aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Drumurile transfrontaliere, exemplu de bune practici

Drumurile transfrontaliere, exemplu de bune practici

De Alin Gherasim
la 15 February 2022 18:37
6 Comentarii

Drumurile transfrontaliere, exemplu de bune practici

15 February 2022 18:37
ARAD. Proiectul de modernizare a drumurilor transfrontaliere județene din Arad, finanțat din fonduri europene, este considerat un exemplu de bune practici la nivelul Confederației Europene a Autorităților Locale.
Scris de Alin Gherasim - ARAD. Proiectul de modernizare a drumurilor transfrontaliere județene din Arad, finanțat din fonduri europene, este considerat un exemplu de bune practici la nivelul Confederației Europene a Autorităților Locale.

Trimite articolul

X

„Consiliul Județean Arad a câștigat întregul buget destinat pentru modernizarea de drumuri prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Interreg VA România-Ungaria: Curtici-Macea-Sânmartin, Sânmartin-Socodor și Socodor-Nădab. De asemenea, tot din fonduri europene s-au realizat alte drumuri în proximitatea frontierei: Nădlac-Peregu Mare, Pecica-Turnu și Dorobanți-Macea. În cadrul proiectului, primăria orașului Curtici a construit centura de ocolire a orașului Curtici”, anunţă reprezentanţii CJA.

„Proiectul, în valoare de 13,8 milioane de euro, a fost finanțat prin Programul Interreg și a constat în modernizarea rețelei de drumuri județene transfrontaliere. El facilitează mobilitatea forței de muncă de pe ambele părți ale graniței înspre zonele industriale din Arad. Așadar, este într-adevăr un proiect de coeziune socială transfrontalieră, cu impact asupra calității vieții comunităților de pe cele două părți ale frontierei”, a declarat președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca.

Trimite articolul

X
Taguri:
bune practici ,
cja ,
Confederatia Europeana a Autoritatilor Locale ,
drumuri transfrontaliere ,
drumuri transfrontaliere judetene ,
fonduri europene ,
program transfrontalier Romania - Ungaria ,
Programul Interreg ,
proiect modernizare drumuri
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nik says:
    February 15, 2022 at 7:19 pm

    Fraților…. Sannicolu Mic – Fantanele pe când se reabilitează…?

    Reply
  2. România Liberă și Independentă says:
    February 16, 2022 at 10:02 am

    Daca nu distrugeați aproape toată industria din România de la Nelu-măi dragă, Roman Petre, Videanu ș.a.m.d, aveam fonduri proprii pentru multe investiții. Ce confederație. m-u3, ce fonduri nerambursabile m-u3. Afară cu penalii și Ro-ecs-it.

    Reply
    • mig29 says:
      February 16, 2022 at 11:49 am

      Pai tovarase haurist “România Liberă și Independentă’ daca industria ta aia comunista-stalinista era asa de performanta si de ucigator de poluanta de ce nu calcam pe maldare de dolari atunci pe strazi? De ce nu s-au asfaltata toate satele si comunele din tara care inotau in noroaie? De fapt si muncipiile si orasele erau in aceeasi situatie ‘fericita”!! De ce nu aveam apa, canalizare, gaz telefonie , piste de biciclete , etc pana la ultimul satuc din Romania? Daca aveam cel mai inalt nivel de trai din lume (la capitalisti se dormea sub poduri la clasa proletara, asa ne invatati bolsevicilor si acuma mai primira 4 milioane de romani la ei sa munceasca si sa-si faca case), inseamna ca aveam cele mai multe si scumpe masini din lume, cei mai multi km de autostrazi din lume, cele mai rapide trenuri din lume, cele mai curate si verzi strazi din lume!!!! Deci tovarase bolsevic-haurist , doar ca de exemplu, in 1989 asa de eficienta si energofaga industrie aveam, ca Aradul cu parfum vienez odata, era un oras prafuit, super noroios, cenusiu, oameni cu fete pamantii (si cu cele mai mici venituri chiar intre tarile socialiste), doar 40% din Arad avea canalizare (cu asfaltul si mai rau), nu mai vorbesc de telefonie, gaz, etc. Si Aradul era intr-o situatie foarte “buna” fata de restul Romaniei socialiste: avea apa rece non-stop, avea apa calda cu program in fiecare zi, aveam cat de cat ceva caldura (tot mai rau dupa 1984), ceva gaz la blocuri (si nu era dezastrul cu butelii ca si in alte orase inclusiv la locatarii blocurilor) etc. De net nu are rost sa vorbim ca suntem intr-o alta epoca! Avea o sansa industria ta comunista-bolsevica-superenergofaga patriotule, daca parti din ea s-ar fii privatizat imediat cu puternice infuzii de capital si tehnologie (gen dacia-pitesti si ford-craiova) si nu s-ar fii trenat privatizarea intreprinderilor socialiste la infinit de pedesereii socialisti (dragi tie pe atunci) ai lui vacaroiu pana s-a ales praful de tot! Fara piata, fara capital, neputand concura cu produsele pe pietele adevarate din lumea civilizata (si nu pe pietele africane unde le dadeai produsele industriei doar ca ajutoare fratesti ca sa dai de lucru la oameni sau in schimburi barter ca in epoca de bronz cu Rusia unde dadeai produse si iti veneau materii prime dar ioc dolari care inseamna dezvoltare si modernizare!), fara capital, fara efcienta, pusi in fata unor piete foarte concurentiale cu directori cu mentalitate comunista care nu isi desfaceau produsele ci doar cereau salarii la guvern, etc s-a ales praful si de ce putea fii salvat din gherele ineficientei socialismului. Chiar directorul dacia , Stroe, spunea prin anii 1998-2000 ca daca nu vine sa preaia fabrica de la Mioveni nici un mare constructor mondial de autoturisme, mult timp nu vor rezista in fata concurentei occidentale si se vor prabusi-falimenta (chiar daca multe componente in noile dacii nova si solenza erau din import)! Doar mici parti din industrie s-ar fii putut salva prin privatizare serioasa (nu prin metoda “mebo”-alt socialism care nu a adus nici o infuzie de capital in intreprinderile tale mult iubite socialiste) , transferuri de tehnologie si capital! Acuma la Mioveni si Craiova cam toate procesele de productioe sunt robotizate sau cobotizate. Si s-au construit multe (in special din 2007 incoace anul aderarii la UE-mai plimba-te prin tara tovarase), tovarase România Liberă și Independentă, fabrici green-field, in special in zona automotive in toata tara! Ultima mare investitie care s-ar auzi ca s-ar face acuma in Romania cica ar fii langa Cluj, in comuna Luna! Aici un mare constructor auto (cica volkswagwen-skoda care au abandonat turcia lui Erdogan, dar au fentat si Aradul lui Gita) ar fii interesat de 150 hectare in parcul industrial tetarom V!! Si sunt si centre de cercetare in automotive construite de la zero in Romania (si aici nu vorbim de sutele de mii de IT-isti ci de ingineri din industria auto) cum este cel de la Titu-Dacia, Continental la Timisoara, Sibiu, Iasi, firma HELLAS la Timisoara si Brasov parca, etc.! Asa ceva nu exista pe vremea voastra comunistilor, adica centre de cercetare si proiectare in automotive (vorbesc la nivelul acesta occidental, poate era ceva la mioveni, mai puneau un plastic pe ici pe colo la dacii, dar in nici un caz la 5 ani sa livrezi practic o masina noua, autonoma, etc.)!! Ar mai fii multe de spus pe aici dar cu comunistii-bolsevici-nostalgici-hauristi-putinisti-smardoi spalati pe creier de romania tv nici o sansa !!!!!!!!!

