„În mod absolut stupefiant, președintele ALDE și al Senatului României, Călin Popescu Tăriceanu, a fost acuzat că, susținând Legea lobby-ului, susține, de fapt, legalizarea traficului de influență ! Nu m-ar fi șocat atât de tare aceste inepții dacă, în urmă cu câteva zile, nu ași fi citit, siderat, declarațiile unui lider politic al PNL Arad, care spunea că dacă parlamentarii PSD Arad au făcut demersuri la Guvern pentru alocarea de fonduri pentru drumurile din județ se fac vinovați de trafic de influență , iar Guvernul, dacă a dat banii, a comis abuz în serviciu ! Adică, dacă aleșii, la nivel local sau național, vor să-și respecte promisiunile din campanie, pe baza cărora primesc voturi, fac abuz în serviciu și trafic de influență ? Până la acest nivel a putut să coboare lupta politică în Arad, în urma comenzii de la București de a critica , sub orice formă, guvernarea PSD- ALDE? Sau, te pomenești că, de fapt, reprezentanții puterii locale, PDL revopsit PNL, pentru a-și justifica eșecurile și incompetența, vor să le spună arădenilor că nu au voie să-și respecte promisiunile, pentru că riscă să fie acuzați de trafic de influență și abuz în serviciu ?”, încheie Mircea Purcaru.
Mircea Purcaru: „Lupta politică ia forme aberante”
Mircea Purcaru: „Lupta politică ia forme aberante”
Prim-vicepreședintele ALDE Arad, Mircea Purcaru, se declară „îngrozit” de „formele aberante pe care le-a luat lupta politică din România și Arad”, dând ca exemplu reacțiile opoziției la promovarea Legii lobby-ului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
România
BIHOR. Cadavrul unei tinere a fost descoperit vineri, în jurul amiezii, pe un câmp din localitatea Parhida, comuna Tămășeu, la 25 de kilometri de Oradea.
UT Arad
UTA face presing la FCSB, doar, doar se poate mai mult decât locul 8. Abdallah, eroul arădenilor cu FK Csikszereda.
România
Valentin-Florin Ciocan a fost revocat vineri din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate.
Local
Anul acesta, Crucea Roşie Română marchează, pe 8 mai, 150 de ani de activitate.
Mapamond
SUA. Departamentul Apărării din SUA a anunțat vineri că a publicat un prim lot de documente până acum clasificate despre obiecte zburătoare neidentificate, sau OZN-uri, un subiect care îl fascinează chiar și pe președintele american Donald Trump, cel care a inițiat acest demers, relatează AFP.
Mapamond
Naturalistul britanic David Attenborough, care a fost timp de decenii cea mai autoritară voce din lume în chestiuni legate de natură și ale cărui documentare au fost vizionate de sute de milioane de oameni, își sărbătorește vineri cea de-a 100-a aniversare.
România
Principalul suspect în cazul fetei de 18 ani, ucisă vineri, în localitatea bihoreană Parhida, este un localnic de 39 de ani - Jozsef Zsolt Bóné, a anunțat în cursul după-amiezii Poliția Bihor, care a făcut publică fotografia bprbatului.
Evenimente
Ediția aniversară din acest an vine cu cinci proiecții la Cinematograful „Arta”, în perioada 15-17 mai.
Mapamond
Luarea de ostatici de la o bancă din vestul Germaniei s-a încheiat vineri după-amiază fără răniți, dar suspectul sau suspecții au fugit și sunt căutați, a precizat poliția, citată de AFP și Reuters.
Citiți principiile noastre de moderare aici!