aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Falcă cere protecţie pentru şoferi

Falcă cere protecţie pentru şoferi

De Alin Gherasim
la 28 October 2021 17:57
12 Comentarii

Falcă cere protecţie pentru şoferi

Gheorghe Falcă/Foto: JA
28 October 2021 17:57
Europarlamentarul Gheorghe Falcă a solicitat Guvernului francez măsuri pentru protejarea şoferilor de camioane.
Scris de Alin Gherasim - Europarlamentarul Gheorghe Falcă a solicitat Guvernului francez măsuri pentru protejarea şoferilor de camioane.

Trimite articolul

X

ARAD. Ministerul de Interne şi cel al Transporturilor din Franţa au fost vizate de o adresă a europarlamentarului arădean PNL/PPE Gheorghe Falcă, adresă în care acesta a solicitat măsuri rapide pentru protajarea vieţilor şoferilor de camioane. Totul, în contextul în care, în luna mai a acestui an, un şofer român a fost ucis pe teritoriul Franţei.

„Siguranța șoferilor de camioane este o prioritate, indiferent de țara în care se află. Viața lor trebuie protejată, iar incidentul din luna mai, în urma căruia un român și-a pierdut viața, trebuie să fie un semnal de alarmă pentru autoritățile din întreaga Europă. În urma acelui incident am solicitat răspunsuri și explicații din partea autorităților franceze, iar Ministerul de Interne, precum și Ministerul Transporturilor mi-au transmis într-o scrisoare oficială că sunt implicați în lupta împotriva rețelelor criminale care operează în zona de frontieră. Autoritățile franceze au subliniat că s-au mobilizat în urma tragediei și au pus în aplicare măsuri care au sporit siguranța șoferilor de camioane, adesea vizați de furtul de marfă. În ceea ce privește cazul specific pe care l-am sesizat ministerelor din Franța, mi s-a răspuns că «toate mijloacele au fost puse în aplicare pentru a identifica și interoga rapid autorii acestei agresiuni. Două persoane au fost arestate pe 12 și 13 iunie 2021. Au fost închise. Este vorba de doi bărbați kurzi-irakieni care aveam legături cu traficul ilegal de migranți». Crima odioasă din luna mai ar trebui să fie un semnal la nivel european privind o mai bună colaborare și cooperare pentru a lupta mai eficient împotriva criminalității în general și prevenirii acestui tip de agresiune în special”, a spus europarlamentarul Gheorghe Falcă.

Trimite articolul

X
Taguri:
europarlamentar Gheorghe Falca ,
europarlamentar PNL/PPE ,
guvern frances ,
ministerul transporturilor Franta ,
protectie vieti ,
scrisoare oficiala ,
sofer roman ucis ,
soferi de camioane ,
solicitare
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. SKYman says:
    October 28, 2021 at 6:14 pm

    Toatá vara a dormit s-au a fost in concediu botoxatul ?

    Reply
    • anonim says:
      October 28, 2021 at 6:32 pm

      Nu mai vorbi daca nu stii ce se intampla prin parcarile din Franta !!! … in sudul Frantei era teroare si acum 10 ani , isi blocheaza soferii usile de la cabina pe interior cu chingile de ancorat marfa atunci cand intra la somn , deoarece gunoaiele de moslemi inhaitati si specializati in a fura din camioane , te speryaza de dormi neintors doua zile , iti forteaza usa si ramai in curu gol , sudul Frantei e Marocul european

      Reply
      • Max says:
        October 28, 2021 at 6:57 pm

        Scuze dar asta se face la fel in aproape orice parcare din majoritatea tarilor. Blochezi usile cum poti si lasi trapa de sus deschisa, ca sa iasa gazul daca iti baga spray KO.

        Reply
        • anonim says:
          October 28, 2021 at 10:48 pm

          Niciodata , dar absolut niciodata nu am avut probleme in Germania , Austria , Suedia , Olanda , Luxemburg , Elvetia si nici chiar in Ungaria , cele mai mari furaciuni sunt in Franta , Spania si Anglia ….in ce priveste trapa …hai sa fim seriosi ! sa te vad cum lasi tu trapa deschisa toamna tarziu sau iarna ?sau chiar in luna lui Martie

          Reply
          • vinars says:
            October 29, 2021 at 1:00 am

            multumeste-i lu merkel! si pedelistilor ,care sunt slugile ei !!

  2. aneta says:
    October 28, 2021 at 6:51 pm

    Cine il baga in seama pe acest individ ?

