aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Directorul Recons vrea salariu cu 55% mai mare, deşi veniturile companiei au scăzut

Directorul Recons vrea salariu cu 55% mai mare, deşi veniturile companiei au scăzut

De Diana Duțu
la 24 December 2022 21:03 Reactualizat la: 24 December 2022 21:09
18 Comentarii

Directorul Recons vrea salariu cu 55% mai mare, deşi veniturile companiei au scăzut

Şedinţa CLM din 22 decembrie/Foto: FAN
24 December 2022 21:03 Reactualizat la: 24 December 2022 21:09
O decizie în acest sens a fost amânată în cea mai recentă şedinţă a Consiliului Local Municipal.
Scris de Diana Duțu - O decizie în acest sens a fost amânată în cea mai recentă şedinţă a Consiliului Local Municipal.

Trimite articolul

X

ARAD. Un proiect de hotărâre care, aparent, nu punea probleme a fost retras de pe ordinea de zi a şedinţei CLM din 22 decembrie, chiar de către iniţiatorul său, primarul Călin Bibarţ. Nu s-a întâmplat la început de şedinţă, ci doar după discuţiile iscate de conţinutul documentului.

„Pentru ce dăm bani în plus?”

E vorba de proiectul de hotărâre privind aprobarea Bugetului de Venituri şi Cheltuieli, rectificat, al SC Recons SA Arad, pentru anul 2022. Imediat după ce preşedintele de şedinţă i-a dat cititre în ideea de a-l supune votului, alesul Florin Stana a luat cuvântul pentru a anunţa că grupul USR se abţine de la vot, cu următoarea justificare:

„Observăm şi ni se spune în expunerea de motive că au scăzut încasările cu 18% în perioada scursă din anul curent, ceea ce înseamnă – în contextul în care tarifele nu s-au majorat – o scădere a atractivităţii serviciilor administrate de Recons, servicii pentru care actuala rectificare propune o remunerare suplimentară a directorului cu 55%, respectiv 70% a Consiliului de Administraţie. Pentru ce dăm aceşti bani în plus dacă serviciile au fost mai puţin apreciate de arădeni, care nu s-au folosit de ele?”

Pentru a răspunde într-un fel observaţiilor lui Florin Stana, a fost invitat la microfon reprezentantul Recons prezent la şedinţă: Lăcrimioara Dafina Uricaru, director economic. Cu rugămintea „să nu ni se mai spună că a costat mai mult gazul şi energia… eu nu m-am referit la cheltuieli, ci strict la venituri, care au scăzut şi ca urmare a reducerii numărului de beneficiari” – a spus alesul USR. Directoarea economică a Recons a apucat doar să precizeze că „nici nu am intrat pe noile tarife, de-abia în luna decembrie intrăm”, ridicându-i mingea la fileu lui Florin Stana:

„Exact asta spuneam şi eu, că tarifele dumneavoastră nu au crescut, deci nu există niciun motiv ca numărul de beneficiari să se reducă, decât faptul că a scăzut calitatea serviciilor: oamenii nu au fost interesaţi. Şi managementul, în loc să contracareze această tendinţă, acum cere bani în plus…” – a insistat alesul USR.

În discuţie a intervenit primarul Călin Bibarţ pentru a-l contrazice pe Florin Stana:

„Nu există o corelaţie directă. Criza îşi poate spune cuvântul şi omul începe să-şi facă bugetul acasă şi să renunţe la una, la alta…” „Poate fi şi asta – a admis liderul USR –, dar haideţi să nu mai dăm bani în plus la manager, atunci.”

