aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Doua ore de tacere fortata la Filarmonica

Doua ore de tacere fortata la Filarmonica

la 3 November 2014 12:49 Reactualizat la: 3 November 2014 13:27
3 November 2014 12:49 Reactualizat la: 3 November 2014 13:27
53 de angajaţi ai Filarmonicii (e vorba de personalul artistic) au intrat în grevă de avertisment, luni, între orele 10.00 şi 12.00.
Scris de Adriana Barbu - 53 de angajaţi ai Filarmonicii (e vorba de personalul artistic) au intrat în grevă de avertisment, luni, între orele 10.00 şi 12.00.

Trimite articolul

X

Arad. Se tace la Filarmonică. Timp de două ore, luni, de la ora 10.00 la ora 12.00, a fost grevă de avertisment aici. S-au urcat pe scenă instrumentele şi au fost abandonate acolo. Niciunul dintre acestea nu a mai scos vreun sunet divin. Nici angajaţii nu au mai vorbit. Au tăcut. Ca să se înţeleagă că sunt nemulţumiţi de modul cum sunt trataţi de mai marii instituţiei. Tăcerea a fost arma îmbrăţişată şi de cei împotriva cărora s-a organizat greva. Potrivit sindicaliştilor, nimeni nu a băgat în seamă acţiunea lor.

„Nimeni nu a venit să vorbească cu noi din partea conducerii. Nu a fost nimeni prezent în instituţie. Atunci am sunat la Primăria Municipiului Arad, care este ordonatorul de credite, să trimită pe cineva aici, pentru a afla care este situaţia de la Filarmonică, dar nu a venit nimeni nici din partea acestei instituţii”, a prezentat situaţia indiferenţei faţă de protestele sindicaliştilor, cu un ton dezamăgit, liderul de sindicat Mihai Dogariu.

De ce s-a ajuns aici? „Am decis să intrăm în grevă de avertisment ca urmare a sistării negocierilor referitoare la semnarea contractului colectiv de muncă. Din păcate, vreau să vă spun că la nici una dintre negcoierile purtate – trei aici, şi una în prezenţa reprezentanţilor ITM, unde s-a încercat concilierea după primele trei -, nu a venit managerul instituţiei. Nu am avut cu cine purta negocieri pe punctele rămase în suspensie. Persoanele care au fost mandatate să vină să discute cu noi nu aveau dreptul să negocieze cu adevărat. Pentru ei, punctele rămase în suspensie erau de neclintit, deşi doar pe tema lor trebuia negociat. Ca atare, conflictul de muncă a rămas deschis şi am făcut primul pas: am anunţat şi am trecut la greva de avertisment”, ne-a declarat pe timpul grevei Mihai Dogariu.

Acesta a mai precizat că în greva de avertisment se află acum 53 de angajaţi ai Filamonicii, personal artistic, din cei 69 per total, în grevă neintrând desigur personalul TESA.

Până la pichetări şi greve serioase

Dogariu a mai precizat că încă aşteaptă reacţii din partea conducerii Filamonicii şi a Primăriei Arad. Dacă acestea nu vor veni, se va trece, inevitabil, la următorul pas: greva propriu-zisă şi acţiuni de pichetare. Până când? Până când tăcerea de la Filamonică va fi deranjantă pentru toată lumea. Adică, până când muzica îşi va face loc înapoi între zidurile celei mai melodioase instituţii de cultură din Arad.

Liderul de sindicat de la Filarmonică a mai precizat doar faptul că singura reacţie venită până acum a fost o scrisoare cu iz batjocoritor din partea managerului instituţiei, în care greva angajaţilor a fost etichetată drept futilă.

