aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Laura Dronca și complicii rămân în arest

Laura Dronca și complicii rămân în arest

De Alin Gherasim
la 20 August 2025 14:20 Reactualizat la: 20 August 2025 14:21
2 Comentarii

Laura Dronca și complicii rămân în arest

Laura Dronca și complicii, după gratii FOTO: FAN
20 August 2025 14:20 Reactualizat la: 20 August 2025 14:21
Laura Dronca (fostă Crișan), alături de complicii Horodincă și Bulbuc, rămân în arest preventiv, au decis instanțele.
Scris de Alin Gherasim - Laura Dronca (fostă Crișan), alături de complicii Horodincă și Bulbuc, rămân în arest preventiv, au decis instanțele.

Trimite articolul

X
Au încercat să scape de după gratii, dar magistrații de la două instanțe le-au interzis acest lucru. Vorbim despre Laura Dronca (fostă Crișan), Sebastian Ilie Bulbuc și Adrian Bogdan Horodincă, cei trei suspecți din cazul uciderii omului de afaceri arădean Ioan Crișan.
În data de 6 august, judecătorii Curții de Apel Timișoara au verificat măsurile preventive care îi vizează pe cei trei, respectiv arestul preventiv. Magistrații au decis, la momentul respectiv, următoarele: „Constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive luată faţă de inculpaţii:
– Bulbuc Sebastian Ilie, trimis în judecată prin rechizitoriul nr.155/76/P/2021 din data de 27.03.2025 al Ministerului Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală, pentru săvârşirea infracţiunilor de omor calificat, distrugere, nerespectarea regimului materiilor explozive;
– Horodincă Adrian Bogdan, trimis în judecată prin rechizitoriul nr.155/76/P/2021 din data de 27.03.2025 al Ministerului Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală, pentru săvârşirea infracţiunilor de omor calificat, distrugere, nerespectarea regimului materiilor explozive.
Menţine măsura arestării preventive a inculpaţilor Bulbuc Sebastian Ilie şi Horodincă Adrian Bogdan pe o perioadă de 30 de zile, urmând ca legalitatea şi temeinicia măsurii să fie verificată înainte de data de 4.09.2025. Respinge ca neîntemeiată cererea apărătorului din oficiu al inculpatului Bulbuc Sebastian Ilie de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar. Respinge ca neîntemeiată cererea inculpatului Bulbuc Sebastian Ilie de înlocuire a măsurii arestării preventive cu o altă măsură preventivă mai blândă. Respinge ca neîntemeiată cererea apărătorului din oficiu al inculpatului Horodincă Adrian Bogdan de revocare a măsurii arestării preventive sau de înlocuire cu măsura preventivă a arestului la domiciliu. Respinge ca neîntemeiată cererea inculpatului Horodincă Adrian Bogdan de înlocuire a măsurii arestării preventive cu o altă măsură preventivă mai blândă.
Constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestării preventive luată faţă de inculpata: Dronca Laura Oana, trimisă în judecată prin rechizitoriul nr.155/76/P/2021 din data de 27.03.2025 al Ministerului Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală, pentru săvârşirea unei infracţiunilor de instigare la omor calificat în varianta violenţei în familie, distrugere şi instigare la nerespectarea regimului materiilor explozive. Menţine măsura arestării preventive a inculpatei Dronca Laura Oana pe o perioadă de 30 de zile, urmând ca legalitatea şi temeinicia măsurii să fie verificată înainte de data de 04.09.2025. Respinge ca neîntemeiată cererea apărătorilor aleşi al inculpatei Dronca Laura Oana de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar. Respinge ca neîntemeiată cererea inculpatei Dronca Laura Oana de înlocuire a măsurii arestării preventive cu o altă măsură preventivă mai blândă”.
Au contestat
Sentința Curții de Apel Timișoara nu a fost definitivă, putând fi contestată a Înalta Curte de Casație și Justiție. Toți cei trei inculpați au depus contestație, iar magistrații instanței supreme au decis marți, 19 august, următoarele: „Respinge, ca nefondate, contestaţiile formulat de inculpaţii Bulbuc Sebastian Ilie, Horodincă Adrian Bogdan şi Dronca Laura Oana împotriva încheierii penale nr. 21/CP din data de 06 august 2025 pronunţate de judecătorul de cameră preliminară din cadrul Curţii de Apel Timişoara – Secţia penală”. Așadar, cei trei rămân în arest preventiv cel puțin până la începutul lunii septembrie, când judecătorii vor analiza din nou măsurile emise pe numele inculpaților.
Mort în explozie
Reamintim faptul că, potrivit procurorilor, în luna mai 2021, acţionând la instigarea Laurei Dronca, cea care era chiar fiica omului de afaceri arădean Ioan Crişan, cei doi inculpaţi, Sebastian Ilie Bulbuc şi Adrian Bogdan Horodincă, au procurat un mecanism care putea fi folosit ca detonator într-un dispozitiv exploziv improvizat. Acest dispozitiv putea fi controlat prin intermediul telefonului mobil, în care au încorporat ulterior încărcătura explozivă procurată de la o persoană neidentificată, deţinută, transportată şi folosită fără drept de către inculpaţi. „În data de 28 mai 2021, cei doi inculpaţi au plasat dispozitivul exploziv improvizat în autoturismul unei persoane, iar la data de 29 mai 2021, ora 06:59, acţionând cu premeditare şi din interes material, l-au detonat de la distanţă în timp ce victima se deplasa la volanul autoturismului în parcarea unui magazin din cartierul Vlaicu, din municipiul Arad. Victima a decedat ca urmare a exploziei şi incendiului subsecvent, fiind distrus, totodată, complet autoturismul victimei”, se mai arată în rechizitoriu.
În rechizitoriul procurorilor se arăta că Laura Oana Bîlcea, acţionând cu premeditare şi din interes material, în a doua parte a lunii mai 2021, i-a instigat pe cei doi inculpaţi să îi ucidă tatăl prin plasarea unui dispozitiv exploziv în autoturismul acestuia. În acest context, la data de 27 mai 2021, cei doi inculpaţi au acţionat conform descrierii. Dosarul a fost trimis spre soluţionare Curţii de Apel Timişoara.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
asasinat Ioan Crișan ,
complicii ,
Curtea de Apel Timişoara ,
Laura Dronca ,
rămân în arest
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ppa says:
    August 20, 2025 at 11:19 pm

