aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fostul jandarm care și-a omorât fratele geamăn, trecut în rezervă după ce a făcut de râs Jandarmeria Arad în emisiune la OTV

Fostul jandarm care și-a omorât fratele geamăn, trecut în rezervă după ce a făcut de râs Jandarmeria Arad în emisiune la OTV

la 20 March 2019 15:39 Reactualizat la: 20 March 2019 15:54

Fostul jandarm care și-a omorât fratele geamăn, trecut în rezervă după ce a făcut de râs Jandarmeria Arad în emisiune la OTV

20 March 2019 15:39 Reactualizat la: 20 March 2019 15:54
În cadrul emisiunii, care a avut loc cu câțiva ani în urmă - și care poate fi urmărită pe canalul Youtube – bărbatul, pe atunci încă jandarm, a participat la emisiunea lui Dan Diaconescu și a adus acuze grave conducerii inspectoratului.
Scris de Ioana Costas - În cadrul emisiunii, care a avut loc cu câțiva ani în urmă - și care poate fi urmărită pe canalul Youtube – bărbatul, pe atunci încă jandarm, a participat la emisiunea lui Dan Diaconescu și a adus acuze grave conducerii inspectoratului.

Trimite articolul

X

Bineînțeles, acuzele erau nefondate. În momentul apariției în emisiunea televizată, fostul jandarm era pus la dispoziția inspectoratului, așa cum precizează telefonic purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, după ce fusese condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare de către o instanță din Timișoara, pentru că ar fi bătut o persoană.
În emisiune, fostul angajat al Jandarmeriei Arad a susținut că „au încercat să mă terorizeze în unitatea aia”. Cert este că, urmare a apariției lui la postul OTV, în care lansase acele acuze, bărbatul a fost trecut în rezervă. Colegii jandarmi ai bărbatului au povestit că nimeni nu se înțelegea cu el, că era foarte dificil și irascibil. Bărbatul ajunsese prin transfer de la Jandarmeria Timișoara la cea din Arad. Nu s-a mai impus necesitatea efectuării unui test psihologic, deoarece acesta fusese efectuat la Timișoara. Când însă a fost efectuat testul la Arad, la momentul la care timpul a impus acest lucru, rezultatele l-au arătat pe bărbat, conform surselor noastre, „apt cu restricții, monitorizare șase luni de zile, probleme de adaptare a cerințelor militare”.

Arestat pentru uciderea geamănului

Miercuri dimineața, bărbatul a fost prezentat de către procurorul de caz judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad cu propunere de arestare pentru 30 de zile pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat. Instanța a admis propunerea Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad. În cadrul audierilor, fostul jandarm și-a recunoscut fapta și a încercat să o motiveze spunând că fratele său avea o șurubelniță în mână când a venit să vorbească cu el și i-a creat impresia că avea să-l atace. În fapt, victima avea șurubelnița în mână deoarece folosea unealta pentru a deschide poarta casei părintești. Însă agresorul nu a stat pe gânduri, ci a luat un cuțit și i l-a împlântat în piept.
Procurorul criminalist Pavel Palcu explică starea de fapt: „Am fost sesizați că între doi frați a intervenit o altercație în urma căreia unul dintre frați i-a aplicat o lovitură puternică cu cuțitul celuilalt provocându-i o plagă înjunghiată. A fost începută urmărirea penală. Fiind transportată la spital, victima a decedat pe traseu. Între cei doi frați au avut loc divergențe în legătură cu moștenirea casei părintești. După ce a fost înjunghiată, victima a mai parcurs o distanță de aproximativ 50 de metri cu autoturismul propriu, probabil nesesizând gravitatea leziunii pe care a suferit-o, după care a pierdut controlul volanului și a intrat într-o grămadă de lemne aflată pe marginea drumului. Victima a urcat în autoturism, iar agresorul a urmărit-o și, după ce i-a aplicat soției o lovitură cu pumnul în față, a lovit parbrizul cu un topor care a fost ridicat de la fața locului, apoi s-a deplasat la propria locuință”.

