aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Județul Arad a ajuns la o mie de decese Covid

Județul Arad a ajuns la o mie de decese Covid

De Eugen Rogojan
la 21 September 2021 13:40
19 Comentarii

Județul Arad a ajuns la o mie de decese Covid

Foto: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ
21 September 2021 13:40
De la începutul pandemiei până pe 21 septembrie, conform datelor oficiale, 1.000 persoane infectate cu noul coronavirus au fost declarate de cedate, în județ.
Scris de Eugen Rogojan - De la începutul pandemiei până pe 21 septembrie, conform datelor oficiale, 1.000 persoane infectate cu noul coronavirus au fost declarate de cedate, în județ.

Trimite articolul

X

În decurs de 24 de ore, de luni până marți, au fost înregistrate 3 decese, fiind depășit astfel numărul de o mie de decese Covid-19 raportate, în județ, de la începutul pandemiei până în prezent. În acest interval au fost înregistrate în Arad 25.189 de cazuri de infecție cu virusul SARS-CoV-2. Pe lângă cele 1.000 de decese ale unor persoane infectate, au mai fost înregistrate și 25.189 de vindecări.

382 de teste RT-PCR și 642 de teste rapide au fost procesate în județul Arad, de luni până marți, 20-21 septembrie 2021. În intervalul acesta au fost raportate către Direcția de Sănătate Publică Arad 105 cazuri noi, 48 de vindecări și 3decese ale unor persoane infectate. În momentul de față, 151 de pacienți infectați cu SARS-CoV-2 sunt internați la Spitalul Orășenesc Ineu și la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad. 27 dintre pacienții internați la Județean sunt la Terapie Intensivă. Pe lângă cazurile din spitale, alte 785 sunt la persoane aflate în izolare la domiciliu, astfel că numărul total al cazurilor active din județul Arad este de 936.

La nivel național, de la începutul pandemiei până pe 21 septembrie au fost înregistrate 1.158.841 de cazuri de Covid-19, 1.082.701 de vindecări și 35.721 de decese. În decurs de 24 de ore, de luni până marți, s-au înregistrat 6.789 de cazuri noi în țară. 8.334 de persoane infectate erau internate în spitalele din țară, marți dimineață, 990 fiind la Terapie Intensivă.

Citește și:

Primele restricții în municipiu: mai puțini spectatori la UTA, capacitate redusă în săli de spectacol, baruri și cluburi!

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
coronavirus ,
covid-19 ,
decese ,
DSP Arad ,
judet ,
persoane internate ,
persoane vindecate ,
raport covid-19 ,
SARS-COV-2 ,
terapie intensiva ,
teste procesate
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Viking says:
    September 21, 2021 at 3:10 pm

    Sunt inclusi si cei decedati de : cancer, avc, infarct, reactiile adverse la serul experimental, diabet, etc, care probabil sunt foate multi?

    Reply
  2. Mda says:
    September 21, 2021 at 3:11 pm

    Nu are cum. Sunt 227 de decese in 18 luni in toata tara, nu pot fi 1000 in Arad. Jos cenzura!

    Reply
    • @Mda says:
      September 21, 2021 at 3:35 pm

      roagă un elev din clasa IV-a sa citeasca statisticile si sa caluleze cifrele exacte daca nu te pricepi

      Reply
      • Mda says:
        September 21, 2021 at 5:08 pm

        Postarea la care ai raspuns nu-mi apartine in schimb poti citi ce a declarat MS cati au murit cu DIAGNOSTIC PRINCIPAL covid: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sanatate/ministrul-sanatatii-exista-diferente-de-pana-la-500-de-cazuri-de-decese-raportate-de-un-spital-intre-cele-doua-platforme-1527273 restul sunt cifre subiective dar tu poti calcula din raportari trunchiate daca esti mare matematician.

        Reply
        • Mda says:
          September 21, 2021 at 5:54 pm

          Ba imi apartine postarea, dar trollul ma inconjoara.

          Reply
          • Mda says:
            September 21, 2021 at 9:14 pm

            … https://theexpose.uk/2021/09/13/german-chief-pathologist-sounds-alarm-on-fatal-covid-vaccine-injuries-jab-is-cause-of-death-in-30-40-of-autopsies-of-recently-vaccinated/

  3. Charlie says:
    September 21, 2021 at 3:33 pm

    Lasati dracu vrajeala si propaganda ca nu va mai crede nimeni….se satura lumea de minciuni si chiar de-ar fi pe bune cu ciuma si holera,nu mai e nimeni curios…

    Reply
  4. Bilbao says:
    September 21, 2021 at 4:00 pm

    Asa e cand ai o gramada de antivaccinisti, conspirationisti si alti batuti in cap

    Reply
    • Mda says:
      September 21, 2021 at 4:26 pm

      Ai dreptate partial, asa e cand ai multi batuti in cap, corect.

