aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Dieter Kaas, achitat pentru fuga din țară

Dieter Kaas, achitat pentru fuga din țară

De Ioana Costaș
la 6 January 2021 07:56
9 Comentarii

Dieter Kaas, achitat pentru fuga din țară

Kaas, achitat la Timișoara/Foto: FAN
6 January 2021 07:56
Curtea de Apel Timișoara l-a achitat pe omul de afaceri austriac cu trei zile înainte de Crăciun, după ce Judecătoria Arad îl condamnase la un an de închisoare pentru trecere frauduloasă a frontierei.
Scris de Ioana Costaș - Curtea de Apel Timișoara l-a achitat pe omul de afaceri austriac cu trei zile înainte de Crăciun, după ce Judecătoria Arad îl condamnase la un an de închisoare pentru trecere frauduloasă a frontierei.

Trimite articolul

X

TIMIȘOARA. Dieter Kaas a fost condamnat de Judecătoria Arad, la sfârșitul lunii iulie a anului trecut, pentru că a trecut fraudulos frontiera de stat cu scopul de a se sustrage judecății, el fiind trimis în judecată într-un dosar de pornografie infantilă. În soluția pe scurt a instanței arădene, postată pe portaljust.ro se arată:

„Condamnă inculpatul Kaas Dieter Wolgang, cetățean austriac, la pedeapsa de 1 (un) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat comisă în scopul sustragerii de la tragerea la răspundere penală. În baza art.274 al.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la 4.000 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 31.07.2020”.

Apelul s-a judecat în 22 decembrie 2020, la Curtea de Apel Timișoara și este definitiv.

Fapta nu există

Instanța superioară a decis ca: „În temeiul art. 421 pct. 2 lit. a C.p.p. admite apelul declarat de inculpatul Kaas Dieter Wolfgang împotriva sentinţei penale pronunţată de Judecătoria Arad. Desfiinţează sentinţa penală apelată şi rejudecând cauza: În temeiul art. 396 alin. 5 C.p.p, raportat la art. 16 alin.1 lit. a C.p.p., achită pe inculpat de sub învinuirea săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat a României prev. de art. 262 alin. 2 lit. a Cod Penal. În temeiul art. 275 alin 3 Cod Pr. Penală cheltuielile judiciare ocazionate de judecarea prezentului apel rămân în sarcina statului. Definitivă Pronunţată azi 22 12 2020 în şedinţă publică”.
Pe scurt, art. 16 alin.1 lit. a C.p.p. spune că „acțiunea penală nu poate fi pusă în mișcare, iar când a fost pusă în mișcare nu mai poate fi exercitată dacă: a) fapta nu există”.

Reținut în vara anului 2018

În vara anului 2018, Dieter Kaas a fost reținut de DIICOT Arad pentru infracțiunile de pornografie infantilă și act sexual cu un minor. Conform DIICOT Arad, austriacul ar fi plătit până la 5.000 de euro pentru fotografii cu minore dezbrăcate. Potrivit anchetatorilor, Dieter Kaas ar fi ademenit trei minore din Arad, profitând de situația materială precară a acestora ca, în schimbul unor sume de bani – cuprinse între 200 și 5.000 de euro -, să-i trimită fotografii și clipuri video în ipostaze sexuale explicite. Cetățeanul austriac ar fi trimis bani prin transfer bancar părinților minorelor sau altor persoane majore din anturajul victimelor. Minorele aveau la acea dată vârste cuprinse între 14 și 17 ani. Instanța a decis plasarea omului de afaceri sub măsura arestului la domiciliu, aceasta fiind contestată. Astfel, Kaas a fost plasat sub măsura controlului judiciar în urma contestării arestului la domiciliu. La scurt timp după aceasta, omul de afaceri a părăsit România, plecând în Austria. Fetele din dosarul de pornografie infantilă – instrumentat de DIICOT Arad – trăiau, în urmă cu doi ani, la Viena, în locuința lui Dieter Kaas. „Fetele sunt aici. Puteți vedea și dvs. că sunt bine. Sunt aici din cauza presiunii puse de DIICOT. Puteți să le întrebați ce doriți”, ne-a declarat omul de afaceri austriac în cadrul unui material pe care l-am prezentat în urmă cu doi ani în exclusivitate pe www.aradon.ro și în Jurnal arădean. Cele două fete ne-au spus – la acea dată – că sunt la Viena din cauza Poliției din Arad, că le este teamă să se întoarcă în țară. Dosarul de pornografie infantilă se judecă în continuare, însă Tribunalul Arad a decis să blocheze accesul la cauză deoarece părțile vătămate erau minore la momentul comiterii faptelor.

