aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Hurghada - destinaţia turistică a începutului de an

Hurghada - destinaţia turistică a începutului de an

la 2 March 2021 12:43
1 Comentarii

Hurghada - destinaţia turistică a începutului de an

2 March 2021 12:43
Nestemata de la Marea Roşie e în topul preferinţelor arădenilor.
Nestemata de la Marea Roşie e în topul preferinţelor arădenilor.

Trimite articolul

X

ARAD. „Pe lângă plăcerea de a călători și explora, exista motivația de recomandare a celor mai bune hoteluri, clienților şi cititorilor noștri, in contextul în care pachetele de Egipt se vând foarte bine, având solicitări şi pentru perioada de Paşte” – ne spune, consultantul nostru în turism Ema Boita, reprezentanta agenţiei Emma Voyage din Arad, tocmai întoarsă din Egipt dintr-un circuit al hotelurilor de la Marea Roşie.

Vorbim despre o destinaţie exotică pentru arădeni, la numai 3-4 ore de zbor şi la preţuri mai mult decât decente, reduse chiar şi cu 50% faţă de perioada dinaintea pandemiei. Egiptul este una dintre puţinele ţări care poate oferi, în plină iarnă, soare şi plajă pe ţărmurile Mării Roşii la temperaturi de vară timpurie, dar şi multă istorie, cultură şi tradiţie, toate la pachet cu reguli stricte pentru a te simţi în siguranţă, într-o lume zbuciumată de pandemie, de aproape un an.

Hurghada a cunoscut o dezvoltare uimitoare în ultimii 20 ani şi poate oferi turiştilor zile bune de relaxare în resorturi de cinci stele cu grădini luxuriante, piscine infinite fabuloase, peisaje rupte din rai şi o mare de culoarea turcoazului şi a smaraldului.

Stațiuni din Hurghada

Stațiunea Sahl Hasheesh este cea mai nouă şi frumoasă stațiune din Hurghada, fiind unul dintre cele mai frumoase golfuri din Marea Roşie situată la doar 20 km de aeroport. Sahl Hasheesh găzduiește o serie de insule și recifuri de corali, care pot fi văzute în timpul scufundărilor. În apropierea acestui golf se află o insulă numită Abu Hashish, un sanctuar local cu o viață maritimă înfloritoare.

Staţiunea Soma Bay se afla la aproximativ 50 km de aeroport şi dispune de unele dintre cele mai frumoase plaje de nisip de la Marea Roşie şi vederi panoramice ale munţilor din deşert şi cer albastru. Aici găsim un SPA pentru întinerire, renumit in lume, Les Thermes Marins des Cascades.

Atracţii în Egipt

Viața subacvatică este una dintre principalele atracții ale Mării Roșii. Aici sunt unele dintre cele mai frumoase bariere de corali din lume, care alcătuiesc habitatul sutelor de specii de pești tropicali, cu peste 1400 de specii şi recifuri de corali spectaculoși.

O vizită în Egipt nu poate fi completă dacă nu treci pe la celebrele Piramide înscrise pe lista patrimoniului mondial UNESCO, cu singura minune din cele 7 ale lumii care încă se păstrează, Piramida lui Keops, dar şi pe la Luxor unde se află numeroase monumente ale Egiptului.

Excursii optionale ce se pot face din Hurghada:

Cairo, 1 zi cu avionul: Piramidele din Giza, Muzeul Egiptului, bazarul Khan Khalili, Sfinxul.

Cairo, 1 zi cu autocarul: Piramidele din Giza, Muzeul Egiptului, Sfinxul.

Luxor cu autocarul: Templele Karnak și Luxor, templul lui Hatsepsut, colosii lui Memnon, Valea Regilor, plimbare cu barca pe Nil.

Insula Giftun: Orange Bay, snorkeling (2 scufundări), vizită pe insulă.