      Reply
    • anonim says:
      September 21, 2021 at 9:13 pm

      Fi fericit boule ca tu vaccinat fiind , esti la adapost fatza de acest virus , te ai imunizat , ce ti pasa !😂😂😂😂😂😂 sau acum realizezi ca ai pus botul ( botanistule ) la toata povestea asta cu imunizarea prin vaccinare , si ce ti spui , pai daca am muscat o eu , sa o muste cati mai multi , nu ? Stai bland mai Greucene ca orice faci , tot te va gasi zmeul

      Reply
      • Bilbao says:
        September 21, 2021 at 9:39 pm

        Inteligenta va urmareste dar voi sunteti mai repezi

        Reply
        • Mda says:
          September 21, 2021 at 9:55 pm

          In schimb pe tine se pare ca te-a urmarit prostia si ai fost mai lent

          Reply
    • abc says:
      September 22, 2021 at 3:26 am

      te scobesti in nas cand nu ai ce face

      Reply
  5. Barista says:
    September 21, 2021 at 10:41 pm

    As avea nevoie de un doctor inmatematica sa ne calculeze cati din cei cca. 360.000 de indivizi din judetul Arad au scapat de la debutul pandemiei ca sa vedem in clar pericolul.
    Ceva in genul 359.000 din 360.000 =
    – 99,72% care au scapat si
    – 0,28 au decedat din care cu covid … nu stim si cati au decedat de covid – restul probabil cam 1/4 din cei 1000.
    Pai pericolul asta mie mi se pare cel putin improbabil mai ales daca:
    – mananci sanatos,
    – faci miscare,
    – gandesti pozitiv – inversul mortilor de grija altuia si a inchinatorilor la ura covidopata
    – respecti niste norme elementare de igiena – te feresti pe cat poti
    … in conditiile astea pericolul de deces de covid este mai mic decat pericolul de muri alunecand pe gresia din baie – pe cand niste vaccinuri anti-alunecare?

    Reply
    • Mda says:
      September 22, 2021 at 9:24 am

      Corect👍 … daca ai si medic de familie bun si te tratezi corect de la primele simptome pericolul e si mai mic, pericolul cel mare e daca ajungi in spital

      Reply
      • anonim says:
        September 22, 2021 at 10:36 am

        Da, da, mare pericol daca ajungi in spital. Noroc cu Baba Flavina ca deja are milioane de vindecati prin teleferic😂😂😂

        Reply
        • Mda says:
          September 22, 2021 at 1:37 pm

          Oricati ar fi vindecat orice doctor, chiar daca numai o persoana e mai eficient decat psihiatrul care te trateaza pe tine, iar daca nu ai unul atunci e clar.

          Reply
          • anonim says:
            September 22, 2021 at 1:47 pm

            Atitudinea ta este de copilas dezmierdat de gradinita.
            Pe de alta parte pui ratul la niste comentarii si vii cu raspunsuri de genul ,, ba tu”. Ceea ce ridica semne de intrebare asupra sanatatii tale mintale. Negarea realitatii, perseverenta dusa la fanatism, de asemenea. Si lista continua, dar deocamdata atat.

  6. Mda says:
    September 22, 2021 at 9:11 am

    Citez din stire in care presupun ca cifrele sunt copy/paste de la DSP: “În acest interval au fost înregistrate în Arad 25.189 de cazuri de infecție cu virusul SARS-CoV-2. Pe lângă cele 1.000 de decese ale unor persoane infectate, au mai fost înregistrate și 25.189 de vindecări.” In concluzie toti cei infectati s-au vindecat dar 1000 au murit… astia 1000 au murit dupa ce s-au vndecat? … poate de la vaccin 🤣🤣🤣

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Aparatură de 5,8 milioane pentru Laboratorul de Microbiologie
    3
    Rezultatele extragerilor Loto
    4
    Fonduri europene absorbite integral, în zona Aradului
    5
    Peter Szijjarto: Rezultatul alegerilor este clar şi trebuie respectat
    6
    Incendiu de vegetație în zona pescăriei din Mailat
    7
    Ziua Forțelor Terestre, sărbătorită azi in Piața Avram Iancu
    8
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    9
    Sonde petroliere dezafectate din zona Pecica, vizate de hoți de cupru
    10
    Începe Evaluarea națională. Luni - proba scrisă la Limba și literatura română

    România

    Începe Evaluarea națională. Luni - proba scrisă la Limba și literatura română
    Evaluarea națională va începe luni cu proba scrisă la Limba și literatura română, la acest examen fiind înscriși peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a.

    Local

    FOTO
    Liceul German, final de an în natură
    Cadrele didactice ale Liceului Teoretic Adam Müller Guttenbrunn au încheiat anul școlar într-un mod inedit, oferind elevilor un exemplu de viață activă și respect pentru mediul înconjurător.

    Advertorial

    Zilele Șiriei – ediția a XIX-a, pe 27 și 28 iunie 2026

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid. 2

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 2

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune. 1

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților. 1

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.