    Reply
  3. cucu says:
    October 28, 2021 at 8:29 pm

    falconeti… vezi ca te-ai laudat cu regenerarea urbana prin cartiere si bla bla-uri de primavara, dar ai uitat sa zici ca vei crea un haos cu parcarile, ca toata ziua stau locuri libere dar blocate. Si ai mai uitat sa zici ca ne taxezi pentru parcare… de ce nu va laudati si cu astea in campania electorala? Nu e de mirare ca unii ajung sa dea banii pe boabe, nu? vezi ca blestemele se aduna…

    Reply
  4. helmut says:
    October 28, 2021 at 9:54 pm

    falkao sau gogu maxilar, botox trist de bruxelles!
    pentru arad ai intrat in istoria neagra. esti un gunoi. pleaca la brad!!

    Reply
  5. Locuitor boul rosu says:
    October 28, 2021 at 11:50 pm

    Dar pe bandiții care l-au furat pe vale Blidar i-a luat cineva în colimator încă se mențin în Grădiște încă mai fac vraiște ea mergeți în zonă la ce la bou roșu la limita cu malul Mureșului acolo țiganii mai nou fac legea de când ar trebui o trupă de jandarmi trimis acolo și investiga situațiile țigani locuitori in spatele fostei fabrici de zahăr exact sun locuitori in aceste case.

    Reply
  6. Wtf says:
    October 29, 2021 at 6:06 am

    Sa trezit vipera tunata sa ii pese ei de soferi de tir.
    Da 16 ani de zile nu ia pastat de soferi ce stateau la cozile formate pe centura din cauza ca na fost in stare sa faca 2 amarate de pasaje peste calea ferata.
    Cum ti si cu politica, te bagi in seama doar cand vrei sa pari mesia, iar cand esti habarnist dai vina pe psd sau etc. Tipic politicianului habarmist roman. Aici ii excludem pe cel de la Oradea, Ciugud Alba etc care se vede ca au sange cu adevarat in instalatie.
    Astea de duzina ies in evidenta doar cu smecheri firme fantoma ce fac un pasaj in 8 ani unul inca nici nu are limita, pe cand o sa il termine tre sa il demoleze ca a iesit din uz.

    Reply
  7. coman sava says:
    October 29, 2021 at 9:24 am

    Iar ai apărut, vomă, fecală, jigodie împuțită ?!?!?!?!?!

    Reply
  8. Adina says:
    October 29, 2021 at 12:47 pm

    Falca si Filip, asociati al firma de masini, cer protectie pentru soferii lor?

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    SUA au făcut presiuni asupra Kievului în timpul negocierilor de la Geneva
    2
    Șefă penelistă „specializată” și la Aeroport, și la Zona Liberă
    3
    Săptămâna Cărții la Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad
    4
    Cât a costat organizarea alegerilor din 2024 și 2025
    5
    Arestat preventiv și cercetat pentru că și-a amenințat soția
    6
    Ultima repetiţie înaintea finalei CN aer comprimat
    7
    Cotrapropunere europeană la planul american pentru Ucraina
    8
    Târgul de Crăciun de la Arad şi-a deschis porţile
    9
    USR reacţionează la acuzaţiile primarului legate de podul hobanat
    10
    Garda de Mediu a blocat vânzarea la fier vechi a unor instalații de la fostul CET

    România

    Cât a costat organizarea alegerilor din 2024 și 2025
    Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.

    Local

    Trump promite că nu va folosi forța pentru a anexa Groenlanda
    Președintele american, Donald Trump, a promis miercuri, în discursul susținut la Forumul Economic Mondial de la Davos, că nu va recurge la forță pentru a anexa Groenlanda, informează AFP și Reuters. 1

    Local

    Concurs de schi organizat de UAV
    Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.

    Local

    Concurs de şah pentru tineri, în Parohia Bujac

    Local

    Două zile cu autobuze în loc de tramvaie (din)spre Aradul Nou
    Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.

    Local

    Se înfiinţează un cor de copii şi tineri la Catedrală

    Mapamond

    Parlamentul European a adoptat o rezoluție care cere trimiterea acordului cu Mercosur la Curtea de Justiție a UE
    Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.

    Local

    Soldat pompier de la ISU Arad, condamnat la 5 luni de închisoare, cu amânarea pedepsei, pentru fraudarea bacalaureatului
    Tânărul de 23 de ani, cadru activ la Detașamentul de Pompieri Ineu, s-a prezentat la examenul de bacalaureat, proba la alegere, „echipat” cu aparatură de transmitere audio-video la distanță astfel încât acesta să îi poată comunica soției subiectele, iar aceasta să îi comunice rezultatele. 2

    Local

    A murit părintele Ioan Florea de la Dieci
    Preotul pensionar a trecut la viața cea veșnică miercuri, 21 ianuarie, la vârsta de 73 de ani. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.