      Reply
      • Ion says:
        February 16, 2022 at 1:26 pm

        foarte bine spus! Felicitari @mig29 !
        Chapeau bas!

        Reply
        • mig29 says:
          February 16, 2022 at 3:01 pm

          Multumesc stimate Ion. Si un scurt PS pentru dacul liber România Liberă și Independentă, preluare din seria de filme BD: decat sa astepti RO-exit nu mai bine tovarase faci tu un exit personal din Romania pentru ca; tovarasul Lukasenko, tovarasul Putin sau si mai bine tovarasul Kim Jong Un “te asteapta cu bratele deschise’!! Toata lumea comunista si cu dictatori in fruntea lor este la picioarele tale. Iti mai dau un sfat: totusi nu ar fii mai bine pentru tine tovarase RO-exit intr-un lagar de munca de reeducare din Coreea de Nord de unde sa ne mai scrii, din cand in cand aici pe forum, cum se vede cerul, soarele, primavara din acel lagar? Cum te mai dezvolti multilateral in cunostite marxist-materialist-dialectic inspre comunismul nord-coreean al lui Kim? Iti promit ca te vom citi cu placere!! In special eu …. Pa toase România Liberă și Independentă!! Deci ne auzim din lagar-Coree de Nord, da tovarase? Invitatie valabila si pentru ceilalti comunistoizi de pe aici de pe forum!!!!!!!!!

          Reply
      • România Liberă și Independentă says:
        February 17, 2022 at 10:35 am

        Nu ai înțeles mai nimic.

        Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Viitorul Arad s-a despărţit de cinci jucători
    3
    Avrămescu (AUR): Consultările pentru susţinerea Guvernului Tomac, o testare a apelor în Parlament
    4
    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    5
    RotaKids Arad Cetate: de la prietenie la voluntariat și implicare în comunitate
    6
    Dezinsecția din avion, împiedicată de legislația în vigoare
    7
    Podium studenţesc pe pista de atletism
    8
    Șoferul camionului care a provocat accidentul din Constanța: „Mi s-a făcut rău la volan, am diabet de 16 ani”
    9
    Primăria pregătește preluarea parcărilor de la Recons
    10
    Preotul Adrian Mariș de la Andrei Șaguna a trecut la cele veșnice

    România

    Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
    Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, afirmă că sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar transparent, prin noi consultări convocate de șeful statului și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, „nu pe negocieri făcute pe picior”. Secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, a declarat că „guvernul trădării” a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției.

    România

    Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni pentru a desemna un nou premier.

    Local

    Guvernul Veștea a picat. Primele reacții ale parlamentarilor arădeni
    Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul Parlamentului. Deputații și senatorii arădeni ne oferă primele reacții.

    România

    Kelemen Hunor reafirmă că parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului privind guvernul Veștea
    Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor. 1

    România

    A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
    Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.

    Ştiri sportive

    Lionel Messi scrie istorie, cu golurile 17 și 18 la Cupa Mondială, devenind cel mai bun marcator din istoria CM
    Atacantul argentinian Lionel Messi a devenit, luni, golgheterul all-time al Cupei Mondiale de fotbal, după ce marcat ambele goluri ale partidei câştigate de campioana mondială în faţa Austriei cu scorul de 2-0, la Dallas, în Grupa J a turneului final din America de Nord, a anunţat FIFA.

    România

    Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea. Aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
    Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, „în acest moment”, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.

    România

    Fritz: Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion
    Președintele USR, Dominic Fritz, susține că Adrian Veștea va ajunge premier „doar pupând inelul lui Simion” și se întreabă cum poate crede cineva că AUR luptă împotriva sistemului, când acest partid „se reconciliază cu constructorul sistemului”. 3

    România

    Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
    Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este un om al dialogului și înțelege responsabilitatea de a pune capăt haosului politic. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.