Cuprul furat

În urmă cu doi ani, dintr-un depozit al unei firme din Curtici, aparținând omului de afaceri au fost furate 411 tone de cupru, în valoare de aproximativ două milioane de euro. Aproape întreaga cantitate de cupru a fost recuperată, iar Kaas și-a retras plângerea penală pentru infracțiunea de înșelăciune ce-i viza pe cei trei care au furat cuprul.

Citește și:

Dieter Kaas, condamnat pentru trecere frauduloasă a frontierei

Comisie rogatorie internațională pentru Dieter Kaas

A doua sentinţă în dosarul furtului de cupru

A vrut să strămute procesul de pornografie infantilă

Dosarul furtului celor 414 tone de cupru se rejudecă

Fugit din țară, Dieter Kaas nu răspunde în fața legii

Hotărâre definitivă în cazul pornografiei infantile

 

Trimite articolul

X
Taguri:
achitat ,
austriac ,
condamnat ,
cuprul furat ,
Curtea de Apel Timişoara ,
Dieter Kaas ,
judecatoria arad ,
om de afaceri ,
pornografie infantila ,
trecere frauduloasă a frontierei
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    January 6, 2021 at 8:32 am

    Legat strict de acest aspect al condamnarii , mi se pare firesc solutia data de cei din Timisoara , fapta nu poate fii dovedita , deci in baza carei legi la putut condamna cei din AR daca nu au putut proba acuzatia ? sau se poate condamna si in baza unor presupuneri ? caci asta au facut aradenii , l au condamnat in baza unor presupuneri

    Reply
    • jack says:
      January 6, 2021 at 9:57 am

      pai pe unde a iesit din tara ca nu avea dreptul sa iasa?ok sunt presupuneri dar el nu poate face dovada ca nu a fugit!justitia din ro pute demult !adica pseudo justitia…

      Reply
      • anonim says:
        January 6, 2021 at 10:13 am

        Jack ! nu el trebuie sa faca dovada ca a iesit legal din tara , justitia trebuie sa dovedeasca ca a iesit ilegal , prezumtia de nevinovatie cred ca se aplica si in acest caz , iar trecere frauduloasa a frontierei poate imbraca multe ,, culori ,, !!! Daca un idiot de procuror te acuza pe tine ca ai furat ceva , tu trebuie sa faci dovada ca nu ai furat sau procurorul sa faca dovada ca ai furat ?

        Reply
  2. Johnny says:
    January 6, 2021 at 9:19 am

    Justiția mizera din romania nu se aplică străinilor. Nimeni nu se leagă de străini, doar românii sunt cei care trebuie ‘justitiati’ pentru că sunt corupți. Strainiii – cum e și patronul aradon și acest kaas- nu se pot supune unui sistem mizer îndreptat strict împotriva corupților de romani. Iar presa face parte din acest război de propaganda împotriva romanilor care sunt corupți by default.

    Reply
  3. dan says:
    January 6, 2021 at 9:36 am

    cata aroganta.Trateaza justitia romaneaca cu sictir , scuzati expresia.Un fel de mi se falfaie de voi .Nu ca ar fi primul care procedeaza asa.Amintiti-va de cazul fake cu jurnalistii britanici care chipurile cumpara arme de contrabanda pt Ukraina mediatizat pe larg .Ati vazut vreo condamnare?Chit ca ne-au ponegrit tara in fel si chip…

    Reply
  4. Normal says:
    January 6, 2021 at 11:45 am

    Era și normal sa fie achitat,din mai multe motive:în primul rind,nu a fugit,a mers cu mașina, și judecătorii au gândit bine,căci în mașină nu poți fugi.În al doilea rind,omul are conturi grase,și posibil dispus la sponsorizări, ăsta desigur după ce accesul în Austria va fi permis.A avut parte de o judecata obiectiva,ce a nimicit abuzul instanței din Arad !

    Reply
  5. sabin says:
    January 6, 2021 at 3:45 pm

    Tu esti complice sau ………. la fuga lui din tara de aia ti se pare corect citeste cu atentie ?????? Austriacul fusese arestat preventiv în vara anului 2018 în acest dosar, iar ulterior a fost plasat sub măsura controlului judiciar, având interdicția de a părăsi țara. În timp ce se afla sub control judiciar, omul de afaceri a fugit din țară, motivându-și gestul într-o scrisoare trimisă autorităților române. Austriacul a susținut în „scrisoarea” trimisă autorităților că nu are încredere în sistemul judiciar din România, acesta fiind motivul principal pentru care a decis să părăsească țara.

