aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Interviu cu Ionel Ciupe, primvicepreşedintele Partidului Republican

Interviu cu Ionel Ciupe, primvicepreşedintele Partidului Republican

la 6 October 2023 08:34 Reactualizat la: 6 October 2023 08:35
18 Comentarii

Interviu cu Ionel Ciupe, primvicepreşedintele Partidului Republican

6 October 2023 08:34 Reactualizat la: 6 October 2023 08:35
„Respectând legea, fiecăre cetățean se poate manifesta decent”.
„Respectând legea, fiecăre cetățean se poate manifesta decent”.

Trimite articolul

X

Jurnal arădean: D-le Ionel Ciupe, în calitate de lider al Partidului Republican ați afirmat în precedentul interviu că funcționați ca partid suveranist. Văîntreb direct: pe 6 octombrie, UDMR oraganizează la Arad manifestări comemorative la monumentul „Hungaria Milenară”. Ca suveranist, cum vedeți această manifestare?!

Ionel Ciupe: Ați punctat foarte bine, ideea suveranismului este unul din pilonii partidului Republican.

Dar nu funcționăm doar după acest principiu fundamental. I se mai adaugăși principiile fundamentale ale familiei creștine tradiționale și credințaîn Dumnezeu. Aceste trei principii fundamentale formează un tot unitar. Ele nu funcționează unilateral așa că, la întrebarea dumneavoastră răspund corect: Cât timp se respectălegea, fiecare cetățean al României se poate manifesta decent, în libertate. Dacă UDMR are un 6 octombrie și se manifestă e treaba dumnealor. La urma urmei, toți avem un 6 octombrie. Spre exemplu, pentru mine, să mă exprim într-un scurt click istoric, 6 octombrie înseamnă ziua de glorie, când capitala Târgoviște a fost recucerită de la turci de către oștile lui Mihai Viteazul. Sau, dacă doriți, într-un alt registru, 6 octombrie e o zi de sărbătoare: în 1902 se năștea filosoful și omul politic Petru Țuțea.

Dar fiindcă ați pomenit de acest eveniment din Parcul Reconcilierii Romano- Maghiare de la Arad, am totuși o mare supărare.

JA: Vă rog să detaliați acest subiect.

I.C: Știm că pentru reamplasarea Statuii „Hungaria Milenară” guvernul de la Budapesta a alocat sume importante de bani. La fel a făcut și guvernul României care a investit zeci și zeci de milioane de lei pentru monumentul „Arcul de Triumf” din acest parc. Ce au făcut autoritățile locale cu acest monument, la 20 de ani de la inaugurarea acestui parc?! Câte manifestări s-au organizat la acest monument?! Vă spun eu: niciuna!

Acest „Arc de Triumf” dedicat Revoluției Române din Transilvania de la 1848 este azi, din păcate, într-o stare de degradare avansată. Frontispiciile din partea superioară a monumentului cad rând pe rând; inscripțiile de pe frontonul Arcului de Triumf nu mai pot fi citite, fiind șterse de vântși ploi, iar unul dintre revoluționarii sculptați nu mai are cap. E o rușine cum arată acest monument! Ce fac autoritățile locale? Se înghesuie, în fiecare an, pe 10 septembrie, la Țebea, la mormântul lui Avram Iancu ca să-i vadă lumea cât de patrioți, cât de suveraniști sunt. Uităînsă că Avram Iancu e și în Arcul de Triumf de la Arad, cum uită de ani de zile că e timpul să dea cu bidineaua cu var pe peretele vestic al Parcului Reconcilierii care e o ruină. Ce impresie își fac turiștii străini care vin în acest parc? Sau ce zic oficialitățile de la Budapesta care vin aici pe 6 octombrie și văd o asemenea imagine? La aceste întrebări nu răspund eu, ci ar trebui să răspundă cei ce conduc, din păcate incompetent și prost, acest oraș. Și vreau să vă spun că nu e singura mea mare supărare în ceea ce privește monumentele de for public din Arad.

JA: Mai concret, la ce vă referiți?

I.C.: Mă refer la Monumentul Marii Uniri de la 1918 din Arad. Iată, la 13 ani de la finanțarea acestui monument, la 5 ani de la Centenarul Marii Uniri, acest monument nu este nici azi, amplasat, și nici măcar adus la Arad. Este cea mai mare jignire națională care ni se aduce nouă, arădenilor, și românilor. Acest monument a fost pătit în avans. S-au achitat peste 12 milioane de lei, reprezentând suma integrală pentru realizarea și amplasarea monumentului. Mai mult, în 2003, în fața Noii Catedrale Ortodoxe din Arad, în P-ța Drapelului de la Podgoria, președintele de atunci al României a pus hrisovul de ridicare a acestui monument dedicat României! Ce au făcut apoi autoritățile centrale și locale? Nimic. În 2018, la Centenarul Marii Uniri, la Arad s-au preumblat primarul de atunci al Aradului cu „gașca de partid” la un așa zis monument dedicat Marii Uniri de la 1918, o caricatură de monument, din tablă ruginită, amplasat fără nici o noimăîn fața Blocului „Libelula” de pe bulevardul central din Arad. Atât a putut administrația locală: să–și arate incompetența, indolența și prostul gust. Noi, cei din Partidul Republican – filiala Arad, vom face o adresă către Asociația Cultul Eroilor și vom cere demolarea acestei structuri metalice care nu reprezintă nimic.

