aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Incompetenta? Prostie? Nesimtire? Nepasare?

Incompetenta? Prostie? Nesimtire? Nepasare?

la 5 March 2013 10:15 Reactualizat la: 5 March 2013 15:53
5 March 2013 10:15 Reactualizat la: 5 March 2013 15:53
Scrisoare deschisă a profesorilor de la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” către inspectorul şcolar general al IŞJ Arad.
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - Scrisoare deschisă a profesorilor de la Colegiul Naţional „Moise Nicoară” către inspectorul şcolar general al IŞJ Arad.

Trimite articolul

X

Domnule inspector şcolar general,

Decizia pe care aţi luat-o recent în şedinţa Consililui de administraţie a IŞJ Arad ne-a contrariat, ne-a jignit şi ne-a revoltat în acelaşi timp: aţi decis să reduceţi o clasă de liceu de la colegiul nostru! Aşa, pur şi simplu! Ne-am simţit umiliţi, neîndreptăţiţi şi minimalizaţi în tot ceea ce am făcut, de-a lungul atâtor ani, pentru ca învăţământul arădean să fie cunoscut în ţară şi în lume.

Îngăduiţi-ne să vă întrebăm public: pe baza căror criterii aţi luat o asemenea decizie? A fost o „directivă a ministerului”? O comandă de partid? O soluţie strict contabilicească? Sau un act managerial neinspirat? A fost rea credinţă sau această decizie este o eroare pe care nu aveţi curajul să o recunoaşteţi? A face o greşeală e regretabil; a persevera în ea este inacceptabil!

V-am invitat, prin intermediul domnului director, să veniţi la noi, la Consiliul Profesoral, să ne prezentaţi argumentele care v-au determinat să luaţi o asemenea decizie; să avem un dialog profesional şi civilizat, pentru a soluţiona problema în interesul învăţământului arădean, în interesul copiilor. Aţi ignorat total invitaţiile noastre repetate! Nu aţi avut curajul să veniţi? Nu aveţi argumente viabile? E un act de laşitate? Dialogul se reduce la „hârtii” cu decizii scrise? Vrem să vă aduceţi aminte că dumneavostră sunteţi acolo ca să serviţi învăţământul arădean, nicidecum invers.

Domnule inspector general, vă punem o întrebare, la care oricare dintre elevii noştri ar şti răspunsul: dacă aţi avea în ogradă 10 găini şi, datorită crizei financiare, nu le-aţi mai putea hrăni pe toate, pe care le-aţi tăia? Răspunsul de bun simţ elementar ar fi acela că le veţi tăia pe cele care nu mai fac ouă, deci nu vă mai aduc niciun beneficiu şi niciun profit. Se pare că azi, în România, dacă eşti bun şi profesionist eşti pedepsit, iar dacă eşti incompetent eşti promovat şi chiar încurajat.

Cum altfel s-ar putea interpreta această hotărâre a IŞJ Arad? Tăiaţi o clasă de la „Moise Nicoară”, colegiul cu cele mai bune rezultate din Arad, cu care defilaţi la toate inspecţiile şi statisticile ministeriale, care a avut cel mai bun procent de promovabilitate la bacalaureat, cel mai mare număr de olimpici naţionali şi internaţionali, care derulează proiecte naţionale şi europene de mare impact ştiinţific, recunoscute în întreaga lume. Dacă lucrurile n-ar sta aşa, cum explicaţi faptul că inclusiv mulţi dintre angajaţii instituţiei pe care o conduceţi decid să-şi înscrie copiii la „Moise Nicoară”?

La sfârşitul fiecărui an şcolar, fiecărui profesor i se acordă un calificativ pentru munca prestată în acel an, pe baza unor criterii şi a unui punctaj. La nivelul IŞJ există elaborată o asemenea grilă de evaluare a activităţii prestate de şcolile din Arad şi judeţ? Există criterii de evaluare şi punctaje stabilite pentru performanţele tuturor şcolilor? Dacă da, atunci înseamnă, conform logicii dumneavoastră, că toate liceele teoretice din Arad au obţinut acelaşi punctaj şi ocupă acelaşi loc în ierarhie (din moment ce toate liceele teoretice au fost penalizate egal, tăindu-li-se câte o clasă). Acest lucru este complet neverosimil.