    Reply
  6. asdfghj says:
    January 6, 2021 at 6:24 pm

    pe sestache, cand toti erau ocupati cu sarbatorile….

    Reply
  7. Mihai says:
    January 6, 2021 at 6:51 pm

    Justiție 0. Presa 0. Tara 0.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Dimitriu (USR): Președintele trebuia să consulte partidele înaintea desemnării unui nou premier, conform Constituției
    2
    Cod portocaliu de vijelii și grindină la Vinga, Secusigiu, Șagu și Șiștarovăț. S-a emis RO-Alert
    3
    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    4
    Schimbare majoră în Rabla 2026: Statul ar urma să finanțeze doar mașini produse în Europa
    5
    MrBit devine sponsor principal la UTA
    6
    Cu o alcoolemie de 1,58, un șofer de 59 de ani a lovit o mașină parcată
    7
    Au sărbătorit o promovare incredibilă în Liga 4
    8
    Comunicat de presă
    9
    Compania de Apă, investiții de 60 de milioane în 2026
    10
    Acțiuni preventive de amploare în școlile din județ

    Mapamond

    Zelenski a discutat cu Vucic în prima sa vizită în Serbia, o țară aliată a Rusiei
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a discutat sâmbătă, în Serbia, un aliat tradițional al Moscovei, cu omologul său Aleksandar Vucic despre energie, securitate și Uniunea Europeană, în contextul în care Ucraina încearcă să își consolideze sprijinul internațional pe fondul intensificării atacurilor rusești, informează EFE.

    Mapamond

    Iranul solicită SUA compensații pentru încălcarea memorandumului din iunie în schimbul redeschiderii Strâmtorii Ormuz
    Iranul a condiționat sâmbătă redeschiderea Strâmtorii Ormuz de acordarea unor compensații din partea Statelor Unite pentru presupuse încălcări ale memorandumului de înțelegere convenit în iunie, în timp ce Republica Islamică și Omanul avansează în negocierile pentru stabilirea unei noi rute de navigație pe această cale navigabilă strategică, informează EFE.

    Mapamond

    Diplomația rusă susține că Ucraina și UE încearcă să atragă Georgia într-un nou război cu Moscova
    Kievul și Bruxelles-ul încearcă să atragă Tbilisi într-un nou conflict armat cu Rusia, a declarat sâmbătă Ministerul rus de Externe, cu ocazia marcării războiului din 2008 din Georgia și a tensiunilor nerezolvate dintre statul georgian și republicile separatiste Abhazia și Osetia de Sud, informează EFE.

    Mapamond

    Drona prăbușită în Bulgaria este un aparat de zbor „utilizat pe scară largă” de armata ucraineană

    UT Arad

    Noul portar al echipei UTA, Marcio Rosa, la primele impresii după sosirea la Arad
    Noul portar al UTA-ei, Marcio Rosa, a semnat astăzi contractul cu clubul arădean și vorbește despre primele impresii după sosirea la Arad, motivele pentru care a ales UTA, experiența de la Campionatul Mondial și obiectivele sale în România. 1

    România

    MApN, despre drona explodată în Bulgaria: Radarele noastre nu au detectat niciun vehicul aerian
    Ministerul Apărării Naționale (MAp) precizează, în legătură cu explozia produsă pe teritoriul Bulgariei sâmbătă, în jurul orei 8:20, în proximitatea frontierei cu România, că sistemele de supraveghere radar ale sale nu au detectat niciun vehicul aerian care să fi traversat spațiul aerian românesc către Bulgaria.

    România

    O dronă a intrat din România în Bulgaria și a explodat la 100 de metri de graniță
    5

    Local

    „Noi” autobuze second-hand pentru CTP
    Compania de Transport Public Arad continuă să își „înnoiască” parcul auto cu autobuze rulate, cumpărate de pe piața second-hand. 2

    Local

    „Inteligența artificială și problema libertății umane”
    Istoricul și jurnalistul arădean Antoniu Martin vorbește despre momentul în care inteligența artificială va ajunge să decidă în locul omului, dar și despre posibila dispariție a liberului arbitru. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.