JA: Ministerul Culturii a transmis în urmă cu câteva luni că s-au alocat bani pentru licitația necesară stabilirii transportului acestui monument la Arad. Așadar, așteptăm evoluția evenimentelor.

I.C.:Este o bătaie de joc. Monumentul trebuia prezentat arădenilor pe 1 Decembrie 2018 cu prilejul Centenarului Marii Uniri. Restul sunt povești. Înțelegeți de ce am afirmat că suntem obligați de români să preluăm puterea în România?

Oamenii s-au săturat de minciuni, de promisiuni, de eternul vom face. Actuala putere de guvernare (PSD și PNL) și-a dat examenul. Cetățenii României ne doresc pentru că nu poțiminți la nesfârșit fără să fii sancționat.

Sunt în contact permanent cu cetățenii care ne spun: „Scăpați-ne de acești guvernanţi”. Și vom răspunde politic acestui comandament al națiunii. Vom câștiga viitoarele alegeri din 2024 împreună cu colegii din alianța A.U.R. și vom administra aceastățară pentru binele și în folosul românilor. Credința în acest minunat popor român și credința în Dumnezeu ne călăuzește în această bătălie din care vom ieși învingători!

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Despre principiile suveraniste ale Partidului Republican ,
interviu ,
interviu JA ,
interviu jurnal aradean ,
Ionel Ciupe ,
monumentul marii uniri ,
primvicepreşedintele Partidului Republican ,
starea Parcului Reconcilierii
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pilimon... says:
    October 6, 2023 at 8:58 am

    Ciupe e un simpatic…de existenta acestui partid,nu stiu nimic.Deci succesul lui in alegeri e garantat.

    Reply
  2. alin says:
    October 6, 2023 at 9:56 am

    Ce ai facut 3 ani ? apari cu uun an inainte de alegeri, dar nu iti este rusine obrazului, ai fost omul lui Falca, acum vrei sa fii un fel de iepure pentru el sa rupi din voturile antifalciste??
    mai bine stai acasa!!

    Reply
    • agrisumijlociu says:
      October 6, 2023 at 12:21 pm

      ALIN bine spus, un oportunist…Du-te Ciupe….Du-te…pe pustii

      Reply
    • Ramona says:
      October 6, 2023 at 12:33 pm

      Aline,ma faci sa rad!Daca Ciupe este falcist, atunci tot Aradul este!!!

      Reply
    • Ramona says:
      October 6, 2023 at 1:46 pm

      Aline,ma faci sa rad!Daca Ciupe este falcist atunci tot Aradul este!

      Reply
  3. irinel says:
    October 6, 2023 at 11:26 am

    Bravo domnule Ciupe.Iti impartasesc opiniile si cred in victoria dumneavoastra in alegeri.

    Reply
  4. Laura says:
    October 6, 2023 at 12:36 pm

    Sigur supararile vis-a-vis de ceea ce se intampla in Arad nu sunt doar astea, aradenii pot completa lista…

    Reply
  5. Victoria says:
    October 6, 2023 at 1:56 pm

    Succes maxim sa ai d-nule Ciupe,Aradul are mare nevoie de asemenea oameni!

    Reply
  6. voichita says:
    October 6, 2023 at 2:16 pm

    Este bine ca exista un lider de partid preocupat de problemele Aradului si ale aradenilor

    Reply
  7. Ciupe lant gros says:
    October 6, 2023 at 9:02 pm

    Esti doar un oportunist si un TRASEIST POLITIC.

    Reply
  8. Dan says:
    October 9, 2023 at 10:25 am

    Tin minte ca la vremea respectiva ,in urma cu 5 ani ,ati fost foarte vocal domnule Ciupe si cu tristete remarc ca ati avut dreptate. Sunt convins ca si altii imi dau dreptate ,nu va lasati impresionat de rautati ,continuati ,incet, incet vor constientiza aradenii !

    Reply
    • Laura says:
      October 9, 2023 at 2:51 pm

      initiativa este, dar, aradenii actioneaza doar incet,incet in a schimba ceva

      Reply
  9. Nic says:
    October 9, 2023 at 10:30 am

    Ai sanse reale in 2024 Ciupe !

