aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Inot politic in bazinul de polo

Inot politic in bazinul de polo

la 9 December 2013 19:11 Reactualizat la: 9 December 2013 19:12
9 December 2013 19:11 Reactualizat la: 9 December 2013 19:12
 Aleşii puterii au îngropat subiectul persoanelor cu handicap, după alocarea de bani, dar au descoperit bazinul de polo.
Scris de Adriana Barbu -  Aleşii puterii au îngropat subiectul persoanelor cu handicap, după alocarea de bani, dar au descoperit bazinul de polo.

Trimite articolul

X

Arad. Nu a fost scandal, nu au fost amendamente (dacă îl exceptăm pe cel al consilierului PDL, Geanina Pistru, care cerea alocarea de bani pentru medicamente cabinetelor şcolare, fapt imposibil de refuzat), dar politicul e politic şi tot şi-a făcut loc în CLM. Şedinţa de consiliu local municipal de luni s-a înscris în tiparul deja consacrat. A început cu un discurs al primarului Falcă, care a taxat dur Guvernul pe tema indemnizaţiei persoanelor cu handicap, pe care acesta nu l-a mai plătit, obligând Primăria să ia bani din fondul de rezervă bugetară. A continuat cu voturile date pe bandă rulantă de aleşii municipali: o singură abţinere a fost înregistrată de-a lungul şedinţei CLM, cu patru proiecte pe ordinea de zi. Abţinerea i-a aparţinut consilierului Cătălin Lazurcă şi a vizat proiectul care făcea referire la „stabilirea numărului și a cuantumului burselor acordate în învățământul preuniversitar de stat din municipiu”. Şi totul s-ar fi încheiat rapid, cu tot cu votul, fără obiecţii sau comentarii, dat pentru plata indemnizaţiilor persoanelor cu handicap şi a însoţitorilor acestora, dacă dojana adusă de primar aceluiaşi Guvern Ponta, de această dată pe tema neacordării finanţării pentru bazinul de polo (lucrare deja licitată şi câştigată de firma Tehnodomus) nu l-ar fi supărat pe consilierul PSD, Marian Lupaş.

Discuţia a început după ce primarul Falcă a anunţat că executivul va retrage contribuţia proprie pentru bazin, din moment ce Guvernul nu s-a ţinut de cuvânt şi nu a venit cu partea sa („Primăria a acordat 30% din finanțarea pentru bazinul de polo din Subcetate. Există și constructorul și proiectele necesare. Pentru că în anul 2013 Guvernul nu a făcut nicio investiție în acest sens, astăzi retragem banii, cofinanțarea ”). Lupaş a intervenit pentru a aminti că finanţarea a fost retrasă pe vremea lui Ungureanu (acesta fiind premierul care a decis sistarea investiţiilor în bazinele de înot), cerându-i edilului să nu dezinformeze opinia publică.

Falcă a revenind punctând că, dacă Guvernul Ponta va da bani în 2014 pentru demararea lucrărilor licitate la bazinul de polo, Municipiul va pune imediat partea sa de contribuţie pentru investiţie, cei 30% ce revin Aradului, pentru că „oraşul nostru merită un astfel de bazin”. Până una alta, însă, spune primarul, Guvernul vrea să închidă investiţia pe spatele administraţiei locale. Şi aici a luat sfârşit singura discuţie din CLM.

Bani pentru handicap

Vestea bună a şedinţei de luni a fost dată de votul acordat pentru plata indemnizaţiilor persoanelor cu handicap și asistenții acestora. Pentru indemnizațiile restante ale persoanelor cu handicap, Municipalitatea va asigura 1.293.000 de lei, în vreme ce suma de 991.000 lei va fi alocată pentru plata asistenților persoanelor cu handicap.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
bazin ,
inot ,
politic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Tragedie într-o sală de sport din Timișoara. Un bărbat a murit în timp ce se antrena
    3
    Rămâne sau nu Poulolo la UTA?
    4
    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    5
    21 de centre de permanență, deschise de 1 Mai
    6
    Rezultatele extragerilor Loto
    7
    Accident cu 5 victime, la Zăbrani
    8
    UTA, egalată în prelungiri la Ploiești!
    9
    Patru medaliaţi pe tatami
    10
    CAA: „Fântânile publice nu se află în administrarea companiei”

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    UPDATE. Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale

    Local

    Foto. Vizita oficială a Ambasadorului României în Ungaria la Arad
    Timp de două zile delegația din țara vecină a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației locale și județene, dar și cu mediul de afaceri.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.