aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Locuințele aflate în proprietatea statului se află în stare de degradare

Locuințele aflate în proprietatea statului se află în stare de degradare

De Sorina Ambrus
la 29 December 2020 15:14
8 Comentarii

Locuințele aflate în proprietatea statului se află în stare de degradare

Foto: DGPLA
29 December 2020 15:14
Acestea au fost verificate de către polițiștii locali, în special cu scopul de a identifica spațiile ocupate abuziv de către oamenii străzii.
Scris de Sorina Ambrus - Acestea au fost verificate de către polițiștii locali, în special cu scopul de a identifica spațiile ocupate abuziv de către oamenii străzii.

Trimite articolul

X

Arad. În luna decembrie, polițiștii locali din cadrul Direcției Generale Poliția Locală Arad împreună cu organele de control ale administrației publice locale, respectiv ale Direcției Patrimoniu, Serviciul Fond Locativ, au desfășurat acțiuni de verificare a locuințelor aflate în proprietatea Statului Român.

În cadrul acțiunilor au fost verificate peste 30 de imobile aflate în administrarea Consiliului Local al Municipiului Arad, situate în arealul Piața Romană – Podgoria – Centrul istoric vechi. 34 de imobile se află în stare de degradare, necesitând reparații, iar locatarului unui apartament dintr-un imobil situat pe strada Mihai Eminescu i s-a stabilit termen în vederea eliberării unei locuințe sociale pe care a ocupat-o abuziv cu bunuri. Persoana s-a conformat solicitării polițiștilor locali, respectând termenul de eliberare a locuinței respective, evitând astfel aplicarea măsurilor sancționatorii prevăzute de HCLM nr. 162/2006 privind gospodărirea municipiului Arad.

Activitățile planificate au urmărit verificarea respectării normelor de conviețuire socială și decelarea indiciilor care confirmă prezența persoanelor fără adăpost în aceste locații, în scopul asanării condominiilor, respectiv luării măsurilor sancționatorii care se impun în situația constatării faptelor de natură contravențională.

“După încheierea sărbătorilor de iarnă, acțiunile polițiștilor locali împreună cu angajații Direcției Patrimoniu se vor intensifica, urmând să capete un caracter permanent, atât în scopul menținerii în stare de întrebuințare a locuințelor din proprietatea statului cât și pentru a se monitoriza incidența actelor antisociale în condominiile unde există locuințe administrate de primărie”, se arată în comunicatul Poliției Locale Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
control ,
degradare ,
locuinyele ,
politisti locali ,
proprietatea ,
statului
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    December 29, 2020 at 4:45 pm

    Foarte bine, dati afara din judet vagabonzii veniti aici de peste tot. dar mai intai sa curete mizeria ce au facut-o .

    Reply
  2. Cristian says:
    December 29, 2020 at 6:51 pm

    Hai sa vedem Primăria se va autoamenda, autonotifica, autoimpozita cu 500%?

    😂😂😂😂

    Reply
    • Dan says:
      December 29, 2020 at 10:51 pm

      👍👍👍

      Reply
  3. micălăcean says:
    December 29, 2020 at 7:50 pm

    nu va reuși nici primarul ăsta să scoată țiganii, care stau abuziv, din zona boul roșu…

    Reply
  4. Version says:
    December 29, 2020 at 9:47 pm

    Practic cladirile nu au fost a statului niciodată .Au fost ale celor care au murit fără urmași sau au emigrat fără sa mai aibă pretenții. Nimeni nici nu le-a inventariat nici nu știe dacă sunt ale celor care le ocupa.Deși se poate ușor afla pe baza actelor de proprietate dacă se vrea.Practic pe multe clădiri nu are nici primăria acte nici cei care le ocupa.

    Reply
  5. Lucius says:
    December 30, 2020 at 1:05 am

    De ce nu sunt vândute? Cumpărarea aduce și investire in renovarea lor. In Germania locuințele construite de primărie sunt date in chirie cu posibilitatea de cumpărare!

    Reply
  6. Probabil says:
    December 30, 2020 at 9:49 am

    Cele în stare buna și ocupate abuziv ni interesează pe nimeni

    Reply
  7. Ghiocel de toamnă says:
    December 30, 2020 at 9:53 am

    Ce facem.”fraților”cu țiganii care locuiesc în Piata Avram Iancu,și plătesc o chirie profitabilă pt primărie…18roni/luna….și lasă totul în jurul lor sa se degradeze???trăiesc că în kekeci,in plin centru,se comporta execrabil,mizerabili,unii proprietari au dat bani grei pe apartamentele astea pt a locui în centru pe când ăștia stau că și gândacii de bucătărie și distrug totul va mai mult te și amenință cu bătaia și că ți bagă pula n gura daca chemi poliția…și nu ne.laaa sa modernizăm,pe motiv de frustrare că ei nu au cumpărat,și că locuiesc de 20ani!!!!in apartamentele astea…alooooo primăria Arad!!!!sunt oameni cu familii ,cu studii fara posibilitatea de a locului decât prin marginea orașului sau in chirii scumpe,de ce nu se scot țiganii afara din centru ,și să i mutați dracului pe camp?
    De ce nu iese primăria și să i verifice pe “gândacii “lor ce fac in apartamentele.lor?că se degradează și nu fac nimic…pretextul?…să facă primăria…,mizeriilor!scoaterii afara!!!?că ne am.saturat sa i avem.intre noi pe la Teatru că și colocatari!
    Rușine primăria Arad!!!
    Mai ieșiți din birouri în control să vedeți câți locuiesc în 2camere sau 3,cate 5-6,din care doar doi sunt pe contracte.
    Fac apel în numele proprietarilor din Piata Avram Iancu,sa se rezolve cunțganii din zona,și locatarii igani sa i scoateți din centru,nuni normal sa se comporte că în kekeci,SAPUN!!?

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Patru medaliaţi pe tatami
    3
    Păcat de punctele pierdute
    4
    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    5
    HC Beldiman, în „careul de aşi” al juniorilor 4
    6
    Președintele Nicușor Dan: Scenariul Călin Georgescu premier - exclus. Este bun de titlu de ziar
    7
    Washi-No-Ma Arad, cinci medalii la CN de karate
    8
    Bolojan, după decizia de rămânere în opoziție: PNL confirmă că este un partid cu demnitate
    9
    Reacțiile parlamentarilor arădeni după moțiune. Cine merge în opoziție, cine vrea la Guvernare
    10
    CAA: „Fântânile publice nu se află în administrarea companiei”

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 1

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1

    România

    Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. PNL este pregătit să contribuie la o soluție
    România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar. 1

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Marţi, 23 iunie 2026

    Local

    Aradul, sub amenințarea unui val de căldură extremă
    Modelul meteorologic ICON indică temperaturi apropiate de 40°C, în vestul țării, la începutul săptămânii viitoare.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.