    Reply
  10. George says:
    October 9, 2023 at 10:41 am

    Actuala conducere nu a facut nimic altceva in afara de “gargara ” ! De Ciupe am auzit doar de bine si in mod deosebit a bifat greselile actualilor conducatori ,altfel habar nu am fii avut ce se intampla in spatele usilor inchise. Da ,multumita lui Ciupe stim si noi franturi din adevar .De noi depinde daca in 2024 schimbam dezastrul produs de PNL-PSD .

    Reply
  11. Marius says:
    October 9, 2023 at 2:47 pm

    Daca am fi preocupati macar sa pastram ce au realizat eroii nostri am stii si sa conservam mult mai bine momunentele ridicate in gloria lor! Pacat ca risipim ceea ce pe altii i-au costat libertatea

    Reply
  12. Andrei says:
    October 11, 2023 at 10:12 am

    Fii convins Ciupe ca la primele alegeri oamenii vor vota alianta AUR , fara tagada !

    Reply
  13. Viorel says:
    October 11, 2023 at 10:28 am

    Implicat e Ciupe asta !

    Reply
  14. Agripina says:
    October 11, 2023 at 11:13 am

    Da chiar asa ,ce porcarie au pus langa Libelula , sa fie echivalentul ” Marii Uniri de la 1918 “,doamne fereste ! Nah , asa conducatori ,asa valori !

    Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    Recomandările poliţiştilor pentru şoferi şi pietoni
    2
    Trump spune că nu va desfășura trupe în Venezuela dacă vicepreședinta Delcy Rodríguez „face ce vrem noi”
    3
    FCC UAV încheie sezonul regulat acasă, cu CSU Brașov
    4
    Japonia: Un tânăr s-a dezbrăcat complet în fața împăratului în timpul discursului de Anul Nou
    5
    Președintele Dan, mesaj de condoleanțe pentru familia românului decedat în urma incendiului din Crans-Montana
    6
    Un TIR a intrat în parapetul median de pe autostradă, în judeţul Arad
    7
    Consiliul Europei avertizează asupra „standardelor duble” după intervenția SUA în Venezuela
    8
    Premierul Groenlandei reacționează la amenințările repetate ale lui Trump: „Gata, ajunge!”
    9
    9 adversari în amicale pentru Unirea Sântana
    10
    Explozii puternice auzite la Caracas în Venezuela

    ARADON Sport local

    FCC UAV încheie sezonul regulat acasă, cu CSU Brașov
    FCC Baschet UAV Arad primește vizita „lanternei roșii” în ultima etapă, intrarea fiind liberă la meciul de azi.

    România

    Grevă de avertisment în peste 1.300 de primării din țară, între orele 10:00 și 12:00
    Peste 1.300 de primării din țară vor fi, marți, în grevă de avertisment, între orele 10:00 și 12:00, salariații din administrația locală fiind nemulțumiți de măsurile anunțate de Guvernul Bolojan.

    România

    Resturi metalice de la un aparat de zbor neidentificat, găsite pe plajă în stațiunea Mamaia
    CONSTANȚA. Resturi metalice ce ar proveni de la un aparat de zbor neidentificat au fost găsite luni seară pe plajă, în stațiunea Mamaia, a informat Garda de Coastă.

    Mapamond

    Studiu: Băuturile cu cofeină ar putea contribui la protejarea creierului
    Câteva cești de cafea sau de ceai băute în fiecare zi ar putea ajuta într-o oarecare măsură la conservarea puterii creierului și la prevenirea demenței, au raportat luni oamenii de știință din Statele Unite, informează Reuters. 1

    România

    Prognoza ANM: Intervale cu vreme geroasă și perioade de încălzire accentuată a vremii, în următoarele două săptămâni
    Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

    România

    Dosarul lui Georgescu pentru propagandă legionară merge mai departe la judecata pe fond
    Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care acesta este acuzat de propagandă legionară. 3

    ARADON opinii

    SFATURILE LUI RELI: Luna iubirii lui Dragobete
    Cea mai scurtă lună din calendar și cea mai nehotărâtă: 28 sau 29 de zile? Plumburie și posacă. Copaci dezgoliți, străzi murdare. Atârnată undeva între ger, zăpezi și primăvară, ciripit de sticleți și pițigoi, energie solară ce risipește neguri și pâcle sufletești.

    Local

    Au curățat strada Feleacului de adăposturi improvizate și deșeuri
    Poliția Locală estimează că vor fi colectate în jur de două tone de deșeuri. Doi oameni ai străzii au refuzat cazarea la Adăpostul de Noapte. 1

    Local

    Rețea de prostituție care activa și în Arad, spartă de DIICOT Oradea
    Cinci persoane acuzate de trafic de minori, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, au fost arestate de procurorii DIICOT Oradea. Aceștia activau în Bihor, Arad, Cluj și Bacău. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.