    Cate kg de artificii sunt necesare sa atunci in aer un Mercedes de 1.400 kg dle judecator si criminalisti si experti? Va bateti joc de niste oameni si ii tineti in arest fara DOVEZI, incapabililor

    Reply
  2. Unul care mai gandeste says:
    August 21, 2025 at 2:33 am

    Asta ii buna ..explozibili militari operatiune executata ca la carte si vinovati sunt un frizer cu inca unu siFica lui …asta poti sa io spui celor ce. Nu au pic de scoala.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Sicriul cu trupul neînsufleţit al fostului selecţioner Mircea Lucescu a fost depus la Arena Naţională
    3
    Economia României a crescut anul trecut cu 0,7% în termeni reali; PIB-ul mai mic cu 1,8% în trimestrul IV (INS)
    4
    „Ne pregătim să câștigăm alegerile”, spune Viktor Orban
    5
    India și România, pași concreți în domeniul economic 
    6
    Nicușor Dan, despre candidații pentru șefia marilor Parchete: Nu sunt propunerile PSD
    7
    Studiu: Circa 85% dintre români petrec Paștele acasă. Tot mai mulți își ajustează bugetele
    8
    Trump avertizează Iranul împotriva taxării navelor care tranzitează strâmtoarea Ormuz: Nu așa ne-am înțeles!
    9
    Putin anunţă o încetare a focului în Ucraina pentru Paştele ortodox
    10
    Când ar putea scădea prețurile la carburanți în România? Răspunsul Ministrului Energiei

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
    Perechea română Sorana Cîrstea/Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după 6-4, 6-4 cu italiencele Tyra Caterina Grant/Jennifer Ruggeri.

    Mapamond

    Iranul avertizează cu un „răspuns imediat” în cazul unei desfăşurări franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz
    Ministrul adjunct de externe, Kazem Gharibabadi, a avertizat duminica aceasta cu un „răspuns decisiv şi imediat” al armatei în cazul unei desfăşurări de forţe franceze şi britanice în Strâmtoarea Ormuz, după anunţul făcut de Paris şi Londra privind trimiterea unor nave militare în regiune, relatează France Presse.

    Mapamond

    Trump spune că SUA au nevoie de încă „două săptămâni” pentru a elimina toate țintele iraniene
    SUA au nevoie doar de încă „două săptămâni suplimentar” pentru a-și atinge toate țintele în Iran, a asigurat președintele american Donald Trump într-un interviu înregistrat anterior săptămâna aceasta și difuzat duminică, relatează AFP. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 10-05-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Kremlinul îi aşteaptă pe emisarii lui Trump şi insistă asupra retragerii forţelor ucrainene din Donbas
    Kremlinul se aşteaptă la reluarea rapidă a eforturilor de mediere ale SUA pentru încheierea războiului în Ucraina, după actualul armistiţiu de trei zile, a declarat duminică la televiziunea de stat Iuri Uşakov, consilierul preşedintelui rus Vladimir Putin responsabil cu negocierile, relatează dpa.

    România

    Bucureștiul va găzdui miercuri Summitul B9 și al Țărilor Nordice. Participă șeful NATO, oficiali din mai multe țări
    Președintele Nicușor Dan va găzdui, miercuri, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului București 9 (B9) și al Țărilor Nordice, la care vor fi prezenți secretarul general al NATO, Mark Rutte, președinți, miniștri.

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, ovaționat în Cetatea Oradea după apariția alături de partenera sa, ieșind dintr-un restaurant
    Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea. 9

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Tripla semnificație a zilei de 10 Mai, sărbătorită în Piața Avram Iancu
    ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României. 2

    Mapamond

    Nava de croazieră MV Hondius pe care au apărut cazurile de hantavirus, a ajuns pe insula Tenerife pentru evacuarea pasagerilor
    Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.