Reacţia lui Văcean

Reacţia conducerii instituţiei a venit prin intermediul unui comunicat de presă. Aici se arată, cităm: „Subsemnatul Văcean Alin – Corneliu, în calitate de manager al Filarmonicii de Stat Arad, prin prezenta comunicare aduc la cunoștință următoarele aspecte: În conformitate cu Legea nr.62/2011 a dialogului social, patronatul, în speță conducerea Filarmonicii de Stat Arad, în cursul lunii mai 2014 a inițiat procedura de negociere a Contractului Colectiv de Muncă la nivel de unitate. S-a făcut convocarea reprezentanților salariaților, mai exact a sindicatului reprezentativ SAIFA. Procedurile de negociere au durat pe întreaga perioadă legală de 60 de zile. Cu toate acestea, până la data încetării perioadei respective, nu s-a putut ajunge la un acord privind multiplele doleanțe solicitate de către sindicatul reprezentativ al salariaților”.

Tot în comunicat se mai arată că „s-a inițiat și procedura concilierii care a avut loc prin supravegherea de către un reprezentant al Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad” şi faptul că „deși au fost acceptate de către patronatul Filarmonicii de Stat Arad, parțial, unele revendicări sindicaliste, conflictul colectiv de muncă a rămas deschis întrucât celelalte năzuințe sindicaliste nu au putut fi revendicate”. Acelaşi manager mai recunoaşte faptul că greva de luni este legală („parte din salariați, care sunt afiliați sindicatului reprezentativ, prevalându-se de drepturile legale consacrate, au înțeles să declanșeze greva de avertisment, procedeu legal într-un stat democratic”), dar şi că speră că „într-un viitor apropiat să ajungem la un numitor comun față de pretențiile sindicaliștilor și să avem un climat și atmosferă de armonie în cadrul prestigioasei noastre instituții de cultură”.

Pe când pacea?

Ca de final, pentru ca pacea să se instaleze la Filarmonica din Arad, Alin Văcean mai susţine că acest fapt „incumbă diligențele ambelor părți implicate, nu numai ale uneia dintre ele”. Nu rămâne decât să vedem cum se va cădea la pace, cine va face primul pas înapoi sau dacă acest război continuu între sindicat şi conducerea instituţiei se va încheia vreodată. Pentru că la Filamonică se cântă de mult timp nu doar muzică bună, ci şi cântece de război.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
avertisment ,
filarmonica ,
greva
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Revine „Farmecul Copilăriei”
    3
    Ucraina a atacat din nou o rafinărie din Moscova
    4
    ANM: Cod roșu de caniculă în trei sferturi din țară, de luni până miercuri
    5
    Grupul a cappella de la Harvard concertează duminică la Arad
    6
    Judecătorii arădeni nu au votat „lista rușinii” întocmită de CSM
    7
    Principalele puncte ale acordului dintre Iran și SUA
    8
    Lansare de carte și dialog intercultural la Bibliotecă
    9
    Dominic Fritz va contesta la CEDO decizia ICCJ. El va solicita un vot de încredere Congresului USR
    10
    Instanța supremă dispune eliberarea mercenarului Horațiu Potra și plasarea acestuia în arest la domiciliu

    Local

    ANM: Cod roșu de caniculă în trei sferturi din țară, de luni până miercuri
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în Arad.

    Local

    DSP Arad: Recomandări pentru perioada de caniculă. Unde sunt punctele de prim ajutor și de distribuire a apei în județ
    Instituția a publicat lista punctelor de prim ajutor pentru persoanele afectate de caniculă și a punctelor de distribuire a apei potabile amenajate la nivelul județului.

    România

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling. 1

    Local

    Drumul Ghiorocului, mai larg și cu pistă lângă
    Autoritățile au anunțat finalizarea licitației și demararea lucrărilor de modernizare și lărgire a drumului Sâmbăteni-Ghioroc, dar și construirea unei piste de biciclete între cele două localități.

    UT Arad

    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.

    Local

    Mașină cu roțile în sus, la Șiria
    Două mașini s-au ciocnit, iar una dintre ele a ajuns cu roțile în sus. S-a întâmplat sâmbătă, în jurul prânzului, la Șiria. 3

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu. 1

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.