Atenţionare şi pentru alţii

Au urmat câteva mici contre, după care edilul a decis:

„O simplificăm, fraţilor: scoatem proiectul de pe ordinea de zi şi ne lămurim. Şi e valabil şi pentru celelalte societăţi: dacă mai veniţi cu bugete cu majorări salariale – mai ales la TESA şi la management – eu, unul, nu le propun spre aprobare. Da, pot să crească salariile muncitorilor. Creşte şi salariul minim pe economie şi imediat cei care sunt calificaţi, în apropierea necalificaţilor, să le măriţi şi lor. Dar nu păstraţi proporţia – fiindcă s-a mărit salariul minim pe economie, creşteţi şi salariul directorului, că nu mi se pare corect. Prin urmare – ca să nu mai continuăm dialogul surzilor – în calitate de iniţiator, retrag acest proiect de pe ordinea de zi. Şi îl amânăm pe săptămâna viitoare.”

Şi povestea s-a terminat aici. Deocamdată. Căci, se ştie, Nicolae Mehelean e un bun negociator, deci lucrurile pot lua oricând o altă turnură…

Serviciile Recons

În comparaţie cu alte companii subordonate municipalităţii, Recons oferă printre cele mai… aducătoare de venituri servicii. E vorba de administrarea parcărilor cu plată şi de reşedinţă, ridicarea vehiculelor, ştrandul Neptun, bazinul de înot din Subcetate, stadionul UTA, patinoarul.

Trimite articolul

X
Taguri:
buget venituri cheltuieli ,
Călin Bibarţ ,
CLM Arad ,
director Recons ,
Nicolae Mehelean ,
proiect de hotarare ,
recons ,
retras de pe ordinea de zi ,
salariu mai mare ,
SC RECONS SA Arad ,
sedinta
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Bugetăreanu says:
    December 24, 2022 at 10:55 pm

    Paraziții!

    Reply
    • raspuns says:
      December 25, 2022 at 9:16 am

      daca ”este ” bani de ce nu? ha!ha!

      Reply
  2. gogu says:
    December 25, 2022 at 7:29 am

    Directorii lucreaza cel mai mult la frecat mentosanu’.

    Reply
  3. Von Schwerthoffer says:
    December 25, 2022 at 9:18 am

    Despre administrarea și mentenanța gazonului n-am cuvinte .Acest domn Meheleanu este personificarea oportunistului parazit cu cordon ombilical legat la partidul “atotputernic “

    Reply
  4. Dracgol says:
    December 25, 2022 at 9:51 am

    Subscriu ..paraziti…nimic productiv

    Reply
  5. helmut says:
    December 25, 2022 at 10:15 am

    demisia, nu salarii marite???

    Reply
  6. Io says:
    December 25, 2022 at 10:16 am

    Oricum, lună de lună, își alocă prime nesimțite pentru ei ,adică doar pentru conducere și anumiți lingăi …
    Verificați….eu știu ce vorbesc !
    Iar consiliul de administrație…
    Ha ha ha ! IAU BANII DEGEABA !!!

    Reply
  7. stefan51 says:
    December 25, 2022 at 10:35 am

    , Nicolae Mehelean e un bun negociator,
    ce se ascunde in spatele acestei fraze?ca de fapt e cine infipt in sistemul pe pile si relatii din pnl?ca dupa o “gospodarire”judicioasa a orasului ineu-unde a fost primar-oamenii lnu l-au mai ales,iar partidul in marinimia lui i-a gasit acest loc caldut de director la recons?pentru ca nu-i asa unde sint bani e nevoie si de un administrator capabil,sa-i sifoneze…

    Reply
  8. mack says:
    December 25, 2022 at 10:51 am

    sa i se dea cu 100 la suta apoi inchidem reconsul

    Reply
  9. Călin says:
    December 25, 2022 at 11:02 am

    Niște infatuați aroganți, cei de la Recons, merită bani mai mulți. 😡

    Reply
  10. klaus says:
    December 25, 2022 at 11:20 am

    Nici o problema ,mariti tarifele la parcare ! Oricum romanul tace pana ajunge cutitul la … os !! Da, tot noi i-am invatat sa aiba … tupeu !!

    Reply
  11. Ti2gol says:
    December 25, 2022 at 12:10 pm

    Chiar merita. Vedeți cum se implica la stadionul UTA. Gazonul e lux… Ar merita bani, in funcție de rezultate, cred că ar veni cu bani de acasă…

    Reply
  12. BAMBILICA says:
    December 25, 2022 at 12:50 pm

    Micul porcoman si traseist Mehelean, pica intodeauna in picioare precum motanul Vaska!