Super-Safari: Vizită într-un sat de beduini. Plimbare cu cămila, batic, ochelari de soare, băuturi răcoritoare.

Turul Delfinilor: Snorkeling cu observarea delfinilor, 2 mese incluse, băuturi nealcoolice calde și reci.

Vasul cu fundul de sticla si snorkeling: Descoperiți lumea subacvatică vie și colorată dintr-un vas cu fundul de sticlă și o repriză de snorkeling!

Un concediu de vis

Clima este foarte caldă pe toată perioada anului, iar durata zborului este de doar 3-4 ore. Există plecări din Timișoara, Oradea, Cluj, Iaşi şi Bucureşti, începând din 06.03.2021 până în 24.10.2021, iar preţurile sunt accesibile pentru toate clasele sociale, pentru oricine vrea să petreacă o vacanţă de vis în Egipt. Hoteluri recomandate: Baron Palace, Rixos Magawish, Premier Le Reve, lanţul hotelier Steigenberger, lanţul hotelier Albatros, Kempinski Soma Bay, Cleopatra Luxury, Sheraton Soma Bay şi Tropitel Sahl Hasheesh.

Alte informaţii utile: moneda locală este lira egipteană (1 dolar = 15 lire, 1 euro = 18 lire); nu toate hotelurile au internet cu acoperire totală, dar sunt cartele de internet, tarif aproximativ 10 euro/18 GB, care se pot achiziţiona din aeroport după ce vă recuperaţi bagajele; orice produs pe care vreţi să-l cumpăraţi are preţul negociabil, negocierea în Egipt fiind o artă, iar bacșișul este sfânt; încheiaţi o asigurare medicală şi storno la achiziţionarea pachetului de servicii turistice pentru a vă acoperi toate riscurile, inclusiv o asigurare cu extensie Covid.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
2021 ,
an ,
destinatia ,
hurghada ,
inceput
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. .... says:
    March 2, 2021 at 9:48 pm

    Nu Mai este pandemie….gata?

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ministrul Culturii a demisionat
    3
    Broșuri și albume de 300.000 de lei, la Consiliul Județean
    4
    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    5
    Se lucrează pe 15 drumuri din județ
    6
    Copilăria la Bibliotecă: De la Nică la Goe!
    7
    Asociația Europeanul, selectată în rețeaua UNESCO 2026–2029
    8
    Bolojan: În discuţiile cu şeful statului a fost evocată şi posibilitatea unui guvern tehnocrat POLITICA
    9
    Lege adoptată: Acțiunile statului la companiile și societățile naționale nu pot fi înstrăinate până la 31 decembrie 2027
    10
    POLITIC. Peste 36.000 de arbori vor fi plantați în Arad

    România

    Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
    Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană.

    Local

    Arădeanul Lucian Vărșăndan anunță că se retrage de la șefia Teatrului German din Timișoara
    În vârstă de 51 de ani. Lucian Vărșăndan a făcut parte colectivul Teatrului German de Stat Timișoara din 1999, când a fost angajat pe postul de secretar literar al singurei instituții din România care produce exclusiv spectacole în limba germană.

    România

    Nicușor Dan: Ar trebui ca joi partidele să discute între ele și vineri să vină la mine cu concluziile
    Președintele Nicușor Dan, a declarat, miercuri, că partidele și-au asumat că vor veni la Cotroceni cu condițiile pe care le au pentru a susține o guvernare minoritară, urmând ca joi să discute între ele aceste aspecte, iar vineri să-i prezinte concluziile șefului statului.

    ARADON Sport local

    Daria Toma va continua la FCC Baschet UAV Arad
    Formația arădeană păstrează un nucleu important din sezonul precedent, extrema fiind a 5-a jucătoare anunțată de club pentru stagiunea viitoare.

    România

    Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, prelungită până la 31 decembrie - lege promulgată
    Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care este prelungită plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la data de 31 decembrie 2026.

    Local

    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.