Moștenire de la mamă

Potrivit informațiilor pe care le deținem, mama celor doi bărbați, în timpul vieții, a decis să treacă partea ei din casa de la Șoimoș – acolo unde a avut loc crima – pe victimă, fără a divulga acest lucru geamănului acestuia. Agresorul a aflat vestea doar când geamănul său a venit să-i ceară socoteală pentru facturile prea mari la curentul electric deoarece în curtea casei, cel care și-a omorât fratele ținea câteva oi – de aici și consumul mare de curent electric. Starea conflictuală dintre cei doi frați nu a făcut altceva decât să se acutizeze, culminând cu uciderea fratelui care primise partea mamei din locuință.
Localnicii din Șoimoș, cei care i-au cunoscut pe gemeni sunt șocați de cele întâmplate: „Aici au crescut amândoi, vecini cu noi. Nu știu de la ce a pornit totul. Eu am lucrat în grădină și am fost strigat de către nevasta lui să iau mașina și să-l aduc la doctor”, își amintește un localnic scena de marți.
O vecină a povestit că „am mers la el la mașină, i-am adus apă, dar el era cu capul într-o parte și apoi am văzut sângele. Știu doar că i-a dat fratelui său voie să țină oile în grădină, iar casa părintească era pe numele decedatului”.

Cercetările în acest caz se efectuează sub aspectul săvârșirii infracţiunii de omor calificat, în sensul că omorul a fost comis din interes material, potrivit art. 189, alin 1, lit. b, Cod Penal.

Trimite articolul

X
Taguri:
fratele ,
geaman ,
jandarm ,
jandarmeria ,
mostenire ,
otv ,
rezerva ,
ucis
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Rusia promite un răspuns „dur” față de noul pachet de sancțiuni europene
    3
    Campanie de vaccinare ROR în şase sate arădene
    4
    POLITIC. Dorian Curcanu (USR): „PSD fuge din restaurant fără să plătească”
    5
    Ziua bibliotecarului, sărbătorită într-un spațiu modern, la Arad
    6
    Ucraina a adus un omagiu „lichidatorilor” de la Cernobîl. Duminică se împlinesc 40 de ani de la dezastru
    7
    În vizită la Kiev, Prințul Harry al Marii Britanii i-a transmis lui Putin să oprească războiul
    8
    O nouă tranșă de locomotive noi pentru Arad
    9
    Patriot Sejdiu a plecat, Ime Ndon, nu a venit!
    10
    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea

    România

    Simion anunță că AUR nu votează Guvernul Veștea

    Local

    CARP propune o excursie la Aiud, pe TransApuseana
    Ieşirea e programată duminică, 19 iulie 2026, şi costă 200 de lei/ persoană.

    Local

    Un nou premiu pentru „Aradi Kamaraszínház”
    Attila Harsányi, desemnat „cel mai bun actor” la Festivalul Național de Teatru din Ungaria.

    Local

    Șeful ANSVSA le-a „bătut obrazul” directorilor de la DSVSA Arad
    Alexandru Bociu a transmis, pe grupurile interne, un mesaj în care îi blamează pe șefii DSVSA Arad, anchetați de DNA.

    Local

    Iustin Cionca, bilanț la zece ani de mandat în fruntea Consiliului Județean
    Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a făcut un rezumat al celor zece ani de când se află în fruntea instituției. 1

    Advertorial

    Durerea de spate care nu trece. Când are sens să mergi la un kinetoterapeut
    Durerea de spate este una dintre cele mai frecvente cauze pentru care oamenii lipsesc de la muncă și una dintre cele mai des întâlnite afecțiuni tratate cu automedicație. Un antiinflamator, puțin repaus, poate un plasture termic și aștepți să treacă.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
    Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. 1

    Evenimente

    Scriitorul Andrei Mocuța, în fața publicului cu o nouă carte
    „Iubirile pierdute ale lui Richard Brautigan”, apărută recent la Editura Tracus Arte, va fi lansată marți, 23 iunie 2026, la librăria Cărturești din AFI Mall.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Luni, 22 iunie 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.