Aveţi un studiu de prognoză asupra orientării elevilor de clasa a-VIII-a, care să vă indice faptul că ei nu doresc să vină la „Moise Nicoară”? Nu credem aşa ceva, căci am făcut şi noi sondaje de opinie şi rezultatele obţinute spun altceva. Iar dacă nu aveţi astfel de studii, pe ce bază şi pe ce considerente ne-aţi păgubit cu o clasă? Drept recompensă pentru tot ceea ce am făcut până acum? Probabil nu mai aveţi nevoie de performanţă, de calitate, de rigoare şi profesionalism; doriţi ca şcolile arădene să se alinieze tendinţei generale de superficialitate, mediocritate şi toleranţă la ignoranţă în care se înscrie educaţia în România de azi. Noi, profesorii de la „Moise Nicoară”, nu suntem părtaşi la această tendinţă. Încă „ţinem steagul sus” şi le pretindem elevilor să muncească pentru notele pe care le iau. Nu ne temem de muncă în plus, de efort, nici de performanţe academice pe care nu credem că e cazul să le enumerăm aici; le ştie Aradul, ţara, lumea întreagă.

Dacă nu puteţi lua o decizie pe alte criterii decât cele contabiliceşti sau de esenţă politică, lăsaţi-i pe alţii la conducerea inspectoratului, care ştiu să aprecieze profesionist rezultatele fiecărei şcoli.

Vă amintim că nu mai trăim în comunism, când principiul egalităţii era suveran: munceai sau nu, aveai acelaşi salar. Aparţinem unei societăţi europene, unde economia de piaţă şi concurenţa este suverană: ai rezultate, trăieşti, nu ai rezultate, pieri! O societate în care competitivitatea există şi e recunoscută, iar performanţa e răsplătită pe măsură, nu pedepsită.

Aşa îi educăm pe copiii colegiului nostru, iar ca dascăli, rămânem fermi acestor principii!

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
isj ,
moise ,
nicoara ,
profesori ,
scrisoare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    150 de pachete cu alimente distribuite persoanelor aflate în dificultate, prin grija Arhiepiscopiei
    3
    Trump crede că războiul din Ucraina e pe sfârșite și că nu are nevoie de ajutorul Chinei în ce privește Iranul
    4
    DSP Arad: Recomandări pentru perioada de caniculă. Unde sunt punctele de prim ajutor și de distribuire a apei în județ
    5
    POLITIC. Studenții liberali au un nou lider
    6
    Modificări în circulația mai multor trenuri care tranzitează Aradul
    7
    Summit B9/Nicușor Dan: Scopul reuniunii este de a acorda viziunile despre viitorul Alianței Nord-Atlantice
    8
    Șefia Spitalului Județean, scoasă la concurs
    9
    POLITIC. Răzvan Anghel (USR Arad): „PSD și AUR, front comun pentru blocarea României și legitimarea extremismului”
    10
    Daria Paliciuc, în competiţii

    Local

    DSP Arad: Recomandări pentru perioada de caniculă. Unde sunt punctele de prim ajutor și de distribuire a apei în județ
    Instituția a publicat lista punctelor de prim ajutor pentru persoanele afectate de caniculă și a punctelor de distribuire a apei potabile amenajate la nivelul județului.

    România

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling. 1

    Local

    Drumul Ghiorocului, mai larg și cu pistă lângă
    Autoritățile au anunțat finalizarea licitației și demararea lucrărilor de modernizare și lărgire a drumului Sâmbăteni-Ghioroc, dar și construirea unei piste de biciclete între cele două localități.

    UT Arad

    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.

    Local

    Mașină cu roțile în sus, la Șiria
    Două mașini s-au ciocnit, iar una dintre ele a ajuns cu roțile în sus. S-a întâmplat sâmbătă, în jurul prânzului, la Șiria. 3

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu. 1

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad. 1

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Sâmbătă, 26 iunie 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.