    Reply
  13. Yuri says:
    December 25, 2022 at 3:09 pm

    Afara cu el .La multinationale pe 3 schimburi daca vrea mariri de salariu.

    Reply
  14. Tuluz-Lotrec says:
    December 25, 2022 at 6:25 pm

    “administrarea parcărilor cu plată şi de reşedinţă, ridicarea vehiculelor, ştrandul Neptun, bazinul de înot din Subcetate, stadionul UTA, patinoarul” adica nimic cu adevarat productiv pentru societate si pentru aradeni. Mda, merita salarii babane…

    Reply
  15. Tttt says:
    December 26, 2022 at 9:36 am

    Da oare o m*** nu vor directorii astia?

    Reply
  16. Io says:
    December 26, 2022 at 9:57 am

    Consiliul de administrație trebuie desființat, sunt numiți politic , nu au nicio legătură cu nimic, merg o dată pe săptămână, dacă merg…
    Și primesc indemnizații nesimțite, plus prime , căpușe politice, exact la fel de nefolositoare, precum politicienii care conduc România de 33 de ani.
    Treziți-vă oamenii buni !!!!
    Să distrugem acești trepăduși care au vândut și distrus această frumoasă și bogată Țara !!!
    Trăiască România !!!
    Libertate, nu liberalii, nu pesdisti, ci oameni cu adevarat capabili pentru România .

    Reply
  17. Rety says:
    December 26, 2022 at 11:51 pm

    jos căpușele parazite de pe spinarea arădenilor!!! la banda cu ei,pe 3 schimburi!!!

    Reply
  18. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Pilotul român care a doborât o dronă în spațiul aerian estonian, decorat de conducerea MApN
    3
    Zeci de mii de manifestanți au cerut la Madrid, demisia premierului socialist Pedro Sanchez, confruntat cu scandaluri de corupție
    4
    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    5
    Vinga va juca barajul de promovare în Liga 3
    6
    Zilele Academice Arădene: energie, cultură și comunitate la UVVG
    7
    Rezultatele extragerilor Loto
    8
    Cupa Fokus Kids – concurs de șah pentru clasele primare!
    9
    CS Şofronea a câştigat Seria B din Liga 5
    10
    Finala campionatului pe fluierul lui Filip!

    România

    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, afirmă că sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar transparent, prin noi consultări convocate de șeful statului și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, „nu pe negocieri făcute pe picior”. Secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, a declarat că „guvernul trădării” a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției.

    România

    Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni pentru a desemna un nou premier.

    Local

    Guvernul Veștea a picat. Primele reacții ale parlamentarilor arădeni
    Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul Parlamentului. Deputații și senatorii arădeni ne oferă primele reacții.

    România

    Kelemen Hunor reafirmă că parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului privind guvernul Veștea
    Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor. 1

    România

    A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
    Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.

    Ştiri sportive

    Lionel Messi scrie istorie, cu golurile 17 și 18 la Cupa Mondială, devenind cel mai bun marcator din istoria CM
    Atacantul argentinian Lionel Messi a devenit, luni, golgheterul all-time al Cupei Mondiale de fotbal, după ce marcat ambele goluri ale partidei câştigate de campioana mondială în faţa Austriei cu scorul de 2-0, la Dallas, în Grupa J a turneului final din America de Nord, a anunţat FIFA.

    România

    Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, „în acest moment”, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.

    România

    Fritz: Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion
    Președintele USR, Dominic Fritz, susține că Adrian Veștea va ajunge premier „doar pupând inelul lui Simion” și se întreabă cum poate crede cineva că AUR luptă împotriva sistemului, când acest partid „se reconciliază cu constructorul sistemului”. 3

    România

    Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
    Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este un om al dialogului și înțelege responsabilitatea de a pune capăt haosului politic. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.