Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad „din probatoriul administrat în cauză a rezultat că în perioada 1 ianuarie 2010 – 31 decembrie 2011, inculpatul, în calitate de administrator al unei societăţi comerciale din Arad, în baza unei rezoluţii infracţionale unice, a înregistrat în evidenţa contabilă a societăţii şi în declaraţiile depuse la organul fiscal teritorial cheltuieli fictive – reprezentând prestări de servicii nereale de la mai multe societăţi comerciale, având drept scop deducerea în mod nelegal a T.V.A. şi a impozitului pe profit, cauzând un prejudiciu bugetului consolidat al statului în sumă de 4.074.037 lei, din care 2.409.566 lei reprezentând T.V.A. şi 1.664.471 lei reprezentând impozit pe profit. Dosarul a fost înaintat spre competentă soluţionare Tribunalului Arad”. Bărbatul a fost trimis în judecată penru comiterea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată.
Evaziune fiscală de peste patru milioane de lei la Arad
Evaziune fiscală de peste patru milioane de lei la Arad
Administratorul unei firme este acuzat că a comis o evaziune fiscală de peste patru milioane de lei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
3
România
Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier în Capitală, soldat cu două persoane rănite ușor din celălalt autoturism, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.
Local
Organizat pe malul râului Mureș, la Periam Port, în județul Timiș, festivalul se va desfășura anul acesta pe 10 și 11 iulie.
Local
Trei șoferi arădeni au fost „transformați” în pietoni de polițiști, după ce s-au plictisit să mai aștepte trenul și au trecut pe roșu calea ferată
Local
Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.
3
Local
Fostul ministru al Agriculturii și fostul director adjunct al Direcției pentru Agricultură Arad și-au aflat sentința.
Local
Un bărbat de pe strada Șezătorii din Arad, care a vândut de trei ori substanțe interzise unui colaborator al DIICOT-ului, a fost trimis în judecată de Tribunalul Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!