Ceremonia a început cu slujba de sfințire a noului Drapel Național, oficiată de Înaltpreasfințitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului. A urmat ceremonialul militar din Piața Catedralei, desfășurat în prezența oficialităților locale și județene, a reprezentanților instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, precum și a numeroși arădeni.
După salutul drapelului de luptă și alocuțiunile oficiale, noul Drapel Național a fost primit pentru ceremonial, binecuvântat și sărutat, iar apoi a fost înălțat pe catarg în acordurile Imnului Național al României.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare, marcând și în acest an Ziua Drapelului Național și reafirmând respectul față de unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român.
Citiți principiile noastre de moderare aici!