aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fără gală de operă, anul acesta. Spectatorii au trimis scrisoare deschisă primarului

Fără gală de operă, anul acesta. Spectatorii au trimis scrisoare deschisă primarului

De Eugen Rogojan
la 12 August 2022 09:17
7 Comentarii

Fără gală de operă, anul acesta. Spectatorii au trimis scrisoare deschisă primarului

12 August 2022 09:17
În bugetul municipiului, Gala de Operă Open Air, organizată de 15 ani de Filarmonica Arad, nu a mai primit finanțare.
Scris de Eugen Rogojan - În bugetul municipiului, Gala de Operă Open Air, organizată de 15 ani de Filarmonica Arad, nu a mai primit finanțare.

Trimite articolul

X

Speranța filarmoniștilor a fost că la o rectificare bugetară, evenimentul cu o tradiție de 15 ani va primi finanțare. Noua conducere a Filarmonicii a solicitat această rectificare, cerând suma necesară pentru organizarea evenimentului – 120 de mii de lei. Numai că cererea nu a rezolvat problema. Odată ajunsă în spațiul public informația că Gala de Operă Open Air riscă să nu aibă loc anul acesta, spectatorii fideli ai Filarmonicii au luat atitudine.

Scrisoarea deschisă: „Veți auzi până la Primărie aplauzele noastre”

Pota Rozalia, nelipsită de la concertele filarmoniștilor, a lansat o „Scrisoare deschisă primarului Călin Bibarț”.

„Știm cu toții ce festivaluri agreează primarul nostru: Festivalul micilor, cârnaților, berii, vinului etc., pentru că pe astea le promovează și le sponsorizează. Oare astea ne reprezintă pe noi, arădenii? Stomacul și umplerea lui este singurul nostru țel? Nu este nimeni în preajma lui să-l atenționeze că pe lângă stomac mai avem și suflet, care trebuie hrănit altfel, cu poezie, muzică bună, pictură, cu artă?

De ce sa întrerupi un festival care are la activ deja 15 ani, Gala de Operă Open Air? Doar pentru că nu-ți place ție, pentru că nu iubești Filarmonica. Ați văzut ce lume s-a adunat în Parcul Eminescu, să asculte muzica filarmoniștilor? Știți că la Gala de Operă sunt câte 4-5 mii de spectatori? De unde să știți?! Dumneavoastră nu luați parte la concerte, pentru că asta-i muzica snobilor (…)

Ei bine, domnule primar, noi, snobii, adică iubitorii muzicii clasice, publicul Filarmonicii, vă solicităm să nu excludeți Gala de Operă Open Air, nu ne discriminați – și noi suntem cetățeni ai Aradului, și noi plătim taxe și impozite. Dați-ne și nouă ceea ce ne place, ceea ce ne hrănește inima și sufletul!

Nu trebuie și nici nu vrem să participați, lăsați-ne pe noi să umplem Parcul Reconcilierii, sau alt loc, până la refuz, și veți auzi până la Primărie aplauzele noastre, pentru că noi știm și apreciem munca pe care o depun filarmoniștii pentru un concert.

Noi, melomanii arădeni, vrem și anul acesta Gala de Operă Open Air, pentru că este un eveniment care ține de viața culturală a orașului nostru, în rândul elitelor culturale, pentru că Filarmonica a fost, este și va fi, mereu, un reper cultural de prim rang al Aradului”, scrie arădeanca.

Ce spun autoritățile?

Am solicitat Primăriei Municipiului informații despre acest subiect – de ce nu a fost cuprins proiectul în buget? Se va face rectificarea solicitată de Filarmonică? Care au fost criteriile după care s-au ales proiectele Filarmonicii care să fie finanțate și care nu? Așteptăm răspunsul municipalității! De cealaltă parte, surse din cadrul Filarmonicii Arad ne spun că în ultimele săptămâni au fost făcute două solicitări de rectificare a bugetului, în sensul cuprinderii evenimentului în buget, iar săptămâna viitoare urmează să aibă loc o ședință la Primărie, pe acest subiect.

Citește și:

Codrin Dacian Vlad: Filarmonica este “cea mai vitregită instituție de cultură din Arad”

Trimite articolul

X
Taguri:
„Gala de Operă Open Air” ,
buget ,
Călin Bibarţ ,
fără finanțare​ ,
filarmonica arad ,
gala de opera ,
primar ,
rectificare buget ,
scrisoare deschisa
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Emil says:
    August 12, 2022 at 9:46 am

    Putea fi formulata mai bine scrisoarea dar problema ramane.
    In continuare pe sectorul de cultura , primaria lucra impotriva artistilor si ni s-a arat clar asta cu multe ocazii.
    Problema majora a primariei este ca nu pot profita de pe urma la astfel de evenimente asa cum ar vrea.
    Evenimentele filarmonicii au fost placute cu fiecare ocazie si le multumim mult pentru efortul depus.

    Reply
  2. Dubiu says:
    August 12, 2022 at 10:19 am

    Expeditorii scrisorii sunt convinsi ca destinatarul stie citi ? Poate ar fi bine sa o trimita cu confirmare de primire,insa fara valoare…

    Reply
  3. Randi says:
    August 12, 2022 at 10:28 am

    Filarmonica e la concertul de pe stadion cu plată!

    Reply
    • Andrei says:
      August 12, 2022 at 9:37 pm

      Da… si canta 4 concerte gratis, la un eveniment unde se incaseaza bani( artistii filarmonicii nu sunt platiti)

      Reply
  4. coman sava says:
    August 12, 2022 at 1:52 pm

    Și eu am scris un comentariu, dar se pare că lui bibi și altor oameni de cultură nu le place…. așa că …… nul-ați postat. Mulțumesc.

    Reply
  5. Ralu says:
    August 12, 2022 at 10:47 pm

    Mai dar frumos vorbiti voi melomanii, ziua melomani seara manelişti, vor ei melomanii sa se creadă o altă lume, care cam pute… Lasă mergeţi la untold sau AOA, CHIAR MERGE F. BINE ARADUL MAI DEPARTE FĂRĂ MELOMANI!!! ALTADATĂ. POATE UN FESTIVAL DE MANELE CHIAR AR FI SUPER!

    Reply
  6. Tuluz-Lotrec says:
    August 13, 2022 at 3:35 pm

    Conducerii Aradului ii pasa de cultura, cum broastei ii pasa ca nu are pene.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dezbatere pe tarifele majorate de la ștrand
    3
    Iranul spune că un acord cu SUA nu este aproape, în pofida înmulţirii demersurilor diplomatice
    4
    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    5
    UPDATE. Maşină răsturnată în urma impactului cu un SUV
    6
    Turneul final al CN U19 se joacă la Şimand
    7
    Zelenski: Rusia pregăteşte un atac asupra Ucrainei în care va folosi din nou racheta Oreşnik
    8
    Trei dosare penale „culese” de pe șoselele din Arad
    9
    Polițiștii arădeni, prezenți la Zilele Colegiului „Elena Ghiba Birta”
    10
    Oana Gheorghiu: Statul trebuie să știe exact ce administrează, ce are de recuperat, ce trebuie închis și cine trebuie să răspundă

    România

    Motreanu: Poziţia PNL e clară, publică şi consecventă - partidul nu face parte din actuala formulă guvernamentală
    Prim-vicepreşedintele PNL, Dan Motreanu, consideră că asocierea actualului Guvern cu Partidul Naţional Liberal doar pe baza apartenenţei individuale a unor persoane reprezintă o manipulare a realităţii politice şi o încercare de a induce în eroare opinia publică.

    România

    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA. 1

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 2

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.