„35.000 de lei nu au vrut consilierii PNL să aloce pentru studiul fezabilitate al unei pasarele pietonale pentru accesul la Trei Insule. Duminică seara era să se întâmple o tragedie. Podul de pontoane s-a rupt iar în timp ce-l traversau mai mulţi oameni! Reprezentanţii PNL Arad continuă aruncatul banilor pe festivisme şi pe campania electorală. Solicit convocarea unei şedinţe de consiliu cât mai urgent pentru alocarea banilor necesari investiţiei necesare pentru această zonă specială din municipiu unde mulţi arădeni îşi regăsesc oaza de linişte. Consider că este necesară şi convocarea Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă în cadrul căreia să se găsească cea mai bună soluţie pentru ca arădenii să ajungă în siguranţă la casele lor de pe insulă”, a declarat Marin Lupaş.
Lupaș solicită ședință de urgență pentru podul rupt la „Trei Insule”
Lupaș solicită ședință de urgență pentru podul rupt la „Trei Insule”
Reactualizat la:
Consilierul PRO România, Marin Lupaș, cheamă autoritățile locale la o ședință de urgență pentru podul rupt din zona „Trei Insule”. Lupaș mai arată că în aprilie a făcut un amendament la bugetul local în urma căruia urmau să înceapă lucrările la un nou pod pentru acces pietonal către insula Mureș. La momentul respectiv consilierii PNL au respins propunerea sa.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
4
Local
Atmosfera nostalgică a fost completată și de câteva momente inedite. Pentru că în apropiere se află Casa de Căsătorii, mai multe perechi de tineri căsătoriți au profitat de decorul retro și s-au fotografiat printre mașinile de epocă.
ARADON Sport local
BASCOV. Pregătiţi de prof. George Ienciu şi prof. Claudiu Molnar Baboş, sportivii de la CSŞ Gloria Arad au obținut rezultate bune la Campionatul Național de Primăvară Juniori 2026 de kaiac-canoe, competiție desfășurată în perioada 4-7 mai, la Bascov.
UT Arad
Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028!
România
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a depus, sâmbătă, o sesizare la Avocatul Poporului, prin care solicită trimiterea către Curtea Constituțională a Ordonanței de Urgență 38/2026, publicată în Monitorul Oficial din 8 mai, care se referă la investițiile din apărare.
România
Președintele Nicușor Dan afirmă că 20 de ani de la intrarea în Uniunea Europeană au însemnat pentru România modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai, punctând însă că în țara noastră „există o corupție care îi sfidează pe români”, în special pe cei cu venituri mici.
1
România
Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și reprezentanții minorităților naționale, punctând că „România va avea un Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.
România
România a fost de multe ori slabă în discuțiile din interiorul Uniunii Europene (UE) și nu și-a apărat în mod coerent obiectivele, dar a spune că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine e o lozincă ce ne îndepărtează de dezbaterea reală, afirmă președintele Nicușor Dan.
Local
ARAD. Piața Catedralei din Arad s-a transformat, vineri, într-un adevărat univers floral, odată cu deschiderea ediției 2026 a festivalului FlorAr.
Local
Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.
Citiți principiile noastre de moderare aici!