ARAD. Două noi cazuri de gripă au fost confirmate în Arad, în urma testelor de laborator efectuate la Institutul Cantacuzino din Bucureşti. E vorba de doi bărbaţi în vârstă de 61, respectiv 47 de ani, în cazul cărora a fost depistată infecţia cu virusul AH3, respectiv virusul B. Unul dintre cei doi bolnavi este internat în stare destul de gravă, pe Secţia ATI a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Arad. „Nu din cauza virusului, ci a reacţiei organismului la virus” – precizează dr. Adrian Wiener, director medical al spitalului.
Alţi doi bărbaţi din Arad, diagnosticaţi cu gripă porcină, au murit la sfârşitul lunii februarie, respectiv la începutul lunii martie. Se apreciază că numărul bolnavilor de gripă este mult mai mare decât al celor diagnosticaţi. Doar pentru cazurile grave, se solicită confirmare de la Institutul Cantacuzino.
Doua noi cazuri de gripa in Arad
E vorba de doi bărbaţi, de 61, respectiv 47 de ani, unul dintre ei fiind în stare foarte gravă.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Primăria Municipiului Arad, prin Centrul Municipal de Cultură Arad, anunță organizarea unei noi ediții a Târgului de Paști, eveniment ce va avea loc în perioada 3 – 15 aprilie 2026, în Piața Catedralei din municipiul Arad.
România
Premierul Slovaciei, Robert Fico, a fost primit vineri la Palatul Victoria de prim-ministrul Ilie Bolojan, în cadrul unui ceremonial cu onoruri militare și intonarea imnurilor Republicii Slovace și României.
Mapamond
Casa Albă și Departamentul american al Apărării iau în considerare trimiterea a cel puțin 10.000 de soldați suplimentari în Orientul Mijlociu în următoarele zile, au relatat vineri Wall Street Journal (WSJ) și site-ul de știri Axios, transmit AFP, Reuters și Xinhua.
2
Local
14 elevi ai Institutului „Alberto Manzi” din Roma au luat parte la o mobilitate de grup în cadrul unui proiect Erasmus+, la Sântana.
Local
Primarul orașului Nădlac, Mircea Onea (PNL), propune o comasare voluntară cu două comune învecinate - Șeitin și Peregu Mare, conduse de primari PSD și UDMR, care se declară rezervați în acest moment pentru că nu sunt siguri că ar fi în interesul comunităților pe care le reprezintă, dar admit că ar exista beneficiul reducerii costurilor de funcționare a administrației.
Citiți principiile noastre de moderare aici!