numele unei străzi din Pârneava
    Este vorba despre o stradă nou înființată, iar proiectul privind atribuirea numelui se află în procedură de transparență.

    ARADON Sport local

    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.

    ARADON Sport local

    Andrei Haloș, de la Progresul Pecica la Unirea Sântana!
    SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 2

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 iunie, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.